REKLAMA

Jak często wymieniać wycieraczki w samochodzie i jakie wybrać?

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Pixabay)

Kiedy wymieniać wycieraczki samochodowe?

Na początku wprowadźmy pewną nomenklaturę. Przyjęło się, że nazwa "wycieraczki" to określenie dla piór wycieraczek. Rzadko bowiem zdarza się, abyśmy umieszczali od nowa cały mechanizm, który jest fabrycznie montowany w samochodzie. Na domniemaną wycieraczkę w uproszczeniu składają się stelaż oraz guma wycierająca powierzchnię szyby.

Podobnie jak w przypadku opon czy klocków hamulcowych, nie ma jednoznacznego interwału między ich wymianami. Mówi się, że powinniśmy zrobić to raz na rok. Najczęściej wymiana wycieraczek następuje po zimie. To właściwy moment. Pod wpływem soli czy piasku gumowe pióra pękają, a nawet parcieją. Nadchodzące ciepłe dni oznaczają też obfite opady, zatem wzmożoną pracę i zużycie. Czasami nie zachodzi konieczność wymiany piór wycieraczek. Wystarczy, że odpowiednio wyregulujemy ich ramiona. Najlepiej jednak upewnić się, że takie rozwiązanie będzie wystarczające.

Czasami w wycieraczkach przegubowych słabszej jakości uszkodzeniu ulega sprężyna. W takiej sytuacji lepiej zakupić komplet całkowicie nowych elementów. Zdarza się też, że nawet egzemplarze montowane przy produkcji auta wymagają uwagi niedługo po zakupie.

Zadaniem wycieraczek jest zapewnienie bezpieczeństwa. Niezależnie od modelu powinny one pozostawiać wolne od zabrudzeń i wody pole widzenia. Jeśli podczas pracy wycieraczek nie poruszają się one płynnie po szybie lub "przerywają" nie zawsze zapowiada to wymianę. W sytuacji, gdy w polu widzenia pozostają smugi, możliwe, że przyczyna leży gdzie indziej. Nierzadko zebrany na powierzchni pióra brud powoduje nierówną pracę. Dlatego właśnie warto pamiętać o regularnym oczyszczaniu elementu gumowego wycieraczki.

Które wycieraczki samochodowe są najlepsze?

Na rynku znajdziemy produkty wielu znanych firm. Występują różne warianty cenowe i jakościowe. Naturalnie warto wybrać optymalny model. Szczególnie w przypadku wycieraczek szkieletowych (przegubowych) musimy zadbać o ich długość. Na szczęście niemal zawsze posiadają one odpowiednie informacje, do którego auta pasują.

Większość producentów ma w ofercie dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to klasyczne wycieraczki przegubowe, które są tańszym wariantem. Były one głównie montowane w starszych samochodach, jednak znajdziemy pewne wyjątki. Druga możliwość to z kolei wycieraczki listwowe. Ich pióra stanowią przylegające do szyby zgarniacze wykonane z tworzywa sztucznego. Bez względu na producenta są one bardziej efektowne i aerodynamiczne. Z założenia oczyszczają szybę skuteczniej. Nie będą one jednak pasować do każdego samochodu. Wymagają one bowiem odpowiedniego kąta nachylenia przedniej szyby, aby stały się odpowiednio dopasowane. Często do starszego samochodu lepsze będzie zastosowanie standardowych wycieraczek samochodowych, chociaż nie jest to reguła.

Dlaczego wymiana wycieraczek jest tak ważna?

Przede wszystkim wycieraczki mają ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Nie tylko usuwają one krople deszczu i padający śnieg. Z pomocą płynu do spryskiwaczy oczyszczają one szyby. Dzięki temu zachowujemy dobrą widoczność w trakcie jazdy, co zapewnia spokojną podróż bez względu na warunki atmosferyczne.

Wymiana to jedna z najprostszych czynności eksploatacyjnych i kwestia jednej chwili. W bardzo łatwy sposób możemy samodzielnie wymienić wycieraczki. W tym celu należy użyć odpowiednich zatrzasków lub łatwo dostępnych mocowań. W ramach opakowania lub na stronie internetowej producenci zapewniają instrukcję wymiany - także w formie wideo.

Jak dbać o wycieraczki? Czy da się uniknąć szybkiego zużycia?

Jest kilka podstawowych zasad eksploatacji, które wydłużą żywotność wycieraczek. Najprostszą regułą jest dbanie o czystość powierzchni szyby. Powinniśmy regularnie spłukiwać ją na myjni tak, aby wycieraczka wykonywała jak najmniejszą pracę. Nie należy też przecierać suchej szyby. Gumowa część wycieraczek jest wtedy narażona na duże opory, a do tego zwyczajnie ściera się podczas działania.

Chcąc uniknąć częstej wymiany wycieraczek samochodowych, trzeba zadbać o nie w zimowe dni. Kiedy zapowiadane są opady śniegu lub ujemne temperatury, należy podnieść pióra wycieraczek. W innym wypadku przymarzną one do szyby. Kierowca nie będzie mógł wówczas skorzystać z ich pomocy, dopóki auto odpowiednio się nie nagrzeje. Jeśli na szybie dostrzegasz warstwę szronu, należy uprzednio oczyścić ją ręcznie lub roztopić. W przeciwnym razie pióro wycieraczki będzie znacznie uszkadzać swoją powierzchnię.

Na szybie samochodu pozostawionego w deszczu przez kilka dni pojawi się tłusta warstwa, która po ustąpieniu opadów zaschnie. Właśnie wtedy należy uprzednio spłukać ją zewnętrznym środkiem. Nawet najlepsze, nowe wycieraczki nie poradzą sobie z takim zabrudzeniem.

Myśląc o wymianie wycieraczek, planujmy ją z zapasem czasowym. W krytycznym momencie musimy mieć do dyspozycji komplet niezawodnych urządzeń, które zadbają o nasze bezpieczeństwo.

Add comment