Rośnie zainteresowanie oszczędnymi samochodami używanymi

MW
16.04.2022 13:00
A A A
wzrost zainteresowania samochodami używanymi

wzrost zainteresowania samochodami używanymi (materiały prasowe)

Olbrzymi wzrost cen paliw sprawił, że na polskim rynku coraz częściej sięga się po samochody używane. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, które pozwoli zaoszczędzić nie tylko w momencie zakupu, ale również w trakcie eksploatacji pojazdu. Jakie pojazdy są najczęściej oferowane? Co wpływa na zmianę myślenia i zwrot w kierunku pojazdów używanych?

W obecnej sytuacji korzystniejsza ekonomicznie oferta to...?

Na rynku samochodów używanych można zauważyć poważne zmiany. Wcześniej w branżę motoryzacyjną uderzyła pandemia. Spowodowała ona zamknięcie granic oraz fabryk i mniejszą wymianę towarów, co w konsekwencji sprawiło, że do obiegu trafiło mniej nowych pojazdów. Dostępne w sprzedaży samochody, które zjechały z taśm produkcyjnych, były bardzo drogie, dlatego wielu ludzi zaczęło rozważać auta używane.

Wybuch wojny w Ukrainie spowodował olbrzymi wzrost cen paliw i nawet pomimo wprowadzonej ostatnio obniżki, pozostają one wciąż na wysokim poziomie. Jak informują eksperci rynku paliw, ceny będą się mieściły w granicach poniżej 7 zł za litr benzyny i poniżej 8 zł za litr oleju napędowego. AAA Auto zauważyło, że rośnie zainteresowanie oszczędnymi samochodami używanymi. Szczególnie widać to na przykładzie pojazdów z napędem hybrydowym. Rośnie także zainteresowanie autami elektrycznymi na rynku wtórnym.

- Obserwujemy, że od chwili wybuchu wojny w Ukrainie klienci zastanawiają się, czy dany samochód jest dla nich odpowiedni, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię zużycia paliwa. W związku z tym coraz częściej wybierają podstawowe i bardziej ekonomiczne auta. Nawet osoby, dla których elektromobilność była do tej pory bardziej fanaberią, coraz bardziej interesują się samochodami hybrydowymi i elektrycznymi, ponieważ ich eksploatacja jest w obecnej sytuacji korzystniejsza ekonomicznie - mówiła Karolina Topolova, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Liczba ofert samochodów hybrydowych i elektrycznych

W ciągu ostatniego roku na rynku wtórnym zmalała liczba ofert wszystkich aut za wyjątkiem hybryd i elektrycznych. Spośród wszystkich rodzajów napędów najbardziej zmalała liczba diesli, bo aż o 12 proc., samochody z silnikami benzynowymi - o 5 proc, a LPG - o 3 proc. Zainteresowanie samochodami hybrydowymi oraz elektrycznymi stale rośnie.

W przypadku aut hybrydowych liderem jest Toyota oraz Lexus. Na polskim rynku wtórnym w lutym 2022 najczęściej oferowano właśnie te pojazdy używane. W przypadku pojazdów w pełni elektrycznych można zauważyć większą rozbieżność. Zainteresowanie kupujących przyciągają Nissan, BMW, Volkswagen czy Renault. Ranking aut elektrycznych uzupełnia oczywiście Tesla.

Liczba ofert samochodów hybrydowych wzrosła najbardziej spośród wszystkich rodzajów napędów. W lutym 2021 roku na rynku można było znaleźć 335 ofert pojazdów w pełni elektrycznych. Aut z napędem hybrydowym było 2594 egzemplarze. W tym samym okresie w 2022 roku sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Oferta elektryków to niemalże 500 aut, z kolei hybrydy to ponad 3350 pojazdów.

Oferta używanych pojazdów liczyła w lutym... - jak wygląda rynek samochodów używanych?

Według miesięcznego raportu AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w lutym 2022 roku w Polsce pojawiło się 198 119 ofert sprzedaży samochodów używanych. Jest to wzrost o ponad 3500 tysiąca ofert w stosunku do stycznia tego samego roku. Oczywiście wzrosła również mediana ceny aut używanych. W styczniu 2022 roku było to 22500 złotych, z kolei miesiąc później kwota wynosiła już 500 złotych więcej.

Jeśli ktoś planuje zakup samochodu, nie powinien tej decyzji odwlekać. Obecna sytuacja na rynku wtórnym wygląda następująco: importerzy zmieniają ceny średnio co półtora miesiąca, a nie raz lub dwa razy do roku, jak miało to miejsce przed pandemią. Ceny rosną, a sytuacja na świecie nie napawa optymizmem. Szukasz samochodu używanego? Lepiej decyduj się szybko!