REKLAMA

Samochodowy oczyszczacz powietrza - dlaczego potrzebujesz go w swoim samochodzie?

nawiew samochodowy

nawiew samochodowy (materiały prasowe)

Czym jest filtr HEPA?

Filtr HEPA to element oczyszczaczy, dzięki któremu dochodzi do realnego podniesienia jakości powietrza. Niweluje on między innymi pyły PM 2,5, pomoże w zwalczeniu innych cząsteczek pyłowych czy smogowych (szkodliwych substancji), oraz wyleiminuje drażniące alergeny.

Filtr z cząsteczkami węgla. Na czym polega system filtracji?

Podobny element z pewnością kojarzysz z kuchennego okapu. Cząsteczki węgla umieszczone nad płytą grzewczą czy palnikami, umożliwiają wyłapywanie lotnego tłuszczu i jemu podobnych. Jest to możliwe dzięki właściwościom absorpcyjnym. Dobra cecha oczyszczacza to obecność podobnego filtra. Możemy dzięki niemu znacznie poprawić jakość powietrza, więc warto zwrócić uwagę na ten parametr.

Oczyszczacz powietrza Sharp UJ-GC20E-N - wyposażony w generator jonów

Jednym z popularniejszych oczyszczaczy powietrza jest Sharp UJ-GC20E-B/Sharp UJ-GC20E-N. Te modele to większy wydatek- kosztują one około 700 złotych, natomiast charakter ich pracy zdecydowanie rekompensuje wysokie koszty. Został on wyposażony w filtr wstępny (PM 10) oraz specjalny system Plasmacluster, czyli generator jonów, dzięki któremu oczyszczacz powietrza zniweluje drobnoustroje.

Mimo bardzo dobrych parametrów oczyszczacz powietrza Sharp ma pionową budowę, więc możemy mieć problem z bezpiecznym ustawieniem tego urządzenia i uzytkowaniem w samochodzie.

Samochodowy oczyszczacz Xiaomi Roidmi Car Air Purifier P8S/P8 - i niezastąpiony filtr HEPA 

Chińska firma zdobywa kolejne rynki za pomocą swoich funkcjonalnych i niezawodnych urządzeń. W ofercie azjatyckiego giganta nie brakuje i również oczyszczacza powietrza. Co prawda nie posiada on generatora jonów, ale ma cenny filtr HEPA. Ten system filtracji zamontowany w Xiaomi Roidmi Car Air Purifier P8S/P8 usuwa szkodliwe pyły PM2.5, ale także inne szkodliwe substancje.

Xiaomi Purfier to nie najtańszy oczyszczacz samochodowy (599 złotych), ale na pewno skutecznie poprawia jakość powietrza. Może z powodzeniem konkurować z Sharp UJ-GC20E-B i Sharp UJ-GC20E-N, oraz z pewnością przewyższa filtry kabinowe lepiej eliminując szkodliwe dla układu oddechowego cząsteczki pyłów PM2.5, a także alergeny.

TCL KJ5F - oczyszczacz powietrza chroniący przed pyłem PM 2,5

To jeden z najtańszych oczyszczaczy powietrza, więc kupisz go za mniej niż model Sharp UJ-GC20E-B. Urządzenie to także posiada filtr HEPA, który ochroni nas przed pyłem PM2.5 i zadba o czyste powietrze we wnętrzu naszego samochodu. Cicha praca tego urządzenia to niewątpliwa jego zaleta, ponieważ ważne, aby działanie oczyszczacza powietrza nie zakłócało komunikacji pomiędzy pasażerami w samochodzie. Wydajność TCL jest wystarczająca - model ten może obsłużyć 12 metrów sześciennych, w czasie gdy przeciętny samochód to około ćwierć tej wartości.

Model TCL ma co prawda filtr HEPA, ale nie posiada filtra węglowego ani wstępnego, więc zdecydowanie nie należy do czołówki samochodowych oczyszczaczy powietrza. Z drugiej strony, TCL jest wyposażony w matę antypoślizgową, co przyda się przy montażu. Posiada również czujnik jakości powietrza i wskaźniki LED.

