REKLAMA

Jak uratować auto po zalaniu?

powódź

powódź (materiały prasowe)

Zalane auto - czy da się go doprowadzić do stanu używalności?

To wszystko zależy od kilku czynników. Przede wszystkim, jak długo oraz w jakim stopniu samochód miał kontakt z cieczą. Ważne jest również, czy w tym czasie auto stało zaparkowane, czy może silnik pracował. Jeśli auto zostało zalane i miało kontakt z wodą przez kilkadziesiąt minut, prawdopodobnie nie będzie nadawało się do użytku. W przypadku starszych samochodów tli się nadzieja, że auto da się ocalić. Nowsze pojazdy, wypełnione elektroniką, raczej nie będą nadawały się użytku. Podejmowanie się napraw w zalanym samochodzie, to raczej próba zamaskowania śladów po zalaniu, niż postawienie go na nogi.

Jakie są najczęstsze skutki zalania samochodu?

Zdecydowanie gorszym scenariuszem jest, gdy do zalania doszło w trakcie jazdy. Bardzo niebezpieczna jest sytuacja, gdy silnik zassie wodę. Wówczas może dojść do zniszczenia jednostki. We wnętrzu silnika może np. wygiąć się korbowód. Nie należy jechać przez wodę, która przykrywa koła pojazdu. Wszystko zależy od rodzaju auta. W przypadku SUV-a poziom ten może być wyższy. Ważne jest, by zdawać sobie sprawę, w jakim miejscu znajduje się wlot powietrza do silnika. Co zrobić, gdy stan wody się podnosi? Nie warto kontynuować jazdy, ponieważ możemy wpędzić się w koszta naprawy. Niepracujący silnik, nawet jeśli będzie miał kontakt z wodą, nie będzie zagrożony.

Woda w skrzyni biegów

W zalanym samochodzie może okazać się, że potrzebna jest również naprawa skrzyni. To kolejny element, który może szwankować. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku automatycznych skrzyni. Przekładnie mają odpowietrzniki, do których wnętrza z łatwością dostanie się woda. O ile sama obecność cieczy nie jest jeszcze tragedią, to długa jazda autem może doprowadzić do poważnych problemów.

Zalanie na postoju

Podczas nawałnic czy powodzi wiele aut ma do czynienia z wodą podczas postoju. Należy wiedzieć, że taki stan rzeczy może doprowadzić do równie dużych problemów. O ile silnik, będzie w dobrym stanie (trzeba będzie go oczywiście rozebrać i osuszyć), tak może się okazać, że wnętrze kabiny to krajobraz po bitwie. Co zrobić w takiej sytuacji? Wystarczy wyciągnąć fotele, zdemontować obicia i tapicerki oraz porządnie wysuszyć.

Gdy samochód został zalany na postoju, możemy mieć problemy z elektroniką. Przez kabinę, drzwi auta przechodzą przewody, które mogły ulec zniszczeniu. Niektóre z elementów układu mogą dać o sobie znać po jakimś czasie. Zapewne trzeba będzie wymienić poszczególne części na nowe. W zalanym aucie możemy również spodziewać się nasilonej korozji.

Jakie są koszta napraw w zalanym aucie?

Co zrobić z zalanymi autami? Przede wszystkim pierwszym kierunkiem powinien być profesjonalny warsztat. Specjaliści określą, czy auto warto naprawiać, a także czy uda się je przywrócić do pełnej sprawności. Aby uniknąć większych problemów, nie odpalaj silnika i do mechanika dostarcz samochód lawetą. Osuszanie to koszt kilkuset złotych. Do tego dochodzi serwis klimatyzacji, kontrola elektroniki, wymiana oleju, osuszanie jednostki napędowej. Niestety, może się okazać, że kwota to kilka tysięcy złotych.

Woda dostała się do wnętrza auta? Nie panikuj

Aby zalać samochód nie trzeba powodzi. Oczywiście przejeżdżając autem przez kałużę, nie narazimy się na koszty napraw. W celu uniknięcia problemów warto stosować się do powyższych wytycznych. Oczywiście, gdy poziom wody rośnie, samochód jest narażony na zalanie. Przewidując opady deszczu, warto zatrzymać się autem na wzniesieniu. Dzięki temu istnieje szansa, że unikniemy nadmiernego kontaktu z cieczą, a tym samym sporych kosztów wizyty w warsztacie i ewentualnych napraw.

Add comment