REKLAMA

5 najlepszych past polerskich do usuwania rys na lakierze. Dowiedz się jak z nich korzystać!

polerowanie samochodu

polerowanie samochodu (materiały prasowe)

Jak działają pasty polerskie? Na czym polega usuwanie rys?

Wszystkie produkty mają podobne zasady działania. Docelowo powinny usunąć uszkodzenia widoczne na lakierze. W skład past polerskich wchodzą duże ilości drobnych cząsteczek ściernych (możesz dokładnie sprawdzić właściwości), które pozwalają ujednolicić powierzchnię lakieru poprzez częściowe jego ścieranie. Nie zajmują się jednak tylko usuwaniem rys. Po zastosowaniu preparatów polerskich powierzchnia samochodu będzie osłoniona przed wodą i działaniem obfitych opadów. Wosk użyty w niektórych z past przyczynia się do powstania efektu połysku i nieco konserwuje uszkodzenia na lakierze. Często poleca się również użycie dodatkowych produktów jak wosk, aby jeszcze dokładniej zabezpieczyć powierzchnię lakieru samochodowego.

Jak należy korzystać z pasty polerskiej? Jakie są zalecenia producentów?

Na początku musimy dokładnie umyć nasze auto. Później, na powierzchnię gąbki umieszczamy pewną ilość pasty i kolistymi ruchami rozprowadzamy ją po lakierze. Po krótkiej chwili pozostaje nam przystąpić do polerowania samochodu.

Samochód powinien być lekko wilgotny, ze względu na właściwości produktów do polerowania należy używać ich tylko wtedy, gdy powierzchnia powłoki lakierniczej nie jest rozgrzana. Najlepiej, aby słońce nie świeciło mocno powierzchnię karoserii. Dodatkowe wskazania producenta związane z usuwaniem rys i zasadami użytkowania znajdziesz na opakowaniu.

Przystępujemy do działania z pastą polerską na lakierze

Do polerowania najlepiej przystąpić z użyciem miękkiej szmatki (np. z mikrofibry). Chodzi o to, aby żadne drobinki nie powodowały dodatkowego rysowania i ścierania. Wykonujemy delikatne ruchy, aby doprowadzić do rozprowadzenia substancji polerskiej. Nie należy dociskać gąbki lub szmatki zbyt mocno, ponieważ na powierzchni pojawią się rysy, których wcześniej nie było. Kiedy dobrze rozprowadzimy substancję na powierzchni, już po chwili zauważymy trochę połysku, a w końcu auto zacznie faktycznie lśnić.

Dlaczego należy używać pasty polerskiej?

W przypadku utworzenia głębszego zarysowania na karoserii samochód może zacząć rdzewieć. Zagłębienia na karoserii nie są wówczas zabezpieczone. Dobra pasta polerska wyrówna poziom lakieru i jeśli zawiera cząsteczki wosku, skutecznie ochroni blachę naszego auta.

Są jednak sytuacje, w których będziemy skazani na pomoc lakiernika. Do usunięcia głębokich rys będziemy potrzebować specjalnych i kosztownych narzędzi.

K2 Ultra CUT - w ofercie każdego sklepu samochodowego

Znakomitym produktem polskiej produkcji jest pasta polerska firmy K2. Ultra Cut jest bardzo tani (około 6 złotych za 100 gramów) i bardzo wydajny. Należy zwrócić uwagę na ogromną ilość pozytywnych opinii, co oznacza że tę pastę wybiera wielu kierowców. Przy nakładaniu najlepiej korzystać z gąbki.

Druchema TEMPO - możesz jej zaufać, znajdziesz w każdym sklepie

Czerwony samochód sportowy na opakowaniu zdecydowanie przyciąga uwagę do TEMPO. Jest to dobra pasta polerska do karoserii o olbrzymiej popularności. Za 120 g tej pasty zapłacimy około 16 złotych. Tak jak w przypadku K2 Ultra CUT, stosowanie tej pasty polerskiej nie wymaga korzystania ze specjalnych narzędzi polerskich. Wystarczy obecność gąbki i miękkiej szmatki.

TURTLE WAX SCRATCH REMOVER - bez użycia sprzętu, do drobnych rys

Nieco droższy produkt pozwoli na osiągnięcie dobrego efektu naprawy powłoki auta. Nie przyda się on może przy wykańczaniu głębokich uszkodzeń, ale z pewnością zniweluje widoczne, drobne rysy.

3M Fast Cut - miliony na lakierze i auto jak nowe

Dużo droższy produkt firmy 3M możesz znać z warsztatu samochodowego. Najlepiej nada się on do dużych uszkodzeń. Do użycia tej pasty i usunięcia głębokich rys potrzebna będzie Ci polerka elektryczna o odpowiedniej prędkości obrotowej. Jeśli nie jesteś pewien, czy poradzisz sobie z takim zadaniem, lepiej jednak skorzystać z pomocy lakiernika.

SONAX Profiline - auto jak od lakiernika, w ofercie specjalistycznych sklepów

Zagraniczna, renomowana firma SONAX uzupełnia nasz ranking past polerskich. Jest ona jedną z najdroższych środków do naprawy lakieru i wymaga użycia specjalnych narzędzi. W zamian za wyższą cenę nie pozostawi na karoserii efektu hologramu i nabłyszczy całą powłokę auta. Ten produkt to gwarancja najlepszego efektu, który pozostaje na długo.

Która pasta polerska jest najlepsza? Którego producenta wybrać?

Trudno powiedzieć, czy z past polerskich można wybrać te "najlepsze".Każda z wymienionych jest "dobra" i zadziała korzystnie na powierzchnię lakieru samochodu. Ceny są różne i nie zawsze oddają jakość wyrobów producentów. Chcąc dokładnie zapoznać się z dostępnymi substancjami, możesz udać się na stronę sklepu producenta. Pamiętajmy, że najtańsza pasta polerska nie przyda nam się do usuwania głębokich uszkodzeń lakieru. Co prawda usuwa ona niewielkie rysy i otarcia (np. po zadrapaniu kluczykami), ale nie wygładzi powłoki, która została naruszona przy mocniejszym działaniu.

Jak wybierać produkty? Czy używać ich samodzielnie?

Duży wybór produktów do polerowania karoserii znajdziemy w każdym dobrym sklepie samochodowym, a także na stacjach benzynowych. W zależności od producenta, w ofercie sklepu odnajdziemy rozwiązania na każdą sytuację. Z większością z nich (np. usuwaniem rys od kluczy) poradzimy sobie samodzielnie, jednak jeśli boisz się o lakier swojego auta, nie wahaj się skorzystać ze wsparcia lakiernika. Co prawda polerowanie to nic trudnego, ale oko fachowca jest bezcenne. Wielu producentów zbyt mocno wychwala swoją pastę polerską. Bądź czujny, jeśli hasła producenta wydadzą Ci się niejasne. Trudno uwierzyć, że najtańsza pasta skutecznie zajmie się poważnymi rysami.

Polerowanie karoserii samochodu - nigdy w pełnym słońcu!

Niektóre z past polerskich (lekkościernych) będą służyć do usuwania drobnych rys małej skali i dodania połysku. Inne przydadzą się do poważnych zadań lakiernika, który dużo lepiej zna sztukę polerską. Bez względu jednak na zaistniałe warunki, pastę stosujemy tylko z zachowaniem wspomnianych zasad. Auto musi być czyste i lekko wilgotne, natomiast lakier nie powinien być rozgrzany. Pod żadnym pozorem nie należy używać past ani wosku w upalny, słoneczny dzień.

Add comment