REKLAMA

Jak rozpoznać uszkodzony czujnik poziomu oleju?

uszkodzony czujnik oleju

uszkodzony czujnik oleju (materiały prasowe)

Czym szkodzi niski poziom oleju? Dlaczego rola czujnika poziomu oleju jest tak ważna?

Niski poziom oleju powoduje, że silnik nie będzie odpowiednio smarowany, co może doprowadzić do poważnej awarii, a kierowcę pojazdu do wściekłości. Czujnik poziomu oleju (czy też czujnik ciśnienia oleju) ma ostrzec nas o ewentualnych brakach smaru. W jaki sposób działa czujnik poziomu oleju? Upraszczając: informuje nas, gdy wystąpi zbyt niski poziom oleju. Czujnik oleju może się zepsuć, ale nie oznacza to drogiej naprawy.

Czujnik ciśnienia oleju to nic strasznego!

Czujnik poziomu oleju powinniśmy widzieć tylko w jednej sytuacji - przy rozruchu silnika. Wszystkie inne przypadki będą oznaczać usterkę. Jej powodem może być sam czujnik, zbyt niskie ciśnienie oleju czy uszkodzone złącze elektryczne. Możliwe, że doszło do usterki powodującej, iż czujnik będzie tracić napięcie zasilające. W ten sposób na desce rozdzielczej kontrolka zgaśnie, by zaraz znowu się zaświecić. Wtedy możemy liczyć na to, że problemem jest tylko czujnik.

Kontrolka ciśnienia oleju - sterownika silnika, pomóż!

Wymiana czujnika poziomu oleju może być konieczna, jeśli tester diagnostyczny wskaże błędy. Dzięki temu możemy domniemać, dlaczego czerwona kontrolka poziomu oleju świeci się na naszej desce rozdzielczej. Tych problemów nie można bagatelizować. Zawsze warto sprawdzić czujnik poziomu oleju. Nieprawidłowo działający czujnik poziomu oleju może sprawić, że w misce olejowej zabraknie smaru, a my poważnie uszkodzimy auto.

Czasami uszkodzony czujnik w ogóle nie będzie działał. Nie kontrolując regularnie poziomu smaru z użyciem bagnetu, możemy doprowadzić do niskiego poziomu oleju i zagrożenia silnikowi, a nawet doprowadzić do jego całkowitego uszkodzenia. Problem czujnika poziomu oleju czy ciśnienia oleju to nie tylko bolączka starych aut. We współczesnych samochodach podobne historie też się zdarzają!

Nie ma oleju? Dalsza jazda to ryzyko i potencjalna naprawa. Na kilkuset złotych się nie skończy!

Usterka czujnika poziomu oleju to nic bardzo groźnego, pod warunkiem, że uszkodzeniu uległ właśnie czujnik ciśnienia oleju. Większy problem pojawi się, gdy jesteśmy daleko od popularnej trasy, a auto informuje nas o faktycznym niskim poziomie oleju. Czasami problemem będzie tylko ilość oleju, a czasami będzie to tylko kwestia czujnika ciśnienia oleju. Uszkodzone urządzenie trzeba będzie wymienić.

Kontrolkę powinniśmy widzieć tylko przy zapłonie. Przy jego uruchomieniu kontrolowana jest ilość oleju. Sprawdzane są podzespoły samochodu i m.in. olej. Kontrolka zapali się wtedy, gdy w kwestii poziomu oleju osiągniemy stan krytyczny, ale także w sytuacji, gdy doszło do usterki czujnika. Może wystarczy kontrola gniazda zasilającego, a może potrzebny będzie całkowicie nowy czujnik.

Zasada działania takiego urządzenia jest bardzo prosta. Jego zadaniem jest kontrolowanie poziomu oleju silnikowego. Uszkodzenie pozbawi nas stałego sprawdzania, czy jego poziom w silniku jest odpowiedni. Olej jest niezwykle ważnym czynnikiem i musimy mieć informację, jaki jest jego poziom, aby w skrajnych przypadkach nie doprowadzić do poważnych szkód. Usterki w silniku będą kosztowne w naprawie, a sprawdzenie poziomu oleju tradycyjną metodą nie zajmuje dużo czasu. Pomoże natomiast w porę wykryć uszkodzenie czujnika i uchronić silnik od drogiej w naprawie awarii. Zawsze dobrze jest sprawdzić silnik zarówno przed zimą, jak i cieplejszymi miesiącami.

Add comment