REKLAMA

Jak usunać wilgoć z samochodu?

lusterko boczne

lusterko boczne (materiały prasowe)

Skąd wilgoć w samochodzie?

Jak to w życiu bywa, przyczyn jakiegoś zdarzenia może być wiele. Podobnie jest z wilgocią w samochodzie. W pierwszej kolejności odpowiadać za to mogą mokre rzeczy, które pozostały w aucie, jak odzież, obuwie, parasole. Zawsze upewniaj się, że mokre rzeczy są wyciągane z samochodu. Za wilgoć może odpowiadać nawet woda z butów, która dostaje się do auta w deszczowe dni i zbiera w dywanikach.

Kolejną z przyczyn może być zniszczenie uszczelek. Drzwi czy szyberdach mogą być nieszczelne i w ten sposób woda dostaje się do wnętrza pojazdu. Jeśli mamy problem z wilgocią, warto zwrócić uwagę na stan uszczelek. Być może trzeba będzie wymienić zniszczone elementy. Zakup uszczelki to nie majątek, a może okazać się rozwiązaniem naszych problemów.

Za obecność wilgoci mogą również odpowiadać błędy konstrukcyjne. Być może podczas produkcji jakiś element został źle obliczony. W takiej sytuacji najlepiej udać się do mechanika, który ewentualnie potwierdzi lub wykluczy taką możliwość.

Od czego zacząć walkę z wilgocią?

Pozbycie się wilgoci nie jest łatwą sprawą. Możemy się podjąć kilku czynności, które usuną ją z kabiny. Pierwszy to zainwestowanie w pochłaniacz wilgoci. Może to być torebka ryżu, żwirek czy sól. Każdy z nich usunie nadmiar wody z auta. Jeśli chcemy mieć pewność, że pozbędziemy się problemu ze środka samochodu, lepiej zainwestować w pochłaniacz wilgoci w postaci woreczka z żelem krzemionkowym. Umieszczenie go w kabinie zniweluje również inne nieprzyjemne zapachy, jak stęchlizna czy tytoń.

Aby uniknąć zbierania się wody w okolicach szyby, trzeba je regularnie myć zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Należy użyć dobrej jakości płynów oraz ręcznika z mikrofibry. Przed rozpoczęciem mycia szyb warto je odtłuścić np. płynem do mycia naczyń.

Za obecność wilgoci może odpowiadać również brud, który znajduje się w aucie. Należy regularnie sprzątać w bagażniku oraz kabinie. Nie można pozostawiać w nim resztek jedzenia czy płynów, ubrań, obuwia czy innych śmieci. To one mogą być przyczyną zbierania się wilgoci. Nie zapomnij również o trzepaniu dywaników i myciu tapicerki.

W celu uniknięcia wilgoci w aucie trzeba je regularnie wietrzyć. Istotna jest cyrkulacja powietrza. Warto raz na jakiś czas opuścić szyby na kilka godzin. Dzięki temu dojdzie do wymiany powietrza i zniknie nieprzyjemny zapach. Istnieją różne sposoby na pozbycie się problemu, a kolejny z nich to włączanie nawiewu. Podgrzeje on wodę, która zebrała się na podszybiu i doprowadzi do jej odparowania. Dodatkowo można uruchomić klimatyzację. Jest to popularne rozwiązanie, które przyśpieszy cały proces.

Za brak wilgoci we wnętrzu samochodu odpowiada również filtr kabinowy. Jest on odpowiedzialny za oczyszczenie powietrza, które dostaje się do auta. Jest także barierą dla elementów, które chcą przedostać się do kabiny, takich jak liście, grzyby, pleśnie. Na konieczność wymiany filtra kabinowego, może wskazywać nadmierne parowanie szyb.

Dlaczego nie wolno bagatelizować wilgoci w samochodzie?

Najczęściej objawem wilgoci są zaparowane szyby. Jest to powszechny problem kierowców. Jeśli przednia szyba coraz częściej jest zaparowana, możemy być pewni, że mamy ten problem. Nie wolno go bagatelizować. Zaparowanie szyb stanowi zagrożenie dla poruszających się pojazdem. Ograniczają widoczność i mogą doprowadzić do stłuczki czy wypadku. Nieprzyjemna woń jest również niebezpieczna dla zdrowia.

Nie ma na co czekać! Zadbaj o swoje auto

W przypadku nadmiernej wilgotności we wnętrzu samochodów nie ma na co czekać - trzeba działać. Istnieją różne przyczyny, ale również sposoby na pozbycie się problemu. Czyste auto to gwarancja bezpieczeństwa na drodze, a także walka z możliwymi negatywnymi skutkami dla zdrowia.

Add comment