REKLAMA

Zgubione dokumenty do samochodu. Co należy z tym zrobić?

W Polsce kierowcy nie mają obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia pojazdu. Nie oznacza to jednak, że zwolniono ich z obowiązku posiadania tych dokumentów. Podobnie jest z prawem jazdy. Dane zawarte w tych dokumentach pozwalają zweryfikować tożsamość kierowców oraz sprawdzić samochód w bazie. Co zrobić w przypadku zgubienia dokumentów? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie kroki podjąć.

Zgubione prawo jazdy

Jeśli zgubisz prawo jazdy, musisz odwiedzić wydział komunikacji. Koszt za wydanie prawa jazdy wynosi 84 zł. Aby je otrzymać, trzeba wypełnić stosowne oświadczenie oraz złożyć wniosek. Trzeba również dołączyć do niego fotografię o wymiarach 3,2 x 4,5 cm. Na zdjęciu nie możesz mieć założonych ciemnych okularów.

Konieczne będzie okazanie dokumentu tożsamości. Do podanych wyżej dokumentów dołączamy jeszcze dowód wpłaty, który otrzymamy w kasie urzędu podczas zapłaty za jego wyrobienie. Prawo jazdy wydawane jest w ciągu 30 dni, a do momentu jego otrzymania niestety nie można prowadzić samochodu.

Fot. Dom J/Pexels

Zgubienie dowodu rejestracyjnego

Zgubiony dowód rejestracyjny niesie za sobą więcej formalności, niż ma to miejsce w przypadku prawa jazdy. Jest to dokument potwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego. Zawiera on dane samochodu. Dowód rejestracyjny jest wydawany w wydziale komunikacji i w przypadku utraty dokumentów musisz się tam ponownie udać. Jak wyrobić nowy dowód rejestracyjny?

Wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego - ile kosztuje dowód rejestracyjny?

Zgubienie dowodu rejestracyjnego wiąże się z kilkoma czynnościami, o których należy pamiętać. Jeśli zorientowałeś się, że zgubiłeś dokumenty, musisz niezwłocznie udać się do wydziału komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania.

Do złożenia wniosku o wydanie tymczasowego dowodu rejestracyjnego, konieczny jest ważny dokument tożsamości np. dowód osobisty. Na tym jednak nie koniec. Oprócz wymienionych dokumentów trzeba zabrać ze sobą: tablice rejestracyjne (konieczna jest wymiana naklejek legalizacyjnych), dowód na to, że masz wykupione ubezpieczenie OC, kartę pojazdu, oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego oraz wyciąg z rejestru badań technicznych wykonanych na stacji kontroli pojazdów z terminem ważności badania technicznego.

Fot. andiberit/Pixabay

Składając wniosek o wydanie wtórnika, pobierana jest również opłata skarbowa. Za nowe dokumenty kierowcy muszą zapłacić 54 zł. Jeśli w tym czasie chcesz korzystać z pojazdu, musisz posiadać pozwolenie czasowe. Jego koszt wynosi 19 zł.

Jeśli zgubiłeś dowód rejestracyjny samochodu, złożyłeś wniosek o wydanie wtórnika w swoim wydziale komunikacji, jednak po jakimś czasie odnalazłeś dokument, musisz dostarczyć go do urzędu. Stracił on już swoją ważność. W związku z tym konieczne jest wyrobienie nowego dokumentu.

Dowód rejestracyjny - jak zachować się podczas podróży za granicą?

Zgubiony dowód rejestracyjny może przysporzyć sporo problemów za granicą. Należy go pilnować równie dobrze, jak paszportu czy pieniędzy. Policja w innych krajach nie ma wglądu do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W tym przypadku masz obowiązek wożenia dowodu oraz innych dokumentów.

Po zgubieniu dowodu rejestracyjnego za granicą trzeba po pierwsze udać się na najbliższy komisariat policji i tam poinformować o utracie dokumentów. Właściciel samochodu musi złożyć pisemne potwierdzenie tego zgłoszenia, z którym będzie trzeba dotrzeć do polskiej ambasady. W tym miejscu musisz przedstawić całą sprawę i okazać dokumenty. Dopiero jeśli uda Ci się otrzymać dokumenty tymczasowe, możesz kontynuować podróż.

Fot. kaboompics/Pixabay

Zgubiona karta pojazdu

W przypadku utraty karty pojazdu działanie jest bardzo podobne jak przy dowodzie rejestracyjnym. Aby uzyskać wtórnik dokumentu, konieczne jest wypełnienie oświadczenia i złożenie wniosku. Musisz mieć ze sobą dowód osobisty i dokument potwierdzający ważną polisę OC (w każdej chwili możesz poprosić towarzystwo ubezpieczeniowe o jego wydanie). Oprócz wymaganych dokumentów weź ze sobą tablice rejestracyjne oraz dowód rejestracyjny.

Add comment