REKLAMA

Pompowanie kół azotem – czy warto?

W ostatnim czasie coraz popularniejszym rozwiązaniem jeśli chodzi o uzupełnianie opon w przypadku zbyt małego ciśnienia, staje się pompowanie kół azotem. Rozwiązanie to uchodzi za dość kontrowersyjne i jest tematem sporu wśród automaniaków. Jakie są zalety i wady pompowania azotem? Z czym wiąże się taki zabieg? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dalszej części artykułu!

Pompowanie opon samochodowych – o czym należy wiedzieć?

Utrzymanie prawidłowego ciśnienia w oponach to niezwykle ważny aspekt bezpieczeństwa dla każdego kierowcy. Zwłaszcza w sytuacji intensywnej eksploatacji samochodu, powinno się pamiętać o regularnej kontroli kół wraz z ich ogumieniem. Samochód jest wówczas narażony na niekorzystne warunki pogodowe, a także wahania temperatur, co przyspiesza proces zużywania się opony.

Fot. HutchRock/Pixabay

Ciśnienie niższe od zalecanego w oponach Twojego pojazdu znacznie przyspieszy proces zużywania się opony, zmniejszy przyczepność samochodu do podłoża, a co za tym idzie, utrudni utrzymanie nad nim kontroli. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że stwarza to duże niebezpieczeństwo i zmniejsza komfort jazdy. Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować poziom ciśnienia opon przynajmniej raz na miesiąc.

Jakie są zalety pompowania kół azotem?

Co daje pompowanie opon azotem? Przede wszystkim opony napełnione azotem są w stanie zachować prawidłowe ciśnienie nawet trzykrotnie dłużej niż tradycyjne powietrze. Również ze względu na to, że opisywany gaz jest odporny na zewnętrzne temperatury, opona zachowa wyższe ciśnienie w dłuższej perspektywie czasu.

Pompowanie azotem sprawdzi się najlepiej na długich trasach – wówczas docenimy większy komfort prowadzenia pojazdu ze względu na usztywnioną konstrukcję ogumienia oraz stabilne ciśnienie w oponach.

Fot. HutchRock/Pixabay

W związku z tym, że tylko azot jest odporny na temperatury zewnętrzne, zmniejsza się ryzyko wystrzału opony związanego ze zbyt wysokim lub niskim poziomem ciśnienia w oponach oraz ogólnej korozji felg.

Udowodniono także, że azot w oponie zapewnia krótszą drogę hamowania, sprawia, że samochód lepiej radzi sobie na zakrętach, a jego przyczepność do drogi jest większa. Wszystko to sprawia, że bezpieczeństwo jazdy jest wyższe.

Opony pompowane azotem a opony wypełnione zwykłym powietrzem

Skład powietrza to aż w 78% azot. Może się więc pojawić pytanie, po co w takim razie zamieniać sprężone powietrze atmosferyczne na wspomniany gaz?

Pomimo dużej zawartości czystego azotu, w powietrzu znajduje się wiele zanieczyszcze - w tym niepożądana wilgoć. Te z kolei niekorzystnie wpływają na żywotność opon. Natomiast czysty azot, który jest bezwonnym i bezbarwnym gazem, z pewnością zwiększy wytrzymałość ogumienia, gdyż jest on oczyszczony i pozbawiony wilgoci. Dodatkowo uchodzi on za bardziej odporny na zmiany temperatury, dzięki czemu opona wypełniona azotem zachowa poziom optymalnego ciśnienia przez dłuższy czas.

Fot. Stefan Schweihofer/Pixabay

Choć wydawać się może, że sprężony azot stanowić będzie korzystniejsze rozwiązanie, pamiętaj, że wybór tego sposobu uzupełniania ciśnienia w oponach to również wyższy koszt. Podczas gdy darmową usługę sprężonego powietrza pochodzącego z kompresora znajdziesz na każdej stacji benzynowej, z azotem sytuacja jest bardziej skomplikowana. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej do tego celu butli z tym gazem, będziesz zmuszony udać się do wyspecjalizowanego zakładu wulkanizacyjnego, który ma w swojej ofercie usługę pompowania opon azotem. Koszty zabiegu zaczynają się od 20 zł.

Azot nie sprawdzi się jednak w każdym pojeździe. Moda na uzupełnianie kół tym gazem swoje początki ma w sportach motorowych – opony samochodów wyścigowych uzupełniane są tylko azotem. Z tego względu metoda ta okaże się najskuteczniejsza właśnie wśród aut sportowych lub tych bardziej ekskluzywnych.

Pompowanie azotem a zużycie paliwa

Spalanie paliwa w samochodzie z oponami wypełnionymi azotem, może obniżyć się nawet do 2%. Jest to spowodowane zmniejszeniem oporów podczas toczenia się kół.

Często pada także pytanie, czy opony napompowane azotem można dopompować powietrzem. Nie istnieją przeciwwskazania, które mówiłyby, że jest to niedopuszczalne. Natomiast jeśli już się na to zdecydujemy, kontrole ogumienia powinny mieć miejsce znacznie częściej, ponieważ czysty azot zostanie przyćmiony przez tlen i wilgoć.

Czym więc pompować opony? Odpowiedź nie będzie jednoznaczna. Jeśli jesteś posiadaczem auta "premium", a długie trasy nie są rzadkością, wówczas warto zdecydować się na wprowadzenie azotu do wnętrza opony. Pamiętaj jednak, że zauważalne korzyści widoczne będą dopiero po dłuższym czasie. Zastosowanie azotu będzie także wskazane w przypadku aut kierowców zawodowych. Natomiast jeśli jesteś posiadaczem miejskiego auta, prawdopodobnie bardziej opłacalnym wyborem będzie tradycyjne powietrze.

Comments are closed