REKLAMA

Jak usunąć rysy z szyby samochodowej?

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Matheus Berteli/Pexels)

Co przyczynia się do powstawania rys na szybie?

Nie trudno zgadnąć, że najbardziej narażona jest przednia szyba. Jest ona kluczowa dla optymalnej widoczności kierowcy podczas jazdy, dlatego trzeba szczególnie dbać o jej stan. Im starsze auto, tym więcej rys się na niej pojawia. Do ich powstawania mogą przyczynić się chodzące po samochodzie zwierzęta takie jak koty czy ptaki, które swoimi pazurami zostawiają ślady na powierzchni szyby.

Bardzo dużym zagrożeniem są kamienie, które wylatują spod kół innych aut. Należy jednak pamiętać, że do porysowania może dojść nie tylko podczas jazdy. Niestety także kierowcy swoim niewłaściwym zachowaniem mogą przyczynić się do powstania rysy na szybie. Jednym z przykładów jest używanie skrobaczek zimą w trakcie usuwania śniegu lub lodu. Nie warto również posługiwać się myjką na stacjach paliw oraz myjniach samochodowych. Często woda w zbiorniku nie jest wymieniana przez dłuższy czas i zbiera się w niej piasek, który może doprowadzić do zarysowania szyb samochodowych.

Rysy na szybie samochodowej a kwestia prawna

Zarysowania szyb samochodowych to nie tylko problem estetyczny. Jak już wspominaliśmy w 2020 roku, defekty na szybach w samochodzie ograniczają widoczność prowadzącego auto, a co za tym idzie, wpływają na bezpieczeństwo jego oraz innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku kontroli policjant może nałożyć na właściciela auta mandat w wysokości nawet do 500 złotych. Może również zatrzymać dowód rejestracyjny. Lepiej nie zwlekać z usunięciem ewentualnego pęknięcia czy rys z szyb. Nawet jeśli są to niewielkie defekty, to uszkodzenie może się pogłębiać, aż w końcu będzie za późno i trzeba będzie podjąć się wymiany na nową.

Uszkodzenia szyb w aucie - naprawa czy wymiana?

Nie każde uszkodzenie szyby wiąże się z koniecznością wymiany na nową. Wszystko zależy od rodzaju oraz wielkości defektu. Naprawa szyby w samochodzie jest możliwa tylko w przypadku niewielkich odprysków, których średnica nie przekracza 20 mm. Oprócz tego muszą być oddalone od krawędzi szyby przynajmniej 10 centymetrów. Jeśli jest tylko porysowana, można to naprawić poprzez polerowanie.

Pozbycie się rys z szyb auta - polerowanie

Usunięcie przetarć ze szkła nie jest proste. Jednym ze sposobów na skuteczną naprawę jest proces polerowania. Może on trwać nawet do kilku godzin. Usuwanie rys z szyb za pomocą polerowania, wykonuje się z użyciem odpowiedniej pasty polerskiej. Na rynku możesz znaleźć wiele rodzajów i warto w trakcie zakupów zapytać sprzedawcę o poradę. Pasty różnią się poziomem ścieralności. Trzeba również dokonać zakupu sprzętu, którym będziemy polerować szybę. Najczęściej fachowcy decydują się na filc lub maszynkę polerską.

Zanim rozprowadzimy pastę po powierzchni szyby, trzeba dokładnie wyczyścić ją do czysta i zabezpieczyć lakier folią. Nawet najmniejsza drobina przy polerowaniu może doprowadzić do jeszcze większych zarysowań. Aby usunąć rysy i uzyskać satysfakcjonujący efekt, powinniśmy rozprowadzić materiał polerski po całej powierzchni szyby. Najważniejsze jest wykonywanie energicznych i ciągłych ruchów.

Istnieje jeszcze jeden sposób, aby pozbyć się rysy z szyby samochodowej. W sprzedaży znajdują się zestawy naprawcze. W ich składzie jest żywica, którą uzupełnia się ubytki. Trzeba go jednak nakładać na szybę umiejętnie, dlatego w tym wypadku również warto zlecić to zadanie fachowcom.

Czy mogę pozbyć się przetarć z szyby sam?

Możesz wykonać tę pracę samodzielnie, jednak nawet najmniejszy błąd może jeszcze bardziej porysować szybę. Lepiej powierzyć to zadanie fachowcom, którzy mają doświadczenie, pozbędą się zarysowań i sprawią, że szyby w aucie będą jak nowe. Koszt takiej usługi zapewne wyniesie ponad 100 złotych, jednak na dobre pozbędziesz się wszelkich zarysowań z szyby pojazdu.

Nie można lekceważyć nawet najmniejszego zarysowania, ponieważ z czasem może się pogłębić i będzie stanowić zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i innych uczestników ruchu drogowego!

Add comment