REKLAMA

Ekonomiczna jazda samochodem - czyli jaka?

Jazda ekonomiczna jest dla samochodu jak zdrowa dieta dla człowieka. Są to pewnego rodzaju dobre praktyki, które wpływają na spalanie paliwa, ale również na mniejsze zużycie wielu części Twojego auta. Dzięki temu możesz uniknąć wielu niepotrzebnych problemów. O czym pamiętać? Jak jeździć oszczędnie? O tym w poniższym artykule.

Dlaczego ekonomiczna jazda samochodem jest ważna?

Oszczędna jazda samochodem to temat, który warto poruszyć właśnie w czasie, gdy ceny paliwa są niezwykle wysokie. Olej napędowy jest niewiele droższy od benzyny. Dzięki dobrym praktykom oraz nawykom możesz ograniczyć spalanie, co w konsekwencji przełoży się na niższe opłaty i tańszą eksploatację.

Dlaczego jeszcze warto jeździć ekonomicznie? Auto to zbiór różnych części, podzespołów, układów. Ekonomiczna jazda samochodem pozwoli Ci nie tylko zaoszczędzić paliwo, ale również zadbać o odpowiednią kondycję poszczególnych elementów. Szczególnie ważny w tym przypadku jest silnik, którego naprawa może naprawdę słono kosztować.

 

Fot. bobtheskater/pixabay

Ekonomiczna jazda samochodem - czyli co?

Zasady ekonomicznej jazdy to temat, który bardzo często powraca. Wielu kierowców jednak nadal nie pamięta, jak zadbać o własny samochód. Ekonomiczna jazda ma na celu ograniczenie czynników, które obciążają silnik. Jak to zrobić? Oto kilka porad!

Odpowiednia zmiana biegów

Na ekonomiczną jazdę składa się odpowiednie zmienianie biegów. Przed zmianą nie wykręcaj silnika na zbyt wysokie obroty. W przypadku silników benzynowych zmiana biegu powinna następować przy 2500 obr/min. W przypadku aut z silnikiem diesla ta wartość jest nawet niższa. Pamiętaj, aby jeździć na możliwie wysokim biegu przy maksymalnie niskich obrotach.

Utrzymuj stałą prędkość

Zadbaj o płynność jazdy. Jeśli przyśpieszasz, to rób to zdecydowanie. Staraj się utrzymać optymalne prędkości obrotów silnika. Zdecydowane przyśpieszanie sprawia, że jednostka napędowa ma większe zapotrzebowanie na paliwo przez krótszy czas. Przyspieszamy do oczekiwanej prędkości, włączamy jak najwyższy bieg i toczymy się z możliwie niskimi obrotami.

Hamowanie silnikiem

Zachowuj odpowiedni dystans i hamuj motorem. Zbliżasz się do korku w godzinach szczytu lub widzisz czerwone światło? Nie wciskaj pedału hamulca. Hamowanie silnikiem to najlepsze wyjście w tej sytuacji. Nie trzymaj stopy na pedale gazu i stopniowo redukuj biegi. Dzięki temu wytracisz prędkość. Niezwykle ważne jest, by w ostatniej fazie wrzucić na luz i zatrzymać auto przy pomocy hamulca.

 

Fot. Nicole/pixabay

Ruszanie a zużycie paliwa

Pamiętaj o tym, by ruszać zaraz po uruchomieniu silnika. Nie ma co czekać. Silnik spalinowy szybciej się nagrzeje w trakcie jazdy niż na postoju. Z perspektywy kierowcy warto również od razu ruszyć z powodów prawnych. Prawo drogowe zabrania pozostawiania pracującego silnika podczas zatrzymania się na obszarze zabudowanym. Za takie wykroczenie możesz otrzymać mandat w wysokości 100 zł.

Prawidłowe ciśnienie w oponach

W każdym samochodzie znajduje się naklejka, która informuje o tym, jaka powinna być wartość ciśnienia w oponach. Te same informacje znajdziesz w instrukcji obsługi swojego auta. Pamiętaj, aby dopompowywać opony do odpowiednich wartości. Ekonomiczna jazda samochodem to również dbanie o ten element. Opony możesz spokojnie dobić na praktycznie każdej stacji benzynowej. Zwróć również uwagę na wyważenie kół.

Niedopompowane opony wpływają na większe zużycie paliwa, ale również na przegrzewanie samego elementu i szybsze zużycie. Wpływa to na zmniejszenie przyczepności auta i wydłużenie drogi hamowania. Generuje także większe opory toczenia. Zbyt wysokie ciśnienie również stanowi problem. Może to doprowadzić do szybszego zużycia elementów zawieszenia.

 

Fot. bobtheskater/pixabay

Ekonomiczna jazda z silnikiem benzynowym, dieslem czy elektrykiem

W ostatnim czasie temat ekonomicznej jazdy jest naprawdę często poruszany. Dzięki niej jesteś w stanie obniżyć spalanie auta. Niezależnie od rodzaju pojazdu pamiętaj o kilku ważnych zasadach. W czasie jazdy odpowiednio korzystaj ze skrzyni biegów. Nie jedź długo na pierwszym biegu. Spróbuj odciążyć auto. Dużo bagażu z pewnością nie przełoży się na najmniejsze spalanie. Dobrym pomysłem jest wyłączenie klimatyzacji, gdy nie jest potrzebna. Ważne jest również utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w oponach - niezależnie od tego, czy to auta elektryczne, spalinowe czy hybrydowe. Wiele zasad jest uniwersalnych. Warto się do nich stosować!

Add comment