REKLAMA

Jak kupić używany samochód? Poradnik krok po kroku

BMW używane

BMW używane ((materiały prasowe))

Określ swój budżet i zweryfikuj potrzeby

Pierwszym krokiem jest sprecyzowanie kwoty, którą chcemy przeznaczyć na zakup samochodu używanego. To da punkt odniesienia, w jakie modele możemy celować. Należy pamiętać, aby nie wydać całej sumy wyłącznie na auto, ponieważ czekają na nas również dodatkowe koszty, jak rejestracja, ubezpieczenie OC czy wstępne naprawy zależne od stanu technicznego auta. Zalecanym minimum po zakupie używanego samochodu jest wymiana rozrządu i oleju. W związku z tym warto zostawić margines przynajmniej 1000 zł.

Zanim przejdziemy do poszukiwań, należy odpowiedzieć sobie na pytania, które naprowadzą nas na to, jakiego modelu potrzebujemy. Powinniśmy na tym etapie zastanowić się, do czego auto ma służyć i ile osób będzie nim zwykle podróżować. Dzięki temu łatwiej będzie nam określić segment, który powinniśmy wybrać.

Audi A4Audi A4 (materiały prasowe)

Używane samochody w dobrym stanie - gdzie szukać?

Oczywistym miejscem poszukiwań samochodów używanych jest Internet. Istnieje wiele rozbudowanych serwisów ogłoszeniowych, jak Autotrader.pl. Duża baza opublikowanych ogłoszeń sprzedaży, a także filtry wyszukiwania pozwolą nam w łatwy i szybki sposób znaleźć kilka lub kilkanaście egzemplarzy aut używanych dostosowanych do naszych preferencji. Dodatkowo wybranie naszej lokalizacji zawęzi poszukiwania do takich, które są najbliżej nas. To ułatwi bezpośredni kontakt ze sprzedającym i umówienie się na oględziny samochodu.

Można także zrobić "rozpoznanie" wśród znajomych lub rodziny. Może okazać się, że ktoś z naszych bliskich ma do sprzedania model, który byłby dla nas odpowiedni. Dzięki temu możemy skuteczniej pozyskać sprawdzone informacje co do stanu samochodu i jego historii.

Jak właściwie wybrać używane auto?

Co do zasady, najlepsze egzemplarze używanych samochodów to te, których sprzedawcą jest osoba prywatna, a nie handlarz. Kupując auto, warto szukać samochodów krajowych od pierwszego właściciela i bezwypadkowych - w takich przypadkach łatwiej można zweryfikować, jak wyglądała ich eksploatacja.

Gdy jakiś model nas zainteresuje, należy przeprowadzić na jego temat dokładny research - dowiedzieć się która wersja silnika jest najbardziej polecana przez mechaników, jakie są koszty napraw poszczególnych podzespołów, a także jakie są główne wady i zalety. Zdobycie takiej wiedzy zmniejszy ryzyko zakupu auta, które może okazać się bardzo awaryjne lub drogie w eksploatacji.

Szczegółowe obejrzenie auta i jazda próbna

Jadąc obejrzeć auto, można zabrać ze sobą znajomego lub mechanika - dodatkowa "para oczu" może dostrzec inne wady. Na oglądanie najlepiej umówić się w ciągu dnia, gdy jest jasno - wtedy lepiej widać ewentualne skazy. Jeśli istnieje możliwość, aby stan techniczny sprawdzić na stacji kontroli pojazdów lub w autoryzowanym serwisie, należy ją wykorzystać. Warto również odbyć jazdę próbną - jeśli sprzedawca na to pozwoli - za kierownicą auta. Podczas jazdy musisz zwrócić uwagę na kontrolki na desce rozdzielczej, pracę zawieszenia, sposób prowadzenia czy to, w jaki sposób pracuje silnik, np. czy podczas przyśpieszania nie "męczy" się zbyt mocno.

Podczas oględzin skrupulatnie sprawdź również dokumentację pojazdu:

  • numer nadwozia - VIN, dzięki któremu można sprawdzić historię i przebieg pojazdu w Internecie,
  • dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i wszystkie zapisy w tych dokumentach,
  • ważność polisy OC i okres, na jaki została wykupiona - wątpiliwości powinny pojawić się przy ubezpieczeniu na krótki czas, np. na miesiąc,
  • dane właściciela i dokument potwierdzający, że pojazd stanowi jego własność (faktura lub umowa zakupu).

W przypadku aut sprowadzonych i niezarejestrowanych w kraju należy dopytać, jak będzie wyglądać zawarcie transakcji i kto będzie występował jako sprzedający.

Decyzja o zakupie

Ostateczna decyzja nie powinna być podejmowana pod wpływem chwili - przed zakupem należy dać sobie czas na przemyślenie. Dodatkowo nie powinno decydować się na kupno po obejrzeniu jednego auta - warto zobaczyć przynajmniej 2-3 samochody, aby mieć możliwość porównania.

Jeśli wybierzemy już konkretny egzemplarz, należy spróbować negocjować cenę sprzedaży. Na wstępie rozmów można zaproponować kwotę o 10% niższą od tej z ogłoszenia, a w przypadku samochodów wartych poniżej 20 tysięcy - nawet 20-30%. W przypadku, gdy auto sprzedaje osoba fizyczna, musimy podpisać umowę kupna-sprzedaży, a gdy sprzedawca prowadzi firmę - poprośmy o fakturę, dzięki której unikniemy płacenia podatku PCC-3.

Używane samochody osobowe w dobrym stanie technicznym i z niewielkim przebiegiem, np. poniżej 100 tys. km, mogą posłużyć przez długi czas. Jednak by tak się stało, należy rozsądnie postępować podczas zakupu. To nie tylko kwestia sprawdzenia przebiegu, czy rys na karoserii, ale zapoznanie się z historią eksploatacji i dokumentacją, aby uniknąć wad prawnych mających przykre konsekwencje. Należy być czujnym po to, aby jako nowy właściciel auta móc w pełni cieszyć się z zakupu.

Add comment