REKLAMA

Wzrost składki na ubezpieczenie samochodu dla piratów drogowych

wzrost składki OC

wzrost składki OC (materiały prasowe)

Co wpływa na cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC? Czym jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

Każdy kierowca jest zobligowany do posiadania obowiązkowego OC. Jest to polisa przypisana do konkretnego egzemplarza pojazdu. Jest ona konieczna w przypadku pojazdów ciężarowych, jak i samochodów osobowych. Ubezpieczenia komunikacyjne to temat istotny dla milionów właścicieli aut. Ubezpieczenie OC i AC to najważniejsze polisy.

Aby wykupić polisę OC, musisz się udać do towarzystwa ubezpieczeniowego lub zrobić to przez Internet. Posiadacz pojazdu mechanicznego musi podać jego rok produkcji, model, pojemność silnika, swój wiek, doświadczenie za kierownicą, liczbę dzieci czy miejsce zamieszkania. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą na tej podstawie określać wysokość składki. Podejście ubezpieczycieli jest różne w zależności od sposobu jazdy. Bezpośrednie przełożenie na wysokość oferowanych polis ma także bezszkodowa jazda. Powiązanie stawek OC i AC z popełnionymi wykroczeniami ma być w najbliższym czasie jeszcze bardziej wyraźne.

Z tematem polisy OC i AC jest ściśle powiązana instytucja Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeśli sprawca zdarzenia jest nieznany lub nie ma wykupionego OC, wówczas odszkodowanie wypłacone zostanie właśnie przez UFG.

Liczby punktów karnych i mandaty - jakie niosą konsekwencje?

1 stycznia 2022 roku zmieniło się prawo drogowe. Nowe przepisy mają przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo pieszych oraz piętnować naganne zachowania na drogach. Od teraz piraci drogowi i pijani kierowcy muszą liczyć się z tym, że czekają na nich wyższe mandaty, a maksymalna zasądzona kara wzrośnie z 5 do nawet 30 tysięcy złotych. W związku z punktami karnymi parlament zdecydował, że będą one usuwane dopiero po 2 latach i to od dnia opłacenia kary.

Od teraz ubezpieczyciele będą mieć nie tylko dane kierowcy, ale również informacje z Centralnej Ewidencji Pojazdów o liczbie punktów karnych czy poprzednich mandatach. Dane z konta kierowcy posłużą do ustalania składki. Wysokość składki OC może być jednak obniżona w przypadku bezszkodowej i bezpiecznej jazdy.

Brak OC - kary

Oprócz tego, że ubezpieczyciele będą mogli sprawdzić historię kierowcy, będą mieć wiedzę o punktach karnych, to wzrosną również kary dla osób, które poruszają się bez ważnej polisy. Wraz ze wzrostem płacy minimalnej, rosną także kary. Stawki zależą również od rodzaju pojazdu czy okresu pozostawania bez OC.

Mna opłata za brak obowiązkowego OC powyżej 14 dni wynosi 3-krotność minimalnego wynagrodzenia w przypadku samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów. W odniesieniu do samochodów osobowych jest to jej 2-krotność, a 1/3 dla pozostałych rodzajów pojazdów.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o ubezpieczeniach OC?

W obliczu wysokiej inflacji rosną ceny samochodów i części do nich. Ma to przełożenie na ubezpieczenia OC i AC. Wyższe stawki za usługi serwisowe wpłyną na wzrost cen OC. Ustalane jeszcze kilka miesięcy temu sumy ubezpieczenia w przypadku wielu aut nie oddają ich obecnej wartości na rynku wtórnym. Wypłacone odszkodowanie po kradzieży czy tzw. szkodzie całkowitej może więc nie wystarczyć na zakup nowego pojazdu. Z kolei droższe części i usługi serwisowe podnoszą koszty likwidacji szkód.

Ubezpieczyciele tworzą nowe rozwiązania z zakresu IT, a klienci coraz chętniej z nich korzystają. W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych oznacza to przede wszystkim wzrost popularności coraz częściej oferowanych przez zakłady ubezpieczeń aplikacji do samodzielnej likwidacji szkód. Taki program ma posłużyć do zdalnego informowania ubezpieczyciela o szkodzie. Pozwala on na szybkie wnioskowanie o wypłatę po wypełnieniu prostego formularza.

Add comment