REKLAMA

Świecąca kontrolka silnika. Czy zawsze musi oznaczać awarie?

awaria silnika

awaria silnika (materiały prasowe)

Co oznacza zapalona kontrolka silnika (check engine)?

Od 2001 roku wszystkie samochody, które kierowane są na rynek europejski, muszą być wyposażone w gniazdo diagnostyczne OBD - II, którego częścią jest ikona silnika, wyświetlającą się na desce rozdzielczej pojazdu. Kontrolka check engine zapala się, gdy sterownik silnika informuje nas o nieprawidłowościach w pracy silnika, które mogą wpłynąć na pracę samochodu. Należy jednak pamiętać, że w poprawnie działającym samochodzie, przed odpaleniem, kontrolka silnika (check engine) zapala się i gaśnie zaraz po przekręceniu kluczyka i odpaleniu silnika.

W tej sytuacji nie mamy powodów do niepokoju. Jeśli jednak kontrolka zapala się i nie gaśnie, może to zwiastować poważną awarię. Należy do nich: uszkodzenie filtra cząstek stałych, zablokowanie zmiennej geometrii turbosprężarki, uszkodzenie przepływomierza, awaria sondy lambda, przepalenie cewki zapłonowej, awaria świec zapłonowych, zaworu recyrkulacji spalin EGR lub inne błędy utrudniające pracę układu napędowego.

Powód może być jednak błahy i niegroźny. Kontrolka silnika zapala się często w wyniku niepoprawnego sygnału wysyłanego przez sondę lambda. Taki niepoprawny sygnał to częsty błąd w silnikach benzynowych. Może być to również pojedyncze wypadnięcie zapłonu, zbyt niskie napięcie w instalacji elektrycznej lub np. zaśniedziałe styki. Zatankowanie złej jakości paliwa również może okazać się winowajcą usterki, o której informuje nas komputer pokładowy.

Jak więc widzimy, przyczyny zapalenia kontrolki są liczne. Pomimo faktu, iż mogą to być po prostu nieprawidłowe sygnały, jeśli kontrolka świeci się dłuższy czas, nie należy jej bagatelizować. Może oznaczać to poważne problemy w układzie napędowym.

Kontrolka check engine - co należy zrobić po zapaleniu pomarańczowej kontrolki silnika?

Kontrolka check engine świeci się. Co należy zrobić, aby uniknąć poważnej naprawy? Po zapaleniu kontrolki check engine najczęściej pojawia się komunikat informujący o tym, że samochód przechodzi w tryb awaryjny. Łączy się to z ograniczoną mocą oraz brakiem możliwości wkręcania na wysokie obroty. Nasz pojazd po prostu zwalnia.

Jeśli w trakcie jazdy lub po odpaleniu auta świeci się kontrolka mająca kształt silnika, najlepiej się zatrzymać, wyłączyć silnik, a następnie ponownie go uruchomić. Czasami ikonka sama zniknie, a wtedy oznacza to, iż pojawiła się najprawdopodobniej wskutek błędu. Jeśli jednak po ponownym uruchomieniu silnika ta wciąż nie zniknie, należy liczyć się z koniecznością zdiagnozowania problemu. Kontynuowanie jazdy z zapaloną kontrolką silnika jest możliwe, ale tylko w przypadku, gdy świeci się ona na pomarańczowo. Jeśli ma ona kolor czerwony, należy jak najszybciej przerwać jazdę, ponieważ komputer wykrył poważniejszą usterkę.

Jak zdiagnozować problem?

Problem możemy zdiagnozować sami lub u mechanika. Jeśli jednak chcemy zrobić to we własnym zakresie, musimy wyposażyć się w interfejs diagnostyczny. Check engine możemy usunąć poprzez usunięcie kodu z pamięci sterownika. Należy jednak pamiętać, że czyszcząc pamięć komputera, nie pozbędziemy się problemu. Zignorowanie go może negatywnie wpłynąć na pracę silnika i generować coraz wyższe koszty naprawy. Polecamy więc udać się do diagnosty, który fachowo zajmie się sprawą.

Warto zapamiętać, że ikona silnika informuje tylko o problemach i niezgodnościach elektrycznych, a nie o uszkodzeniach mechanicznych. Spadek mocy, wysokie zużycie paliwa, nadmierna emisja spalin lub wycieki to sygnały, który nawet w przypadku braku palącej się ikony ostrzegawczej na komputerze samochodu, powinny pokierować nas prosto do warsztatu.

Add comment