REKLAMA

Zaparowane szyby w aucie - jak temu przeciwdziałać?

klimatyzacja

klimatyzacja (materiały prasowe)

Jedź bezpiecznie do celu

Zaparowane okno to duże niebezpieczeństwo dla Ciebie i Twoich bliskich. Ogranicza to Twoje pole widzenia, a to z kolei powoduje, że nie jesteś w stanie dostrzec wszystkiego na drodze. Opóźniona reakcja to większe ryzyko wypadku czy kolizji. Parujące okno to także wiadomość, że do wnętrza może dostawać się wilgoć. Ważne jest wówczas szybkie pozbycie się wody, ponieważ taki stan rzeczy może być niebezpieczny dla naszego organizmu.

Parujące szyby w samochodzie - przyczyny problemu

Za parowanie szyb w pojeździe może odpowiadać kilka czynników. Oto kilka z nich:

  • zapchany filtr kabinowy - wymiana filtra kabinowego powinna mieć miejsce co rok lub co dwa lata. Wszystko zależy od producenta oraz modelu. Filtr zapobiega dostawaniu się do kabiny auta pleśni, grzybów, różnych małych elementów. Po jakimś czasie się zapycha i może być przyczyną zaparowanych szyb. Nie wolno przedmuchiwać czy czyścić filtra - konieczna jest wymiana na nowy! Inaczej nie rozwiążesz problemu,
  • wilgoć w samochodzie - kolejna przyczyna nadmiernego parowania szyb wewnątrz pojazdu. W okresie jesienno-zimowym wnosimy do auta na butach wodę czy śnieg, który po czasie topnieje. Woda wsiąka w materiał i odpowiada za parowanie szyb.
  • awaria radiatora nagrzewnicy - może się okazać, że do wnętrza pojazdu wycieka płyn chłodniczy. Ciecz odparowuje i powoduje zaparowanie szyb.
  • błędna obsługa nawiewów - powietrze krąży wewnątrz samochodu, zamiast pobierać je z zewnątrz.
  • Istnieje kilka przyczyn, które mogą odpowiadać za to, że szyba jest zaparowana. Skoro już wiemy, dlaczego tak się dzieje, pora zapoznać się z prostymi czynnościami, które możemy wykonać, by uniknąć problemu.

Co zapobiega parowaniu szyb w samochodzie?

Jest kilka prostych czynności, dzięki którym możesz poradzić sobie z parą osiadającą na szybach. Pierwszym i chyba najprostszym z nich jest włączona klimatyzacja. Po jej uruchomieniu należy skierować powietrze na przednie i tylne okno. Dzięki temu po krótkiej chwili, mamy pełną widoczność. Pamiętaj również o tym, by uruchamiać klimatyzację również w zimie. Kilka minut pracy układu sprawi, że latem będziemy spokojniejsi. Jeśli Twój samochód nie posiada klimatyzacji, można po prostu włączyć ciepły nawiew na przednią szybę oraz uchylić jedno okno, aby pozbyć się wilgoci.

Problem z wilgocią jest bardzo powszechny, dlatego trzeba dbać o czystość wnętrza auta. Wystarczy regularnie sprzątać auto, a także je wietrzyć, aby wpuścić do środka nieco świeżego powietrza. W kabinie nie mogą znajdować się resztki jedzenia, napoje, śmieci czy mokra odzież lub obuwie. Aby uniknąć wilgoci i mieć czyste szyby, trzeba zimą dokładnie wytrzepywać buty ze śniegu. Woda i materiałowe dywaniki to nie najlepsze połączenie. Jeśli szyby nadmiernie parują, warto wymienić filtr kabinowy.

Sięgnij po specjalny preparat

Oprócz zwykłych, codziennych, prostych czynności możemy również pomóc sobie środkami chemicznymi. Jeśli ciągle masz zaparowane szyby, sięgnij po spray, dzięki któremu pozbędziesz się tego kłopotu. Na rynku można znaleźć wiele produktów, które usuną wilgoć z pojazdu. Zanim zaczniesz rozpylać go na szybie, pamiętaj o kilku zasadach. Najlepiej przed użyciem dokładanie umyć i wysuszyć szyby. Następnie spryskaj je i dokładnie przetrzyj ściereczką.

Za dużo pary - pozbądź się kłopotu szybko

Zaparowana szybka może stanowić duży problem. Łatwo wtedy o wypadek czy kolizję podczas jazdy. Dlatego ważne jest, by nie dopuszczać do takiej sytuacji, a w przypadku istnienia kłopotu, liczy się jego szybka eliminacja. Są na to różne sposoby: można przewietrzyć wnętrze, zdać się na działanie klimatyzacji i cyrkulacji powietrza czy użyć specjalnego środka chemicznego. Para na oknach to potencjalne niebezpieczeństwo na drodze, dlatego działaj szybko - zadbaj o swoje auto, a pozbywając się wilgoci również o zdrowie swoje oraz Twoich bliskich.

Add comment