REKLAMA

Zebrałeś 25 punktów karnych? Co dalej?

Od 1 stycznia 2022 roku zmieniło się wiele w przepisach ruchu drogowego. Od teraz kierowcy muszą jeszcze bardziej mieć się na baczności. Do czego może doprowadzić zgromadzenie 25 punktów karnych? Co z punktami, które otrzymałeś do 1 stycznia 2022 roku? Ile trzeba czekać na ich skasowanie? Odpowiedzi na te oraz pozostałe pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Zmiany w przepisach - podwyżki mandatów, limit punktów karnych

Aktualne przepisy uzależniają usunięcie punktów karnych od uregulowania mandatu. Od 1 stycznia będą one usuwane z konta kierowcy dopiero po dwóch latach od opłacenia kary. Jeśli kierowca nie opłaci mandatu w terminie, wówczas punkty karne nie stracą swojej ważności nigdy.

Do 1 stycznia 2021 roku w czasie jednej kontroli drogowej można było uzbierać 10 punktów karnych. Po 1 stycznia 2022 roku ilość wzrasta do 15. Maksymalną liczbę punktów można otrzymać m.in. za jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, przekroczeniu limitu prędkości powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym czy za niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę.

Fot. AndrzejRembowski/Pixabay

Przekroczenie limitu punktów karnych. Czy może to doprowadzić do utraty prawa jazdy?

Obecnie prawo jazdy można stracić po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych. Jest to limit dla doświadczonych kierowców. A co z takimi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę za kierownicą? Młodzi kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok, muszą być ostrożni, ponieważ przekroczenie 20 punktów karnych kończy się odebraniem prawa jazdy. I w tej kwestii nic się nie zmieniło wraz z wejściem nowych przepisów w ruchu drogowym.

Kierowanie samochodem bez prawa jazdy, którego nigdy nie mieliśmy, jest uznawane za wykroczenie. Natomiast kierowanie samochodem po utracie uprawnień jest przestępstwem. Warto pamiętać o tej różnicy, ponieważ taryfikator kar zakłada nawet dwa lata więzienia, a także karny zakaz prowadzenia pojazdów.

W jaki sposób można kontrolować limit punktów karnych? Wielu kierowców nie analizuje swojej sytuacji karnej, a to błąd. W jaki sposób możesz to robić? Aby kontrolować ilość punktów, wystarczy profil na stronie rządowej lub w aplikacji mobilnej mObywatel. Możesz również poprosić o wydanie zaświadczenia o liczbie punktów karnych na twoim koncie.

 

W jaki sposób można odzyskać odebrane prawo jazdy?

Jeśli chcesz odzyskać uprawnienia musisz przebyć taką samą drogę, jak w przypadku pierwszego nabycia kwalifikacji. Musisz zapisać się i zdać egzamin państwowy w WORD. Musisz pozytywnie zakończyć zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną państwowego egzaminu. Testy są identyczne do tych, które zdają nowi kandydaci.

Koszt egzaminu, dzięki któremu odzyskasz uprawnienia do kierowania pojazdami, jest taki sam jak podczas kursu na prawo jazdy. Sam egzamin sprawdzający kwalifikacje to nie jedyny element. Kierowcę czeka również badanie psychologiczne. W przypadku zaliczenia egzaminu oraz testów odzyskasz uprawnienia do kierowania pojazdem.

 

Fot. andibreit/Pixabay

Redukcja punktów karnych - czy jest możliwa?

Na ten moment Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego organizują kursy redukujące punkty karne. Jest jednak jedno zastrzeżenie co do udziału. Egzamin kontrolny można odbyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu liczba punktów zmniejszy się o 6 "najstarszych" punktów.

Po wejściu w życie nowych przepisów nadal można uczestniczyć w takich kursach. Należy jednak pamiętać, że taka możliwość obowiązuje tymczasowo do końca września 2022 roku. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego przyjmują zapisy na takie szkolenia. Kurs redukujący anuluje punkty przyznane w 2021 roku, a także te po 1 stycznia 2022 roku, czyli już po wejściu w życie nowych przepisów.

Limit punktów karnych - podsumowanie

Pamiętajmy, że "instytucja" punktów karnych nie jest po to, by uprzykrzać nam życie, a po to, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu. Kierowca, który przekroczy przepisy ruchu drogowego i uzbiera na swoim koncie 24 punkty (młody kierowca - 20 punktów karnych) musi liczyć się z tym, że starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień.

Add comment