WARMTEC AP GO- generator jonów i filtr HEPA

Filtrów Ci u niego nie brak! Co czynni WARMTEC AP Go jednym z lepszych urządzeń? WARMTEC AP Go posiada filtr HEPA, filtr wstępny i filtr węglowy. To jeden z najlepszych oczyszczaczy powietrza. Ma ergonomiczną, poziomą budowę, więc łatwo przystąpimy do montażu w samochodzie. Potwierdzeniem jakości tego urządzenia do oczyszczania powietrza jest też wysoka wydajność na poziomie 35 metrów sześciennych. Jego działanie najlepiej sprawdzi się na powierzchni do 6 metrów kwadratowych. Na dodatek, ten samochodowy oczyszczacz posiada wskaźnik jakości powietrza i powstrzyma alergeny. WARMTEC AP Go kosztuje mniej niż Sharp UJ-GC20E-B, a w samochodzie sprawdzi się nieco lepiej. Dzięki dużej ilości filtrów skuteczniej usunie zanieczyszczenia powietrza.

Ten oczyszczacz samochodowy cechuje się wysoką kulturą pracy- WARMTEC AP Go pracuje naprawdę cicho. Inne urządzenia potrafią rozpraszać, a WARMTEC AP Go dba o Twoją koncentrację, co w kwestii samochodowych oczyszczaczy powietrza jest jednym z istotniejszych aspektów.

LIFAair LAC100 - król oczyszczania powietrza

Nasz ranking dopełnia model firmy LIFAair. To najdroższy samochodowy oczyszczacz powietrza, a jego cena to około 1649 złotych. Dba on o zmniejszenie ilości zanieczyszczeń poprzez filtr wstępny, filtr HEPA (alergeny, PM 2.5) czy filtr węglowy (lotne związki). Uwagę przyciąga też cicha praca i wysoka wydajność.

Należy zauważyć, że oczyszczacz powietrza LIFAair ma nawet czujnik dwutlenku węgla, który zadziała, gdy we wnętrzu samochodu znajdzie się go zbyt dużo, oraz wiele różnych prędkości pracy wentylatora. W przypadku LIFAair istnieje równiez wiele możliwości regulacji pracy oczyszczacza. W celu usunięcia zanieczyszczenia pomoże nam komplet różnych kontrolek i wskaźników.

Jak wybrać oczyszczacz samochodowy?

Niwelacja szkodliwych substancji to podstawa wśród samochodowych oczyszczaczy powietrza. Jeżeli chcesz wyjść poza nasz ranking i poszukać innego oczyszczacza powietrza zwróć uwagę na kilka parametrów. Oczyszczacze powietrza do samochodu kosztują bardzo różnie w zależności od modelu, ale wszystkie spełniaja swoją funkcję, jaką jest dbanie o jakość powietrza. Tańsze nie będą miały czujnika dwutlenku węgla, ale na pewno przyczynią się do ochrony Twojego zdrowia. Na co zatem należy zwrócić uwagę? Do skutecznego oczyszczania powietrza przyczynia się sprzęt, który posiada:

 • filtr HEPA (pyłów PM 2,5; 10 itd.)
 • filtr wstępny
 • filtr węglowy
 • czujnik jakości powietrza
 • czujnik dwutlenku węgla

Ważne, aby wybrany przez Ciebie oczyszczacz samochodowy:

 • monitorował jakość powietrza
 • eliminował lotne związki
 • jonizował powietrze (np. system Plasmacluster)
 • zwalczał alergeny
 • był łatwy w montażu we wnętrzu samochodu
 • zwalczał dużą ilość zanieczyszczeń

Samochodowe oczyszczacze powietrza- konserwacja

Chcesz doświadczyć skutecznego oczyszczania? Pamiętaj, że oczyszczacze powietrza do samochodu wymagają Twojej ciągłej uwagi- filtr wstępny, filtr HEPA i inne z zamontowanych filtrów muszą być wymieniane regularnie. Korzystanie ze zużytego filtra może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Stałej kontroli wymagają wszystkie modele oczyszczaczy.

Add comment