REKLAMA

Kurtki motocyklowe skórzane i tekstylne: jak je czyścić?

Kurtki motocyklowe skórzane i tekstylne: jak je czyścić?

 

Kurtki motocyklowe skórzane i tekstylne: jak je czyścić? (Kurtki motocyklowe skórzane i tekstylne: jak je czyścić?)

Kurtki motocyklowe tekstylne: jak o nie dbać i czyścić?

Odzież motocyklowa tekstylna (interesujące modele kurtek motocyklowych, skórzanych i tekstylnych, można znaleźć pod adresem Moto-tour.com.pl) składa się zazwyczaj z wielu warstw. Nie inaczej jest w przypadku kurtek. Ich warstwę zewnętrzną tworzy tkanina wyprodukowana z włókien syntetycznych – bardzo często poliestrowych, choć zdarzają się inne materiały. Wnętrze natomiast to membrana, pod którą znajdują się podpinki, również wyprodukowane z materiałów syntetycznych.

 

Materiały takich kurtek nie reagują zbyt dobrze na wysoką temperaturę podczas prania. Warto też pamiętać, że podstawowe środki czystości mogą działać niszcząco na ich strukturę i zapychać pory wewnętrznej membrany.

Jak dbać o kurtki motocyklowe tekstylne? Szybko usuwać jakiekolwiek zabrudzenia, które pojawią się na kurtce. Piasek, błoto, sól drogowa, kurz, spaliny – to wszystko, pozostając w kurtce przez dłuższy czas, wchodzi w nią w niepożądane reakcje chemiczne, doprowadzając do naruszenia struktury materiału. Efekt? Zatkane pory membrany, przetarcia, trwałe zabrudzenia i tak dalej. Za pomocą miękkiej gąbki i dodatku (niewielkiego) białego mydła można usunąć większość zabrudzeń.

Przed moczeniem odzieży (w maksymalnej temperaturze 30 stopni Celsjusza) należy zamknąć wszystkie kieszenie czy otwory wentylujące. Środki czyszczące muszą być łagodne i łatwo rozpuszczać się w wodzie. Nie można używać preparatów do zmiękczania wody, gdyż membrana wewnętrzna może zostać przez nie poważnie naruszona. Podczas samego prania nie wolno za mocno szorować materiału kurtki, ani mocno jej wyciskać.

Kurtkę po praniu należy przepłukać kilkukrotnie, a następnie wysuszyć. Suszenie powinno odbywać się w ciepłym, ale nienasłonecznionym miejscu. Nie wolno też suszyć kurtek tekstylnych na kaloryferach, bo mogą ulec odkształceniu. Ostatni etap to użycie impregnatu.

 

Kurtki motocyklowe skórzane i tekstylne: jak je czyścić?Kurtki motocyklowe skórzane i tekstylne: jak je czyścić? 

Jak czyścić kurtki motocyklowe ze skóry?

Skórzane kurtki wymagają częstej konserwacji i używania środków impregnujących. Ich materiał z czasem ulega utlenianiu, wysusza się, a wreszcie kruszeje i pęka, co objawia się w postaci mało estetycznej siateczki szczelin na powierzchni kurtki.

Zasady czyszczenia kurtek skórzanych są podobne jak w przypadku modeli tekstylnych. Należy więc usuwać powstające zabrudzenia na bieżąco, na przykład za pomocą mokrej ściereczki, która powinna poradzić sobie na przykład z pozostałościami po owadach, kurzem czy błotem.

Kurtki motocyklowe ze skóry nie powinny być jednak zbyt często czyszczone w sposób głęboki. Całościowa konserwacja powinna odbywać się raz na sezon, nie więcej, bo zbyt częste i zbyt mocne czyszczenie może naruszać strukturę skóry!

 

Pranie skórzanej kurtki wygląda następująco: należy użyć miękkiej gąbki i specjalnego środka do czyszczenia kurtek skórzanych, uważając, by nie trzeć mocno skóry. Następnie należy spłukać środek ciepłą wodą i odłożyć kurtkę w suche, ciepłe i przewiewne miejsce. Nigdy na słońce!

Dbanie o kurtki motocyklowe nie musi być trudne. Wystarczy pamiętać o wskazówkach zawartych w artykule, a wszystko powinno przebiec gładko i bez nieprzyjemnych niespodzianek.

 

 

 

Add comment