REKLAMA

Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie?

ustawienia lusterek samochodowych

ustawienia lusterek samochodowych (materiały prasowe)

Dlaczego ustawienie lusterek jest takie ważne?

Prawidłowe ustawienie lusterek wstecznych oraz zewnętrznych jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Wiele kolizji oraz stłuczek spowodowanych jest właśnie tym, że kierowcy nie patrzą w nie podczas jazdy. Lusterka w samochodzie są bardzo przydatne podczas zmiany pasa ruchu. Należy pamiętać, że manewr wyprzedzania jest bardzo skomplikowany i trzeba zachować szczególną ostrożność w trakcie jego wykonywania.

Prawidłowe ustawienie lusterek w samochodzie to jedno z zagadnień, które jest poruszane w trakcie kursu na prawo jazdy. Wydaje się jednak, że wielu kierowców o tym zapomina. Ustawiając lusterka, możesz uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji na drodze. To tylko dwie minuty, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzięki temu uda Ci się bezpiecznie dojechać do celu.

Prawidłowe ustawienie lusterek pozwala całkowicie wyeliminować martwe pole. Co to takiego? Martwe pole to po prostu wycinek przestrzeni, którego nie widać w lusterku. Za nami może znajdować się inny pojazd, którego nie widać. Prawidłowe ustawienie lusterek to nie tylko brak martwego pola. Sprawia to także, że odbijające się w lusterkach światła nie oślepiają kierowcy.

Każde lusterko można przestawić do jazdy nocnej jeżeli na przykład oślepiają nas światła auta jadącego za nami. W nowoczesnych autach zamontowane są lusterka fotochromatyczne. Ich wyjątkowość polega na tym, że automatycznie przełączają się na tryb nocny i ściemniają się, gdy auto za nami świeci mocnym światłem.

Jak ustawić lusterka boczne?

Ustawienie samochodowych lusterek powinno się zaczynać od strony kierowcy. Możesz to zrobić na dwa różne sposoby. Wybór należy do Ciebie. Efekt w obu przypadkach jest ten sam.

Pierwszy z nich polega na pochyleniu głowy w kierunku czołowej szyby, jednak bez pochylania całego ciała. Nie dotykaj szyby, wyłącznie zbliż się do niej. Teraz możesz zabrać się za ustawienie lusterek. Zrób to tak, by widzieć wyłącznie skrawek linii swojego pojazdu.

Drugi sposób tego, jak ustawić lusterko, to polega na zajęciu pozycji, którą zwykle przyjmujesz w trakcie poruszania się po drodze. To wystarczy do wyregulowania lusterka. W odbiciu powinieneś widzieć mniej niż 10% swojego auta. W praktyce oznacza to, że w lusterku bocznym powinno być widać kawałek tylnych drzwi. Dzięki temu będziesz mógł zauważyć inne pojazdy.

Pora na lusterko prawe. W tym przypadku jest tylko jeden sposób. Polega on na wychyleniu głowy nad środkowy tunel. Ustaw lusterko tak, by widzieć niewielki zarys karoserii. Nie może być ono zbyt nisko, ani zbyt wysoko. Chodzi o to, że obraz w lusterku może być zniekształcony, bo utrudni Ci to ocenę sytuacji na drodze.

Jak ustawić lusterko wewnętrzne?

Skoro mamy już ustawione lusterka boczne, pora zająć się tym wewnętrznym. Pamiętaj, aby zawsze najpierw ustawić fotel. W przypadku lusterka wstecznego powinieneś widzieć całą tylną szybę. Przewożone na tyle samochodu bagaże mogą zmniejszać widoczność. Pamiętaj, aby układać je w taki sposób, by nie ograniczały widoku w lusterku wstecznym.

Jak prawidłowo korzystać z lusterek w trakcie jazdy?

Dzięki prawidłowemu ustawieniu możesz kontrolować sytuację na drugim pasie ruchu. Pamiętaj, aby w lusterka zewnętrzne i wewnętrzne spoglądać krótko. Skupiając swoją uwagę na 2-3 sekundy jesteś w stanie ocenić, z jaką prędkością porusza się dany samochód. Z lusterek powinno się regularnie korzystać w trakcie każdej redukcji biegów, przy zdjęciu nogi z pedału gazu i oczywiście w trakcie hamowania. Jest to szczególnie ważne w tej ostatniej sytuacji, gdy jak wiadomo, istnieje duże ryzyko stłuczki z naszym pojazdem.

Add comment