Jak przygotować auto na wakacje?

Materiał promocyjny
02.08.2022 09:49
A A A
Fot.BerndSold/Pixabay

Fot.BerndSold/Pixabay (Fot.BerndSold/Pixabay)

Pomimo możliwości dzisiejszego świata i niezliczonych ilości lotów, samochód jako środek transportu, zwłaszcza podczas wypraw wakacyjnych, cieszy się największą popularnością. Auto, daje nam bowiem możliwość zabrania ze sobą dużej ilości bagażu. Lecz taki wybór sposobu podróżowania wiąże się również z koniecznością odpowiedniego sprawdzenia pojazdu i wyeliminowania ewentualnych niesprawności. Jak więc dobrze przygotować auto na wakacje i o czym należy pamiętać? O tym w dalszej części artykułu!

Jak prawidłowo przygotować auto do podróży?

Wybierając własny samochód jako środek transportu podczas wakacyjnych podróży, należy szczególnie pamiętać o jego prawidłowym przygotowaniu do drogi. Mowa tu nie tylko o zatankowaniu baku do pełna, ale również o usunięciu ewentualnych usterek powstałych wskutek codziennej eksploatacji i zadbaniu o stan techniczny pojazdu.

Zważywszy na to, że większość wakacyjnych wycieczek ma miejsce w letnich miesiącach roku - czyli tych najcieplejszych - należy zadbać o to, żeby klimatyzacja w aucie działała sprawnie i skutecznie chłodziła jego wnętrze.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Sprawdź dokładnie, jaki jest stan układu hamulcowego. Mowa tu o tarczach i klockach hamulcowych. Nie zapominajmy także o oponach - ważne, aby na powierzchni gumowej nie było żadnych pęknięć oraz bąbli. Sprawdzenia wymaga również sam silnik samochodu - jeśli ten pracuje w sposób prawidłowy, możemy skupić się na uzupełnieniu poziomu wszelkich płynów, zarówno hamulcowego jak i oleju do układu wspomagania oraz płynu do spryskiwaczy.

Kolejnym zalecanym krokiem podczas przygotowywania naszego pojazdu do drogi jest przegląd oświetlenia. Za jego brak możemy przysporzyć sobie kłopotu w postaci mandatu. Dlatego warto przed wyruszeniem w trasę upewnić się, że kierunkowskazy, światła mijania, światła stopu, a także światło wsteczne działają bez zarzutu. Co więcej, warto wziąć ze sobą zapasowe żarówki w razie nieprzewidzianej awarii.

Z racji, że wybierając się na wyjazd samochodem, czujemy się raczej "bezkarni" jeśli chodzi o ilość bagażu, nierzadko mamy problem ze spakowaniem wszystkiego. Nawet jeśli możemy pochwalić się dużym bagażnikiem. W takiej sytuacji należy kierować się zasadą, że wszystkie największe i najcięższe bagaże powinny znaleźć się na samym dole.

Wynajem samochodu zastępczego — czy warto?

Wiele osób organizując wakacyjny wyjazd rodzinny, czy nawet taki w pojedynkę, decyduje się na podróżowanie samochodem. Warto zastanowić się jednak nad opcją wynajmu auta zastępczego na czas wakacji.

Nowe samochody z niskim przebiegiem i regularnie serwisowane będą lepszym gwarantem bezpieczeństwa niż nawet kilkuletnie rodzinne auto, stojące w domowym garażu. Dodatkowym atutem korzystania z usług wynajmu jest to, że mamy do dyspozycji szeroką gamę pojazdów - będziesz w stanie dobrać model, który wpasuje się w warunki zarówno drogowe jak i pogodowe, w miejscu, w które się wybierasz.

Organizując tegoroczne wakacje, warto się zastanowić, czy zamiast podróży samolotem, lepszym wyborem nie będzie wynajęty samochód. Zwłaszcza jeśli cel naszego wyjazdu leży w Europie. Będą to stosunkowo niższe koszty, zwłaszcza gdy na miejscu i tak planujemy skorzystać z opcji wynajmu auta.

Jeśli wybierasz się na rodzinne wakacje, najlepszym wyborem będzie większe auto ze sporym bagażnikiem - kombi lub SUV. Pozytywną opinią cieszą się takie modele jak Ford Focus, Hyundai Tucson, Skoda Superb. Z pewnością sprawdzą się one w długiej trasie. Natomiast najlepsze auto dla podróżujących samotnie lub we dwójkę to Toyota Yaris lub Citroen C3.

Wynajem auta — o czym pamiętać?

Kiedyś kojarzone z usługą premium korzystanie z wypożyczalni samochodów staje się coraz modniejsze. Specjalnie wyposażone salony możemy znaleźć w całej Polsce. Przed udaniem się do jednego z nich musimy mieć jasno sprecyzowane oczekiwania i preferencje.

Aktualną ofertę salonów można znaleźć w internecie. Nierzadko możesz wybrać zupełnie nowy samochód. Masz do dyspozycji zarówno pojazdy z automatyczną skrzynią biegów, jak i manualną. Bagażnik powinien być duży, aby pomieścić liczne torby całej rodziny, a w przypadku samotnego podróżowania sprawdzi się małe auto, które nie przysporzy nam kłopotów z parkowaniem.

Cena samochodu z wypożyczalni będzie zależeć od dwóch czynników - ilości czasu korzystania z usług oraz przede wszystkim rodzaju i modelu auta. Oczywiście marka marce nie równa. Za skorzystanie z samochodu BMW czy Audi zapłacimy dużo więcej aniżeli w przypadku aut marki Skoda lub Toyota.

Warto mieć jednak świadomość, że zarówno ceny paliwa jak i ceny samochodów z wypożyczalni, z roku na rok są coraz wyższe.