REKLAMA

2.Czy felgi aluminiowe nadają się na zimę?

 

fot. Michał Dek

Panuje powszechna opinia, że felgi ze stopów aluminium nie nadają się na warunki zimowe. Pierwszy podawany powód to sól sypana na drogi, która powoduje korozję aluminium. Jest to prawda, ale tylko częściowo. Felgi aluminiowe mogą być zabezpieczone antykorozyjnie, co umożliwia eksploatację zimą. Renomowane firmy (także producenci samochodów, np. BMW) mają w swojej ofercie komplety felg aluminiowych przystosowane do zimowej eksploatacji.

Nawet "zwykłe" felgi aluminiowe można używać zimą. Wielowarstwowe powłoki lakiernicze zapewniają wystarczającą ochronne przed solą. Gwarantem wieloletniej eksploatacji bez oznak korozji będzie regularne mycie kół w okresie zimowym.

Natomiast felgi polerowane, lub chromowane zupełnie nie nadają się na zimę. Sól i inne środki żrące mogą łatwo i szybko spowodować trudne do usunięcia uszkodzenia.

Drugi argument dotyczy podatności na uszkodzenia. Stopy aluminium mają mniejszą wytrzymałość niż stal, ale są sztywniejsze. W praktyce oznacza to, że w wjechanie w dziurę, lub "zaatakowanie" krawężnika powoduje ukruszenie felgi aluminiowej, a w poważniejszych przypadkach wgniecenia. Ich usunięcie jest bardzo trudne.

Czy warto kupować drugi komplet felg? >>

Add comment