REKLAMA

Motorower czy skuter? Który pojazd do 50 cm3 będzie lepszym rozwiązaniem?

Przypomnij sobie, ile czasu tracisz na stanie w korkach i szukanie parkingu dla samochodu. W związku z tym na polskich drogach znajdziesz coraz więcej motorowerów oraz skuterów. Jest to idealne rozwiązanie do poruszania się w mieście. Który jednoślad będzie lepszym wyborem? Czym jest motocykl, motorower i skuter? Jakich uprawnień potrzebujesz, by móc siąść za kierownicą takiego jednośladu?

Motocykl, motorower i skuter - jak rozróżnić te pojazdy?

Motocykle oraz motorowery to słowa, które możesz znaleźć w aktualnie obowiązującej ustawie Prawo o ruchu drogowym. Po czym wyróżnić konkretny pojazd? W przepisach napisano, że:

  • motocykl - to „pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół;”

  • motorower - to "pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h”

A co ze skuterem? Prawo o ruchu drogowym nie odnosi się do parametrów technicznych, według których kwalifikuje się określony jednoślad zgodnie z przepisami, a do konstrukcji pojazdu. Skutery to po prostu jednoślady o specyficznej konstrukcji. W przypadku tych jednośladów charakterystyczna jest pozycja kierującego z nogami wysuniętymi do przodu, a także brak zbiornika lub innych elementów stałych między nogami osoby prowadzącej. Oznacza to, że w grupie motorowerów oraz motocykli możemy wyróżnić takie rodzaje, jak skuter, chopper, cross i wiele innych.

Fot. Mammiya/Pixabay

Szerokie ogumienie, cieńsze opony - zalety posiadania skutera lub motoroweru

Wiesz już nieco więcej o skuterach, a także czym jest motorower i co wyróżnia go na tle motocykla. Jakie są zatem zalety posiadania takich jednośladów? Sprawdź, dlaczego warto wybrać ten konkretny rodzaj!

Dlaczego warto wybrać skuter?

Zapewnia łatwość prowadzenia na zakrętach. Bardzo często jedynym ogranicznikiem przechyłu jest stopka centralna lub strach kierującego. Wbrew pozorom powierzchnia styku szerokiej opony z asfaltem jest taka sama jak wąskiej. W tego rodzaju pojazdach jest również bagażnik. Nie musisz również szukać hamulca. Znajduje się przy kierownicy. Minusem może być fakt, że nie są one wyposażone w biegi. Trudniej jest także jechać w dwie osoby.

Dlaczego warto wybrać motorowery?

Motorowe to idealny sposób na naukę poruszania się jednośladem. Skrzynia biegów i sprzęgło dają duży komfort prowadzenia. Jest to bardzo podobne do działania samochodu. "Mieszanie" biegami zapewnia większą elastyczność. Musisz się jednak przyzwyczaić, że sprzęgło znajduje się pod lewą dłonią. Natomiast tylne hamulce i biegi znajdują się pod prawą nogą. Motorowerem możesz bez problemu jeździć w dwie osoby. Najczęściej motorower wyposażony jest w cienkie, rowerowe opony.

Fot. dendoktoor/Pixabay

"Rozblokowane" jednoślady i kwestia badania technicznego

Warto również poruszyć kwestię „rozblokowanych” motorowerów będących właściwie motocyklami. I rzeczywiście tak jest! Warto zwrócić uwagę na fakt, że tzw. "rozblokowanie" motoroweru, czyli usunięcie blokady ograniczającej prędkość do 45 km/h to zmiana parametrów konstrukcyjnych pojazdu. Po takiej zmianie należy skierować jednoślad na badanie techniczne. Podczas dodatkowego badania diagnosta wystawi odpowiednie zaświadczenie. Na jego podstawie możesz zmienić dane w dowodzie rejestracyjnym. Aby móc kierować tak zmodernizowanym motorowerem (pojemność silnika do 50 ccm) należy posiadać co najmniej prawo jazdy kategorii A1 (od 16 roku życia).

Fot. wal_172169/Pixabay

Motorower? A może skuter? Podsumowanie

I jedne i drugie jednoślady doskonale sprawdzą się w mieście i do ich prowadzenia wystarczy choćby dowód osobisty. Są to niewielkie pojazdy, którymi nie będziesz w stanie rozwinąć prędkości jak samochodem, jednak dają dużą przyjemność z jazdy. Jeśli szukasz skuterów czy motorowerów sprawdź oferty sprzedaży pojazdów w Internecie. Jest ich naprawdę wiele. Przykładowi producenci to: Simson, Suzuki, Yamaha czy Kymco. Na pewno uda Ci się znaleźć idealny model do miasta i dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Podczas wyboru weź pod uwagę pojemność silnika, kraj pochodzenia czy dostępność części zamiennych.

Add comment