REKLAMA

Nowy pomysł na oczyszczanie powietrza - wytwarzająca prąd i tlen opona z mchem

Opona koncepcyjna 'Oxygene'

Opona koncepcyjna 'Oxygene' (materiały prasowe / GoodYear)

Efektem pracy projektantów jest opona koncepcyjna o niezwykłym wyglądzie. Ale to jej funkcje przykuwają naprawdę uwagę. Czy tak będzie wyglądać przyszłość motoryzacji?

Innowacyjny pomysł

Najnowsze rozwiązanie służyłoby nie tylko poprawieniu przyczepności pojazdu do drogi, ale miałoby wiele innych funkcji. Wedle tej koncepcji opona miałaby wytwarzać prąd, zbierać informacje o warunkach na drodze oraz wytwarzać tlen! 

 

Specjalny bieżnik miałby wychwytywać wilgoć z nawierzchni i wchłania dwutlenek węgla z powietrza, którym odżywia się mech rosnący w ścianie bocznej. Proces fotosyntezy powoduje uwalnianie tlenu. W mieście wielkości aglomeracji paryskiej, w której znajduje się około 2,5 miliona pojazdów oznaczałoby to wytwarzanie prawie 3000 ton tlenu i absorpcję ponad 4000 ton dwutlenku węgla rocznie.  

Opona Oxygene 

Koncepcyjna opona o nazwie Oxygene wyróżnia się wyjątkową budową – w jej skład wchodzi żywy mech rosnący na ścianie bocznej. Otwarta struktura i inteligentna konstrukcja bieżnika umożliwiają absorpcję i cyrkulację wilgoci oraz wody z powierzchni drogi, co uruchamia fotosyntezę i uwalnianie tlenu do atmosfery.

Przewiduje się, że do 2050 roku ponad dwie trzecie populacji świata będzie mieszkać w miastach, co przełoży się na znaczne zwiększenie obciążenia sieci transportowych w środowiskach miejskich.

- mówi Chris Delaney, Prezes Goodyear w regionie Europa, Bliski Wschód i Afryka

Koncepcja przyszłości

Poza wytwarzaniem energii i tlenu opona Oxygene ma również być czujnikiem. Podczas jazdy zbierałaby informacje o jakości nawierzchni, wilgotności, temperaturze opony i otoczenia. Całość byłaby przesyłana za pomocą systemu komunikacji światłem - LiFi - do komputera w aucie oraz systemu nadzorowania ruchem w mieście. 

Koncepcyjna opona ma zostawiać również dużo mniejszy ślad węglowy podczas produkcji. Według planów, miałaby powstawać w procesie trójwymiarowego druku z proszku gumowego pochodzącego z odzyskanych opon. A brak dętki powodowałby mniejsze prawdopodobieństwo awarii. 

Melodia przyszłości

Zaprezentowane rozwiązanie jest czystą koncepcją tego, jak można rozwiązać problem dostępu do świeżego powietrza poprzez stosowanie nowoczesnych technologi. Nawet, jeżeli opona nigdy nie zostanie skierowana do produkcji to elementy zawarte w tej koncepcji mogą posłużyć projektantom przy przyszłych projektach.  

Źródło: GoodYear

Add comment