REKLAMA

Jak korzystać z aktywnego tempomatu? Podstawowe zasady

Aktywny tempomat

Aktywny tempomat (materiały prasowe)

Tempomat aktywny - co to takiego i jak wpływa na prędkość pojazdu? Jak aktywny tempomat działa?

Aktywny tempomat (po angielsku ACC, czyli Adaptive Cruise Control) to inteligentny system, który potrafi wykrywać przeszkody znajdujące się przed pojazdem. Dzięki temu jest w stanie samoczynnie hamować lub zwalniać. Oprócz tego tempomat adaptacyjny jest w stanie utrzymywać pożądaną, bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego. Początkowo był on montowany wyłącznie w nowych samochodach klasy S. Obecnie znajdziesz go nawet w małych autach kompaktowych.

Jak tempomaty aktywne dostosowują prędkość jazdy do poprzedzającego pojazdu? Inteligentne tempomaty pozyskują dane o prędkości z sensorów monitorujących. Są one najczęściej umieszczone w przedniej części nadwozia lub w lusterku wstecznym. Występują one jako radary lub lidary, czyli urządzenia laserowe. Wysyłają one sygnały, które odbijają się od przeszkody i wracają do sensora, który następnie wylicza odległość między poprzedzającym autem a Twoim samochodem.

Jakie to ma przełożenie w trakcie jazdy? Oznacza to w praktyce, że jeśli samochód jadący przed Tobą zwolni, wówczas Twoje auto zwolni i wyśle ostrzeżenie dźwiękowe i na odwrót w momencie, w którym poprzedzający Cię pojazd przyśpieszy.

Aktywny tempomat - tylko z automatyczną skrzynią biegów?

Na rynku znajdziesz połączenia manualnej skrzyni biegów z aktywnymi tempomatami, jednak bardziej popularne jest zestawienie z wersją automatyczną. Dlaczego akurat taki samochód lepiej współpracuje z ACC? Automatyczna skrzynia biegów nie ma sprzęgła, którym musisz manewrować. Wyobraź sobie, że tempomat sam zwalnia do 50 km/h, a kierowca nie reaguje wystarczająco szybko. Nie udaje się wcisnąć sprzęgła i zmienić biegu. Auto z aktywnym tempomatem w takiej sytuacji gaśnie, co powoduje niebezpieczną sytuację na drodze. W automatach awaryjne hamowanie nie stanowi problemu. Na długich trasach nie musisz się martwić, ponieważ auto samo zmienia biegi.

Kiedy warto używać aktywnego tempomatu?

Wiesz już, jak działa tempomat aktywny, jednak kolejnym ważnym zagadnieniem jest to, jak i kiedy go w ogóle używać. Jazda z włączonym tempomatem ma sens przede wszystkim podczas jazdy na autostradzie, przy dużej prędkości. W takich warunkach nawet najstarsze modele radzą sobie stosunkowo dobrze. Posiadając tempomat, na dłuższym dystansie nie musisz często naciskać pedał gazu, więc auto pali mniej. Poruszanie się ze stałą prędkością na długim, płaskim odcinku to oszczędność paliwa.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w ruchu miejskim. W warunkach miejskich, podczas powolnej jazdy w korku tempomat nie zdaje egzaminu. Minimalna prędkość aktywnego tempomatu wynosi 30 km/h. Podczas dużo wolniejszej jazdy nic nie zrobi. Nieco inaczej jest w sytuacji, gdy Twoje auto jest wyposażone w adaptacyjny tempomat z funkcją Stop&Go. Działa on w całym zakresie prędkości. To rozwiązanie dodatkowo rozpędza pojazd do zadanej prędkości.

Czy tego rodzaju tempomat jest bezpieczny?

Niejeden kierowca zastanawia się, czy ACC jest bezpieczny? Największe zagrożenie stanowią słabe warunki atmosferyczne, jak śnieg, deszcz czy mżawka. Takie warunki pogodowe sprawiają, że tempomat słabiej wykrywa przeszkody.

Niektóre systemy mają dodatkowe funkcje. Są to między innymi tryb rozpoznawania znaków oraz tryb eco. Ten pierwszy współpracuje z kamerami i nawigacją, dzięki czemu rozpoznaje m.in. znak ograniczenia prędkości na danym odcinku drogi. Z kolei wersja eco sprawia, że auto zużywa mniej paliwa.

W skrócie ACC to przydatne rozwiązanie, dzięki któremu możesz przez dłuższy czas utrzymywać stałą prędkość. Standardowy tempomat poprawił jakość jazdy, jednak ACC to sposób, by poruszać się praktycznie bez konieczności wciskania pedału gazu, dzięki czemu auto będzie zużywało mniej paliwa.

Add comment