REKLAMA

Eco driving - na czym polega? Podstawowe zasady ekonomicznej jazdy

Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. (Fot. Pixabay)

Eco driving - zasady

Jedną z najistotniejszych praktyk jest wspomniany proces hamowania silnikiem. Polega on na jak najczęstszym wykorzystywaniu skrzyni biegów i sprzęgła do wytrącania prędkości. Jeśli zbliżamy się do skrzyżowania z czerwonym światłem, zdejmujemy nogę z gazu i zamiast wciskać hamulec, należy stopniowo zredukować biegi. Dzięki temu pojazd nie pobiera dodatkowej porcji paliwa, a dostosowuje prędkość napędzania wału do obrotów silnika.

Kolejną istotną zasadą jest zachowanie płynności w czasie jazdy. Bycie eko na trasie to sprawne operowanie pedałem gazu. W celu zmniejszenia zużycia paliwa lepiej unikać nagłych zrywów i agresywnych manewrów podczas jazdy. Gwałtowne przyspieszanie "do dechy" to ogromna dawka paliwa bezpowrotnie zassana przez układ paliwowy. Widząc z pewnej odległości wyraźnie wolniejszy pojazd, wykonajmy manewr wyprzedzania jak najpłynniej. Pozwoli to na stopniowe przyspieszanie, a zatem dłuższą jazdę ze stałą prędkością, co stanowi jedną z kluczowych reguł eco drivingu.

O czym jeszcze pamiętać w kwestii eco drivingu?

Podczas postoju pracujący silnik ulega znacznemu zużyciu. Trudno, aby jednostka zdolna do pracy z prędkością sześciu czy siedmiu tysięcy obr./min pracowała przez dłuższy czas w znacznie niższych przedziałach. Dodatkowo na wolnych obrotach wolniej osiągnie ona odpowiednią temperaturę, a tym samym pełną sprawność. Dlatego właśnie po uruchomieniu silnika najlepiej od razu ruszyć w trasę, ponieważ wtedy najszybciej rozgrzejemy silnik. Jeśli jednak wyjeżdżając do pracy, od razu utkniemy w korku, samochód będzie potrzebował dłuższej chwili, aby zapewnić najwyższą wydajność.

Widok uruchomionego pojazdu pozostawionego pod blokiem czy między domami nie jest nam obcy. Niektórzy kierowcy nie zdają sobie jednak sprawy, że postój w terenie zabudowanym powyżej minuty jest karany. Prawo nie pozostawia wątpliwości - dłuższe zatrzymanie oznacza 100 złotych mandatu.

Eko i eco

Kierowca musi pamiętać, że zużycie paliwa zależy od jego reakcji na sytuację panującą na drodze. Chodzi o to, aby sprawnie przewidywać zachowanie innych uczestników ruchu. Twoim celem jest, aby jak najmniej rozpędzać samochód od zera. Należy zatem zwalniać z wyprzedzeniem. Docelowo należy cały czas pozostawać w ruchu. Obserwuj skrzyżowanie już z daleka. Jeśli widzisz czerwone światło, powinieneś tak dostosować prędkość, aby dojechać do niego w momencie, gdy przejazd będzie możliwy. Dlaczego? Pomoże Ci to oszczędzić paliwo - największe jego ilości samochód zużywa przy ruszaniu z miejsca.

Jeśli myślisz o eco drivingu, zapomnij o jeździe "na zderzak". Szczególnie, gdy przemieszczasz się w ciągu pojazdów i zbliżasz do sygnalizacji lub znaku STOP. Nagłe zatrzymanie "na raz" najczęściej wiąże się ze wciśnięciem pedału sprzęgła i hamulca do oporu. Takie działanie znacznie zużywa układ hamulcowy. Pamiętaj, że odpowiednia postawa kierowcy, nie tylko wydłuża żywotność podzespołów, ale również obniża spalanie. Jazda energooszczędna to także ukłon w stronę ochrony środowiska.

Czy są inne sposoby na niższe zużycie paliwa?

Chcąc zmniejszyć spalanie, zwróć uwagę na stan i model opon, które posiadasz. Jeśli możemy pozwolić sobie na inwestycję, warto poszukać informacji o oszczędnym ogumieniu i takie zamontować do swojego auta. Czasami jednak wystarczy, że sprawdzimy ciśnienie powietrza w oponach. Odpowiednia wartość, nie tylko obniży zużycie paliwa, ale zwiększy też nasze bezpieczeństwo. W trakcie jazdy pamiętaj też, aby nie "żyłować" pojazdu na wysokich obrotach i jak najwcześniej wybierać następny bieg. W innym przypadku znacznie przyspieszysz zużycie silnika.

Wielu kierowców zapomina, że jedną z funkcji autostrad jest właśnie redukcja spalanego paliwa. Poza tym, że przejazd zajmie nam nieco mniej czasu, to przy wybraniu odpowiedniego biegu silnik zachowa optymalne obroty i w ten sposób wprowadzi eco driving do naszej podróży. Niektórzy kierujący zwykli jeździć z włączoną klimatyzacją i opuszczonymi szybami. To duży błąd. Termostat nie jest w stanie odpowiednio odczytać temperatury, doprowadzając do nietypowej pracy klimatyzacji, która również odpowiada za pobór paliwa. W upalne dni powinieneś przewietrzyć samochód przed jazdą, jednak będąc już w podróży, zamknij okna.

Najważniejsza z zasad eco drivingu

Zdecydowanie najistotniejsza jest nasza kultura i zachowanie na trasie. Unikaj nagłego hamowania i "szarpanego" stylu jazdy. Z drugiej strony: prowadząc, nie możesz też zanadto się rozleniwić. Przemierzając kręte drogi nie bój się częstej zmiany biegów - masz ich tyle, że dla każdej prędkości znajdziesz odpowiednie przełożenie. Jeśli wjeżdżamy na "eskę" czy autostradę, możesz bez wahania pozostać na najwyższym biegu przez całą podróż. Oczywiście pod warunkiem, że pozwala nam na to elastyczność silnika i warunki atmosferyczne. Jeśli tak jest, auto przy stałym stopniu otwarcia przepustnicy spali najmniejszą ilość paliwa.

Eco driving to tylko część aktywności przyczyniających się do energooszczędnej jazdy. Nie możemy zapomnieć o stałym kontrolowaniu pojazdu pod kątem odpowiedniej ilości płynów eksploatacyjnych czy stanu opon. Zobacz, jakie zalecenia w tym zakresie przygotował producent. Obecnie, w epoce downsizingu, nawet większe auta cechują się wrodzoną oszczędnością. Wiele nowych samochodów posiada wbudowany tryb "eco", który na podstawie danych o trasie pomaga dostosować sposób pracy silnika lub elektrycznego napędu.

Add comment