REKLAMA

Ozonowanie samochodu i klimatyzacji. Jak prawidłowo ozonować wnętrze samochodu?

Wnętrze samochodu

Wnętrze samochodu ((materiały prasowe))

Na czym polega ozonowanie wnętrza samochodu?

Cofnijmy się pamięcią do lekcji chemii. Ozon jest odmianą tlenu, która ma silne właściwości aseptyczne, czyli odkażające, pozwalające na zniwelowanie wszelkich szkodliwych substancji. Można powiedzieć, że ozonowanie samochodu polega na "wypaleniu", bez użycia ognia, cząsteczek powodujących nieprzyjemne zapachy. Obecnie stosuje się dwa sposoby ozonowania - pierwszy z nich polega na wprowadzeniu do samochodu (najczęściej przez uchyloną szybę) rury z ozonem. Z takim wariantem spotkamy się najczęściej w warsztatach. Drugi - wygodniejszy w użytku w warunkach domowych - polega na wykorzystaniu wspomnianego ozonatora. W uproszczeniu: wytwarza on ozon z pomocą powietrza.

Uciążliwy dym papierosowy

Tak, jak wspomniano wcześniej, ozonowanie samochodu oznacza nie tylko pozbycie się szkodliwych dla zdrowia wirusów, ale także usunięcie wszelkich nieprzyjemnych zapachów. Palenie tytoniu w zamkniętej przestrzeni, w szczególności w samochodzie, pozostawia wyjątkowo nieprzyjemny zapach. Jeśli dużo podróżujemy i spożywamy posiłki w trasie, podobny efekt mogą wywołać gnijące resztki jedzenia na fotelach. Jeśli chcemy, aby ozonowanie wnętrza auta skutecznie rozwiązało ten problem, należy odpowiednio przygotować nasz pojazd. Zanim zajmiemy się skutkiem, czyli zapachem, musimy wyeliminować przyczynę. Będzie nią przedmiot, który go emituje, czyli wspomniane okruchy czy wypalone papierosy.

Przed rozpoczęciem procesu ozonowania musimy dokładnie uprzątnąć każdy fragment kabiny samochodu. Rozpocznijmy od przewietrzenia auta, dokładnego odkurzenia i oczyszczenia tapicerki. Najwięcej winowajców nieprzyjemnego zapachu kryje się pod dywanikami, w zagłębieniach foteli i na kanapie. Warto dokładnie zbadać każdy kąt - szczególnie gdy używamy samochodu do transportu osób lub często podróżujemy z dziećmi.

Nawiew w samochodzieNawiew w samochodzie (materiały prasowe)

Jak przeprowadzić ozonowanie klimatyzacji?

Najczęściej, bez względu na to, czy poddajesz samochód ozonowaniu firmie, czy robisz to samodzielnie, procedura zabiegu przebiega w podobny sposób. Generator ozonu jest najczęściej wyposażony zarówno we wtyczkę samochodową, jak i standardową. Pozwala to na wykonanie zabiegu bez włączania silnika. Zanim rozpoczniemy ozonowanie samochodu, należy szczelnie zamknąć drzwi i okna. Jeśli decydujemy się na dezynfekcję chłodzenia kabiny, musimy ustawić ozonator w miejscu przeznaczonym dla nóg pasażera, obok drzwi. Właśnie tam, za schowkiem znajduje się wlot powietrza wentylacji. W przypadku, gdy nie potrzebujemy oczyszczać klimatyzacji, zamiast przy fotelu pasażera, umieśćmy ozonator na tylnym rzędzie siedzeń. Powinien on znajdować się dosyć wysoko, gdyż ze względu na swoją masę cząsteczkową ozon będzie efektywniej oczyszczał przestrzeń.

Teraz wystarczy tylko wybrać tryb pracy układu na obieg zamknięty. Pozwoli to na przepływ ozonu przez całą instalację. Ile trwa ozonowanie klimatyzacji? Zależy to od wydajności generatora ozonu, natomiast minimalny czas pracy powinien wynosić 15 minut. Pamiętajmy jednak, że aby wyeliminować intensywny zapach, musimy pozostawić urządzenie włączone na nieco dłużej. Powszechnie uznaje się, że optymalny czas ozonowania to 60 minut. W trakcie oczyszczania nie wolno przebywać we wnętrzu pojazdu. Gdy ozonator zakończy pracę, należy przewietrzyć auto. Będzie ono gotowe do użytku dwie godziny później. Po całym procesie należy pamiętać o konieczności zmiany filtra kabinowego, aby umożliwić klimatyzacji poprawne działanie.

Wady ozonowania wnętrza. Jak często ozonować pojazd?

Przy umiarkowanej częstotliwości ozonowanie samochodu nie powinno przynieść negatywnych skutków. Jeśli wybierzemy odpowiedni ozonator sprawdzonej firmy lub oddamy pojazd w ręce fachowców, ryzyko jest naprawdę niskie. Pamiętajmy o dwóch zasadach. Z jednej strony wystrzegajmy się nadgorliwości, a zarazem unikajmy najtańszych rozwiązań. Wykonany z nieodpowiednich tworzyw generator ozonu może bowiem uszkodzić tapicerkę i inne elementy z tworzywa sztucznego.

Na polskim rynku znajdziemy ozonatory w cenie od kilkuset złotych. Zwróćmy jednak uwagę na kluczowe parametry - takie jak wydajność wyrażoną w gramach ozonu emitowanego na godzinę. Im większa jest wartość, tym krócej trwa proces ozonowania. Wybrany przez nas generator ozonu powinien mieć wydajność odpowiednią dla rozmiaru kabiny. W kompaktowych pojazdach niepotrzebny będzie potężny sprzęt. Ozonator będziemy mogli wykorzystać także do dezynfekcji mieszkania. Dlaczego niektóre ozonatory są tak drogie? To proste. Wiele firm wykorzystuje ozon do oczyszczania wielkich hal, gdzie ozonator musi mieć naprawdę wysoką wydajność.

O czym pamiętać przy ozonowaniu?

Chcąc wykonać pielęgnację samodzielnie przy wykorzystaniu dobrego ozonatora, będzie to stosunkowo łatwe zadanie. Proces ozonowania nie tylko usunie nieprzyjemny zapach i wszelkie szkodliwe dla zdrowia wirusy. Można powiedzieć, że poprawi on komfort użytkowania samochodu. Ozon odświeży wnętrze auta. Wzrośnie też jakość powietrza wydobywającego się z klimatyzacji. Wykonując zabieg samodzielnie, zainwestujmy w solidny ozonator. W sprzedaży znajdziemy egzemplarze polskiej produkcji. Naturalnie możemy też skorzystać z usługi w warsztacie.

Add comment