REKLAMA

Jak sprawdzić, czy czujnik ciśnienia oleju działa poprawnie?

bagnet do pomiaru poziomu oleju

bagnet do pomiaru poziomu oleju (materiały prasowe)

Czujnik ciśnienia (poziomu) oleju - w jaki sposób sprawdza ciśnienie oleju?

Czujnik ciśnienia oleju składa się z gwintu i jest wkręcany w korpus silnika. Mieści się on najczęściej w okolicach miski olejowej. Sam czujnik ciśnienia oleju spełnia niezwykle istotną funkcję. Jego zadaniem jest mierzenie ciśnienia oleju i informowanie o jego nieprawidłowym poziomie lub o potencjalnej awarii czy uszkodzeniu.

Jeśli czujnik wykryje nieprawidłowy poziom oleju, w pierwszej kolejności zapala się odpowiednia kontrolka. Taka informacja pozwala nam ustrzec się poważnych problemów. Zdarzają się jednak sytuacje, w których urządzenie nie zadziała. Niestety, ale w takim przypadku nasz silnik narażony jest na spore uszkodzenia. Tutaj pojawia się pytanie: jak w zasadzie możemy sprawdzić, że urządzenie działa poprawnie?

Jak sprawdzić, czy czujnik ciśnienia oleju działa?

Prawidłowe działanie czujnika możesz sprawdzić w bardzo prosty sposób już w chwili uruchamiania samochodu. Podczas włączania zapłonu kontrolka oleju zapala się. Następuje wtedy proces diagnostyczny. Zaraz potem powinna ona samoistnie zgasnąć.

Jeśli jednak po przekręceniu kluczyka w stacyjce, kontrolka nie pojawi się, powinna nam się zapalać czerwona lampka. Zazwyczaj w takich sytuacjach okazuję się, że urządzenie nie działa prawidłowo, co może mieć bardzo negatywny wpływ na nasz pojazd i stwarzać zagrożenie trwałego uszkodzenia silnika. Warto więc dokładnie obserwować ikony pojawiające się na desce rozdzielczej.

Co zrobić w sytuacji, gdy czujnik ciśnienia oleju nie działa?

Uszkodzony czujnik nadaje się tylko i wyłącznie do wymiany. Istotne jest to, że nie należy go w żaden sposób regenerować czy naprawiać. Jedyne rozwiązanie to kupno nowego, który zapewni bezpieczeństwo jazdy. Odradzamy także zakup części używanych.

Wymiana takiego urządzenia nie powinna przysporzyć problemów. Wystarczy do tego zestaw odpowiednich narzędzi. Samą część znajdziemy w ofercie wielu sklepów za około 30-50 złotych. Możemy również udać się do zaprzyjaźnionego warsztatu, gdzie zostanie on odpowiednio dobrany do typu silnika, co zapewnia jego prawidłowe działanie.

Za wysoki lub za niski poziom oleju - co zrobić?

Wiemy co zrobić, gdy zaniepokoi nas brak kontrolki przy odpalaniu pojazdu. Co jednak oznacza zapalenie się ikony podczas jazdy? Co zrobić i czym grozi jazda z nieprawidłowym poziomem oleju?

Jeśli tylko zauważysz świecącą się kontrolkę w trakcie jazdy, natychmiast zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu i zgaś auto. Odczekaj chwilę, aby motor miał szanse ostygnąć. Po tym czasie sprawdź poziom oleju. Jeśli będzie go za mało, rozglądnij się czy nie ma żadnych wycieków i czy silnik nie jest zaplamiony. Jeśli wszystko wygląda dobrze, po prostu dolej odpowiednią ilość oleju.

Warto jednak przypomnieć sobie czy olej wymieniany był w odpowiednim terminie wraz z filtrem. Jeśli zmieniany był stosunkowo niedawno, powinniśmy udać się do mechanika w celu sprawdzenia, w czym leży problem. Tutaj winowajcą często okazuje się być właśnie wcześniej wspomniany czujnik.

Jeśli poziom oleju w silniku jest za niski, należy liczyć się z uszkodzeniem elementów układu korbowo-tłokowego lub nawet zatarciem motoru. Natomiast jego zbyt wysoki poziom powoduje spalanie w komorze oraz uszkodzenie jednostki.

Dobre nasmarowanie wszystkich elementów silnika to kluczowy czynnik, aby każdy z nich pracował na najwyższym poziomie. Dzięki dobrej jakości olejowi zapobiegamy zacieraniu się elementów. Zawsze więc kupujmy oleje od sprawdzonego producenta, dedykowane do modelu silnika.

Add comment