REKLAMA

Jak sprawdzić czujnik ABS? Jakie objawy daje uszkodzony czujnik ABS?

ABS

ABS (materiały prasowe)

Czym są czujniki indukcyjne i jak działa system antyblokujący?

System ABS odgrywa bardzo ważną rolę w kwestii bezpieczeństwa, o które szczególnie dbają producenci samochodów. Ma on za zadanie nieblokowanie kół w trakcie nagłego hamowania, co w praktyce przekłada się na skuteczniejszą drogę hamowania oraz możliwość np. ominięcia przeszkody na drodze. Dodatkowo system oraz sam czujnik jest obowiązkowym wyposażeniem samochodów sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej od 2004 roku.

Czujniki ABS lub też czujniki prędkości obrotowej kół, zlokalizowane są w sąsiedztwie przekładni wyrównawczych lub piast. Samych rodzajów czujników ABS wyróżniamy kilka.

Czujniki indukcyjne ABS to cewka owinięta wokół rdzenia magnetycznego. Czujnik zlokalizowany jest nad pierścieniem impulsowym połączonym z piastą koła. Zmieniające się pod jego wpływem pole magnetyczne indukuje napięcie, które jest możliwe do zmierzenia.

Czujniki pasywne z reguły są większe i mniej precyzyjne. Uruchamiają się dopiero w chwili, gdy koło osiągnie daną prędkość. Aktualnie są one rzadkością. Na ich miejsce zaczęto wykorzystywać czujniki aktywne ze zintegrowanym obwodem elektronicznym. Są one zasilane przez sterownik ABS, a sygnał wyjściowy nie musi być dodatkowo przetwarzany. Czujniki aktywne są ponadto znacznie lżejsze i mniejsze, a także mniej narażone na zakłócenia elektromagnetyczne. Taki czujnik możemy zbadać oscyloskopem.

Czujniki hallotronowe działają natomiast na zasadzie tzw. efektu Halla. Koło zębate podczas obrotu wpływa na zmianę pola magnetycznego w czujniku, w związku z czym wytwarzany sygnał nie jest zależny od czasu, w jakim koło się obraca, co działa na ich korzyść i dokładność. Ponadto, wykrywają zarówno ruch do przodu, jak i do tyłu. Są one bardzo czułe i reagują nawet na najmniejsze zmiany pola magnetycznego. Sygnał mierzony jest w zasadzie od razu, a nie dopiero po chwili.

Co oznacza zapalona kontrolka ABS? Jak rozpoznać uszkodzony czujnik układu ABS?

Jak widzimy, czujniki prędkości obrotowej pełnią skomplikowaną oraz niezwykle istotną funkcję w samochodzie. Właśnie dlatego kluczowe jest rozpoznanie awarii czujnika ABS. Niedziałający system antyblokujący prowadzi również do usterek systemów stabilizujących tor jazdy - ESP i ASR.

Czynnikami, które powinny nas zaniepokoić i uświadomić o możliwej usterce związanej z danym czujnikiem jest przede wszystkim świecąca się kontrolka lub blokowanie kół przy hamowaniu. Przyczyną jest najczęściej przerwanie przewodów, uszkodzenia zewnętrzne, zwarcia lub zanieczyszczenia, na które czujnik jest szczególnie narażony.

Czy warto samemu przeprowadzić diagnostykę oraz wymianę czujników?

Jeśli podejrzewamy, że któryś z czujników mógł ulec awarii, warto sprawdzić, czy przewody nie zostały przerwane, czy nie uległy skorodowaniu oraz, czy wtyczki są poprawnie podłączone. W nowoczesnych samochodach wiele układów ABS wyposażonych jest w funkcję autodiagnostyki. W związku z tym poprawne odczytanie kodu błędu, który wyświetli się na ekranie komputera, będzie kluczowe. Jednak czy warto samemu naprawiać nasze auto?

Awaria systemu ABS i samego czujnika to nie taka prosta sprawa. Wymaga ona od nas znajomości kodów, które są generowane w trakcie diagnostyki. Dodatkowo, aby dostać się do czujników, często będziemy zmuszeni podnieść pojazd oraz wykorzystać specjalne przyrządy wykonujące pomiar, takie jak np. multimetr, omomierz, a część musimy także zmierzyć przy pomocy oscyloskopu. Do tego dochodzi również znalezienie odpowiedniego rodzaju czujnika oraz test prawidłowego działania czujnika, który należy przeprowadzić z prędkością 20-40km/h w bezpiecznym miejscu.

Jeśli sami nie jesteśmy mechanikami, to biorąc pod uwagę czasochłonność, zaawansowanie diagnostyki oraz sam proces wymiany czujnika, warto oddać samochód w ręce specjalistów, którzy naprawią nasze auto. Warsztaty wyposażone są w specjalistyczne narzędzia, więc mechanicy — w zależności od potrzeb — mogą sprawdzić czujnik oscyloskopem, multimetrem czy omomierzem.

Add comment