REKLAMA

Uwaga na nagłe zmiany pogody

Renault Captur

Renault Captur (Fot. Renault)

W czasie deszczu kierowcy często instynktownie zwalniają, ale po opadach, gdy wychodzi słońce, dynamicznie przyspieszają zapominając, że zwykle w takich sytuacjach nawierzchnia drogi jest nadal mokra.  Wjechanie w kałużę może na chwilę drastycznie ograniczyć widoczność, a nawet doprowadzić do akwaplenacji, czyli poślizgu wodnego - wyjaśnia Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault

Podstawową zasadą przy nagłych zmianach pogody jest: zwolnij. Zmniejszona prędkość pozwoli kierowcy zorientować się, jak sytuacja się zmieniła i dostosować styl jazdy do aktualnych warunków atmosferycznych.

Gdy słoneczna pogoda nagle zamienia się w deszczową: - zwolnij, - zjedź na prawy pas, gdy podróżujesz drogą wielopasmową, - zwiększ odległość do poprzedzającego samochodu, gdyż na mokrej drodze odcinek hamowania może zwiększyć się nawet dwukrotnie, - trzymaj obie ręce na kierownicy, gdyż zbierająca się np. w koleinach woda może utrudnić manewrowanie, - unikaj manewru wyprzedzania; gdy inni kierowcy pomimo panujących warunków wyprzedzają, zachowaj szczególną ostrożność, gdyż woda z kół przejeżdżających samochodów może ochlapać szyby twojego auta i na chwilę można zupełnie stracić widoczność.

Nie wolno zamykać oczu lub wykonywać nagłych ruchów kierownicą w sytuacji, gdy ochlapie nas woda spod kół innego auta. Gdy kierowca uważnie obserwuje ruch na drodze, wie, kiedy może nastąpić taka sytuacja i dzięki temu nie powoduje ona niebezpiecznych reakcji - mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Gdy deszczowa pogoda nagle zamienia się w słoneczną: - zwolnij, pozwól, aby wzrok przyzwyczaił się do nowych warunków, - załóż odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, najlepiej polaryzacyjne, gdyż promienie słoneczne mogą oślepiać, odbijając się od mokrych powierzchni, - ostrożnie przejeżdżaj przez kałuże lub je omijaj, gdy jest to bezpieczne, - pamiętaj, że powierzchnia drogi może jeszcze długo pozostać mokra i istnieje ryzyko poślizgu.

Add comment