REKLAMA

3. Czy warto kupować drugi komplet felg?

Alufelgi zimą? Tak, co nie wyklucza rozważenia zakupu drugiego kompletu felg do opon letnich (fot. Michał Dek)

Jeśli w okresie letnim używamy felg stalowych, zakup drugiego kompletu przeznaczonego do opon zimowych ma dwie zalety. Po pierwsze wygoda użytkowania, dwa razy do roku zmieniamy tylko kompletne koła, a nie opony. Po drugie wpływa to na stan opon. Dla ich wytrzymałości i szczelności lepiej, jeśli nie zdejmuje się ich zbyt często z obręczy. Wadą tego rozwiązania jest cena drugiego kompletu felg. Z czasem jednak część kosztów się zwraca, bo rachunki za wymianę całych kół będą niższe, niż za wymianę opon. Jeśli koła sa dobrze wyważone, wymianę kół możemy zrobić we własnym zakresie.

Jeśli latem jeździmy na felgach aluminiowych, to do powyższych zalet należy dopisać łatwość naprawy ewentualnych uszkodzeń. Jeśli obawiamy się korozji alufelg odpowiedź jest oczywista. Nad drugim kompletem warto też się zastanowić w przypadku alufelg o skomplikowanym kształcie (np. skręcanych). Dokładne umycie jej w trakcie zimy, czy nawet podczas wiosennych porządków może być trudne. Ryzyko wystąpienia korozji będzie większe. Wtedy stalowy "zamiennik" będzie dobrym rozwiązaniem.

Dwa komplety kół mają jeszcze jedną zaletę. Komplet letni może mieć większą średnicę felg i opony o niższym profilu. Zimą, gdy na drogach zalega błoto pośniegowe, trudniej zauważyć dziury i opony o większym profilu lepiej będą "chronić" felgi przed uszkodzeniem.

UWAGA - Należy pamiętać, że inaczej przechowuje się same opony (na stojakach, w pozycji pionowej), a inaczej całe koła (w pozycji leżącej, jedno na drugim).

Czy warto kupować tanie obręcze aluminiowe? >>

Add comment