REKLAMA

Klimatyzacja w aucie. Jak samodzielnie zadbać o klimatyzację na wiosnę?

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Mikes-Photography/Pixabay)

Zalety klimatyzacji samochodowej

Pierwszy układ powstał w zakładach firmy Packard w 1939 roku. Klimatyzacja w aucie od tamtego czasu przestała być luksusem i stała się normą. Układ tworzy sprężarka, parownik, skraplacz oraz zasobnik. Większość aut jest przeszklona, co sprawia, że kiedy przychodzą upały, kabina w aucie się nagrzewa. Staje się prawdziwą sauną. Jeśli klimatyzacja działa sprawnie, pozwala zachować odpowiednią temperaturę w samochodzie. Zalety klimatyzacji można dostrzec także jesienią oraz zimą, ponieważ osusza kabinę samochodu, dzięki czemu szyby nie są zaparowane.

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie po okresie zimowym?

Sporo kierowców mylnie uważa, że skoro zimą nie włączamy klimatyzacji, to wszystko z nią jest w porządku. Jednak to błąd. Mogą się o tym przekonać, gdy wiosną po włączeniu wnętrze auta wypełni nieprzyjemny zapach. Przy nieużywanej klimatyzacji, niskich temperaturach, a także wilgoci rozwijają się grzyby oraz bakterie, które są bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Filtr kabinowy powinien zebrać większość zanieczyszczeń z powietrza, które próbują przedostać się do wnętrza auta, jednak nie zawsze daje sobie z tym radę. Aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki wiosną, należy uruchamiać klimatyzację zimą raz w tygodniu na co najmniej kilkanaście minut. Bez tego środki smarujące, które są zawarte w czynniku chłodzącym, nie będą konserwować całego układu.

Klimatyzacja samochodowa wymaga również regularnego przeglądu. Należy sprawdzać jej stan przynajmniej raz na rok. Jeśli posiadamy nowsze auto, możemy robić to raz na dwa lata, ponieważ prawdopodobieństwo nieszczelności w układzie jest mniejsze. Kontrola zapewni bezawaryjne działanie układu. Warto przy tej okazji wymienić filtr kabinowy oraz powietrza, gdyż ich niewłaściwa praca zagraża zdrowiu pasażerów oraz kierowcy. Serwis trzeba wykonywać na wiosnę, ponieważ temperatury na zewnątrz nie są jeszcze tak wysokie, a dodatkowo nie narazimy się na stanie w kolejce do warsztatu. W trakcie przeglądu mechanik sprawdzi ilość czynnika chłodzącego, oceni stan sprężarki oraz innych elementów układu. Ewentualnie w przypadku wykrycia awarii, naprawi ją. Podczas serwisu może podjąć decyzję o dezynfekcji lub odgrzybianiu kabiny.

Klimatyzacja w aucie - jak zadbać o nią samodzielnie?

Samodzielne wykonanie pełnego serwisu jest niemożliwe ze względu na brak odpowiednich urządzeń. Można jednak wykonać kilka prostych czynności, które mogą przyczynić się do prawidłowego działania klimatyzacji. Oto one:

·        wymiana filtra kabinowego - trzeba dobrać odpowiedni do modelu i rocznika auta. W większości pojazdów znajduje się w schowku po stronie pasażera lub pod maską.

·        sprawdzenie szczelności klimatyzacji - niektórzy stosują w tym celu wodę z mydłem. Należy spryskać nią wszelkie przewody oraz połączenia. Jeśli, w którymś miejscu pojawią się bąbelki, świadczyć to będzie o nieszczelności klimatyzacji.

·        dezynfekcja klimatyzacji - do wykonania pracy potrzebny będzie zakup odpowiedniego preparatu. Kosztuje on od 15 do 30 złotych. Trzeba umieścić go na podłodze, za przednimi siedzeniami. Następnie włączamy silnik, uruchamiamy klimatyzację i zamykamy obieg powietrza. Dalej wyciągamy zawleczkę w sprayu i zamykamy drzwi. Cały proces trwa do pół godziny.

Dzięki tym sposobom możemy w krótkim czasie oraz za niewielkie pieniądze sprawdzić układ klimatyzacji, oraz poprawić jego działanie.

Wpływ czynnika chłodzącego na jakość pracy układu klimatyzacji

Aby odpowiednio dbać o klimatyzację, trzeba zaopatrzyć się w dobry czynnik chłodzący, czyli gaz. Jego niewłaściwa ilość wpływa na jakość jazdy oraz stan poszczególnych części pojazdu. Ubytki czynnika chłodzącego oraz pracująca przez dłuższy czas sprężarka mogą doprowadzić do obciążenia silnika i zwiększenia zużycia paliwa. Nieodpowiednia ilość gazu to również ryzyko ubytku oleju, który gwarantuje prawidłowe działanie kompresora. Jeśli ten element nie będzie smarowany, może się zatrzeć. Czynnik chłodzący jest kluczowy w klimatyzacji. Należy regularnie sprawdzać jego ilość, ponieważ ewentualne ubytki mogą narazić właściciela pojazdu na spore koszty.

Regularna kontrola gwarancją spokoju

Każdy kierowca powinien wiedzieć, w jaki sposób dbać o klimatyzację, ponieważ może się okazać nieodzowna w czasie zimy, jak i w letnie dni. Nie zaniedbuj tego obowiązku i sprawdź swoją klimatyzacją już dziś!

Add comment