REKLAMA

Jakie są najciekawsze trendy we współczesnej motoryzacji?

Plebiscyt The Best of Moto

Plebiscyt The Best of Moto (materiał partnera)

Wyścig polegający na ciągłym usprawnianiu silnika spalinowego to już melodia przeszłości. Ważne marki ze świata motoryzacji coraz mocniej skupiają się na kwestiach ekologii, digitalizacji oraz świeżych ideach, według których posiadanie samochodu na własność wcale nie jest już potrzebne. Jakie współczesne trendy w tym zakresie wydają się najbardziej obiecujące?

Idzie nowe - główne tendencje we współczesnej motoryzacji

  • Car-sharing - wielu użytkowników samochodów zaczyna dochodzić do wniosku, że posiadanie auta do przemieszczenia się po mieście nie ma większego sensu. 95% czasu doby, tygodnia czy miesiąca taki wóz jest nieużywany, a opłaty za ubezpieczenie, paliwo, parkingi czy naprawy z każdym rokiem diametralnie rosną. Odpowiedzią na to jest tak zwany car-pooling oraz car-sharing. Pierwsze rozwiązanie to umawianie się na wspólne przejazdy (na przykład do pracy), a car-sharing to forma wynajmowania auta na minuty poprzez aplikacje mobilne. To elastyczne rozwiązanie oparte jest na założeniu, że przejazd autem jest formą usługi i nie musi mieć związku z posiadaniem określonego samochodu, o który trzeba dbać. Car-sharing powoli rozgaszcza się ulicach polskich miast, a doceniają go szczególnie młodzi kierowcy, którzy lubią nowatorskie rozwiązania.
  • Elektromobilność - kwestia ekologii to jedna z podstawowych spraw dla coraz większej grupy miłośników “czterech kółek”. Mogą oni sobie podarować radosny dźwięk pracujących tłoków i cylindrów na rzecz mniejszej produkcji spalin. Auta z napędem elektrycznym są coraz ważniejszym zagadnieniem dla rządów oraz znanych koncernów samochodowych - na przykład Volkswagen, Audi czy Volvo planują rozwój swojej technologii w tym zakresie. Wzrost wytrzymałości baterii, większa ilość stacji dokujących oraz przykład państw, takich jak Norwegia, w której posiadacze aut elektrycznych płacą niższe podatki, pokazują, że najbliższe dekady mogą być dla elektromobilności bardzo przychylne. Ten trend w motoryzacji często łączy się z już wspomnianym car-sharingiem oraz autonomicznym prowadzeniem samochodu, o którym za chwilę.
  • Autonomiczność - jednym z największych fanów i orędowników idei autonomicznej jazdy jest Elon Musk, którego firma ciągle ulepsza swoje samochody Tesla. Najczęstszym powodem wypadków drogowych są ludzkie błędy, stąd firmy pracujące nad autonomicznością chcą nie tylko zwiększyć wygodę kierowców, ale także ich bezpieczeństwo. W tym momencie kwestie prawno-administracyjne nie nadążają za szybko rozwijającą się technologią, jednak regulacje w najbliższej dekadzie na pewno dopuszczą do użytku autonomiczne ciężarówki czy też taksówki.

Z każdym z wymienionych trendów, a szczególnie z autonomicznością ma także związek connectivity, czyli łączność auta z innymi pojazdami oraz z otoczeniem. Tylko dzięki skutecznej sieci możliwe będzie zaprojektowanie prawdziwego systemu komunikacyjnego nowej generacji. Przyszłość zmieni rynek motoryzacyjny nie do poznania, więc czas zapiąć pasy i przygotować się na prawdziwą rewolucję!

Add comment