REKLAMA

Jazda z przyczepą. Co trzeba wiedzieć?

przyczepa kempingowa

przyczepa kempingowa (materiały prasowe)

Czy prawo jazdy kategorii B wystarczy do jazdy z przyczepą?

I tak i nie. O tym, czy możemy prowadzić taki zespół pojazdów, decyduje dopuszczalna masa całkowita przyczepy. Wszystko reguluje art. 62 Prawo o Ruchu Drogowym i Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31.12.2002 roku. Przed wyruszeniem w trasę warto zapoznać się z tymi przepisami. Mówią one, że posiadanie prawa jazdy kategorii B uprawnia do przejazdu z przyczepą lekką bez hamulca o dopuszczalnej masie całkowitej 750 kg.

Co w przypadku, gdy masa przekracza 750 kg? Wówczas przyczepa musi posiadać hamulec najazdowy. Wartość dopuszczalnej masy całkowitej nie może przekraczać masy pojazdu, który będzie ją holował. Ważne jest również, że cały zestaw pojazdów nie może przekraczać DMC 3,5 tony. Jak to w życiu bywa, jest również wyjątek od tej reguły. Jeśli posiadamy prawo jazdy z kodem 96, nie dotyczy nas już zasada ograniczająca masę zespołu pojazdów do 3500 kg. Wówczas DMC pojazdu oraz przyczepy może wynosić maksymalnie 4250 kg. Warto podkreślić, że wyrobienie sobie tego kodu to nieskomplikowany temat. Wystarczy podejść do egzaminu praktycznego, który kosztuje ok. 170 złotych. Kod 96 uprawnia również do prowadzenia samochodu z przyczepą kempingową.

Jeśli posiadamy uprawnienia do prowadzenia aut z kategorii B+E, możemy prowadzić samochód osobowy z podpiętą przyczepą, których DMC wynosi nawet do 7 ton.

Inne istotne aspekty prawne związane z holowaniem przyczepy

Jednym z nich jest prowadzenie przyczepy z hamulcem lub bez niego. Jest to istotne z punktu widzenia posiadanych uprawnień oraz masy całkowitej pojazdu. Parametry techniczne są jasno określone w dowodzie rejestracyjnym. W rubryce 01 znajduje się maksymalna masa pojazdu z hamulcem najazdowym, a w 02 bez tego hamulca.

Przyczepa oraz auto, które ją holuje, mają dozwolone wymiary. Są to:

  • wysokość - 4 m
  • szerokość - 2,55 m
  • długość - 18,75 m.

Jak można się domyśleć, holując przyczepę, nie można przekroczyć dopuszczalnych prędkości. Należy zapoznać się z ich wartościami, by uniknąć niepotrzebnego mandatu. W terenie zabudowanym dozwolona jest jazda z prędkością do 50 km/h. Poza tym obszarem na drogach jednojezdniowych jest to 70 km/h. Z kolei na drogach dwujezdniowych, ekspresowych i autostradach samochód może poruszać się z prędkością maksymalną 80 km/h.

Oświetlenie przyczepy

Jazda z przyczepą rządzi się swoimi prawami. Kierowcy muszą również pamiętać o oświetleniu. Przepisy mówią, że do obowiązkowego oświetlenia przyczepki należą: kierunkowskazy, światła hamowania, światła pozycyjne, światła awaryjne i przeciwmgłowe. Dodatkowo obowiązkiem kierowców jest również upewnić się, że na wyposażeniu przyczepy są odblaskowe elementy z tyłu, z boku, a czasem także z przodu.

Auto, które będzie ciągnąć przyczepę, musi być wyposażone w hak holowniczy. Znajdują się w nim wiązki lub wtyczki 7-pinowe lub 13-pinowe. Ta druga obsługuje kierunkowskazy oraz światła hamowania, pozycyjne oraz cofania. W przypadku niektórych aut można wyposażyć je w hak zdejmowany. Będzie to praktyczne rozwiązanie. Jeśli nie będzie potrzebny, hak będzie leżał w bagażniku.

Pojazd z przyczepką - sporo aspektów, przygotuj się odpowiednio

Jazda pojazdem z przyczepą to złożony temat. Przed wyruszeniem w trasę, należy zagłębić się w przepisy, ponieważ dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji. Czy przyczepka jest lekka, czy waży ponad 750kg? Czy masa całości zestawu wynosi maksymalnie 3,5 tony? Czy mam odpowiednie uprawnienia do ciągnięcia przyczep? To wszystko trzeba sprawdzić przed wejściem do samochodu i rozpoczęciem jazdy.

Add comment