REKLAMA

Jak wymienić wycieraczki w samochodzie?

Jak wymienić wycieraczki w samochodzie?

 

Jak wymienić wycieraczki w samochodzie? (Jak wymienić wycieraczki w samochodzie?)

Trwałość wycieraczek samochodowych zależy od szeregu warunków. To między innymi jakość wycieraczek (materiały użyte przez producenta wycieraczek), intensywność użytkowania wycieraczek samochodowych przez kierowcę, pora roku, teren, po którym kierowca się porusza i wiele innych. Najlepsze wycieraczki samochodowe, używane w odpowiedni sposób, wraz z dobrym płynem do spryskiwaczy, mogą bardzo dobrze oczyszczać szybę przez okres od 6 do 8 miesięcy. Najtańsze wycieraczki mogą wymagać wymiany już po kilku - kilkunastu tygodniach.

 

Kiedy wymienić wycieraczki samochodowe?

Kiedy na szybie pojawiają się smugi i niedoczyszczone miejsca, kiedy pióra wycieraczek są uszkodzone, a wycieraczki zaczynają hałasować podczas pracy - należy je wymienić na nowe.

Odpowiednio oczyszczone pole widzenia kierowcy na szczególny wpływ na bezpieczeństwo i na komfort jazdy. A także na właściwe działanie aktywnych systemów bezpieczeństwa ADAS (jeśli są na wyposażeniu auta) czy też elementów systemów komfortu (jak czujnik deszczu).

Jakie wycieraczki samochodowe warto kupić? Który wybór jest najbardziej opłacalny?

Najtańsze wycieraczki dość szybko się zużywają. Do tego długość ich piór jest często za długa lub za krótka. Materiały, użyte do produkcji takich wycieraczek samochodowych, są kiepskie, bo na czymś trzeba oszczędzać. Czasami problemy sprawia montaż adapterów.

Najdroższe są z kolei wycieraczki markowe, znanych producentów. Do ich produkcji są używane materiały wysokiej jakości, a same wycieraczki mają pióra idealnej długości. Całość wykonana jest z bardzo dużą precyzją. Wadą są niestety wysokie ceny.

 

Rozwiązaniem optymalnym jest zakup polskich wycieraczek, ze średniej półki cenowej. Ich jakość jest porównywalna z markowymi wycieraczkami znanych zachodnich firm. Jednak ceny są o połowę albo więcej, niższe. Przykładem mogą być wycieraczki samochodowe marki Oximo. Firma ma w swojej ofercie kilkaset referencji, a zatem wycieraczek o idealnej długości ramion. Do produkcji wycieraczek (pióra) używana jest guma z domieszką silikonu, wzbogacona PTFE (teflon) dla większego komfortu (wyciszenie) i lepszej skuteczności pracy. Elementy metalowe) produkowane są z nierdzewnej stali. Adaptery z tworzywa wykonane są z bardzo dużą precyzją z wytrzymałego plastiku.

Jak wymienić wycieraczki w samochodzie?Jak wymienić wycieraczki w samochodzie? 

Czy można wymienić wycieraczki samochodowe samodzielnie?

Tak, oczywiście, można to zrobić. Nie jest to czynność skomplikowana. Trzeba jedynie postępować ostrożnie, aby nie uszkodzić mocowań i szyby samochodu.

W przypadku wycieraczek samochodowych Oximo, producent zadbał o to, aby klienci nie mieli problemów z montażem wycieraczek. Firma przygotowuje cały szereg filmów instruktażowych, które krok po kroku pokazują montaż wycieraczek, z wykorzystaniem konkretnego adaptera.

 

Czym jest adapter wycieraczki samochodowej? To element montażowy, który umożliwia przymocowanie wycieraczki samochodowej do ramienia wycieraczki (metalowego elementu, poruszanego przez silnik wycieraczek). Producenci samochodów stosują różne rodzaje mocowań wycieraczek. Adaptery pozwalają montować jeden model piór wycieraczek w różnych modelach aut.

Jak zamontować wycieraczki samochodowe? Krok po kroku

Sprawdź w instrukcji auta, jakie wycieraczki powinny być do niego zastosowane. Albo dobierz wycieraczki w sklepie po modelu i marce auta. Wycieraczki Oximo znajdują się między innymi w katalogu TecDoc czy w specjalnej wyszukiwarce na stronie oximo.info, który umożliwia idealne dobieranie wycieraczek w warsztatach samochodowych oraz w sklepach motoryzacyjnych.

  • Na początek musisz zdemontować stare wycieraczki.
  • Unieś ramię wycieraczki do góry, w przeciwną stronę niż szyba. Ramię wycieraczki posiada mechanizm na sprężynie. Pociągnij (delikatnie) do momentu, aż wycieraczka nie będzie powracać do szyby, tylko zatrzyma się w odpowiedniej pozycji.
  • Zdemontuj starą wycieraczkę. Wszystko zależy od modelu zastosowanego adaptera. W niektórych adapterach należy zsunąć starą wycieraczkę w dół. W innych trzeba podnieść zapadkę z tworzywa.
  • Wybierz taki sam adapter, jakby był zastosowany w starej wycieraczce.
  • Zamontuj adapter do ramienia wycieraczki.
  • Do adaptera zamontuj nową wycieraczkę. Wciśnij, aż usłyszysz kliknięcie.

Montaż nowych wycieraczek na przedniej szybie nie powinien zająć więcej niż 5 minut. Postępuj ostrożnie. Nie rób nic na siłę, bo możesz uszkodzić adapter z tworzywa, wygiąć ramię wycieraczki lub nawet zbić szybę.

 

 

 

Add comment