REKLAMA

Jakie opony letnie kupić? Czynniki, o których warto pamiętać

Mężczyzna i opona

Mężczyzna i opona ((materiały prasowe))

Nieustanny rozwój rynku i priorytetowa dla firm troska o bezpieczeństwo, daje kierowcom ogromny wybór spośród modeli opon wielu marek. Wiodącymi w branży nieustannie pozostają firmy, takie jak Michelin, Bridgestone, Goodyear, Continental czy znana z torów Formuły 1, marka Pirelli.

Dlaczego zmieniamy opony?

Upraszczając, opony zimowe cechują się bardziej skomplikowaną formą bieżnika, która powoduje, że auto ma lepszą przyczepność. Dodatkowo są one wykonane z mieszanki odporniejszej na niższe temperatury. Nie zmienia to jednak faktu, że najlepsze opony letnie również wykorzystują kunsztowne rozwiązania - oba rodzaje ogumienia mają zapewniać przyczepność i bezpieczeństwo przy równoczesnym zachowaniu komfortowej i oszczędnej jazdy.

Sprawdź metkę!

Wprowadzona przez Unię Europejską skala pozwala sprawnie ocenić właściwości wszystkich modeli nowego ogumienia. W skali literowej od A do G oceniana jest droga hamowania na mokrej nawierzchni oraz ekonomiczność. Dodatkowym parametrem, który może pomóc wybrać nowe opony letnie to wyrażony w decybelach poziom hałasu emitowany przez daną oponę. Naklejona na produkt swego rodzaju karta charakterystyki czy "metka", ukazuje pewne zależności między poszczególnymi egzemplarzami opon - opony paliwooszczędne są zazwyczaj słabsze na mokrej nawierzchni, z kolei opony nieekonomiczne, cechują się lepszą trakcją.

Właściwy wybór opon letnich - dbaj o własne bezpieczeństwo!

Producenci, tacy jak Dębica, Fulda, Uniroyal, Barum czy Sava to firmy przygotowujące opony dla różnych rodzajów samochodów. Choć często kuszą one ceną, należy zastanowić się nad wyborem sprawdzonego i niezawodnego rozwiązania. Nierzadko, chcąc oszczędzić jak najwięcej, zapominamy, że najtańsze opony nie zapewnią takiego bezpieczeństwa jak produkty z nieco wyższej półki cenowej. Dobra opona letnia musi być gotowa do użytkowania w każdych warunkach. Pożyteczna w ocenie jej możliwości okazuje się wspomniana wcześniej skala. Podobnie jak w przypadku wyposażenia AGD, jej pierwsza litera symbolizuje najlepszy wynik, ostatnia - najsłabszy. Naturalnie, lepsza nota jest przyznawana oponie, która zapewnia najkrótszą drogę hamowania. Doskonały wynik w tym zakresie osiąga niedrogi, ale nawiązujący do najlepszych klasowo, model Ventus Prime 3 K125 firmy Hankook, który w rozmiarze 205/55/R16 uzyskał w testach najwyższy możliwy rezultat.

Opony letnie na lata

Niebezpodstawnie uważa się, że kwestie ekonomiczne pozostają najważniejsze dla dużej części kierowców - produkty budżetowe może nie będą kosztowne w zakupie w porównaniu do wyrobów klasy premium, jednak na dłuższą metę mogą okazać się droższą inwestycją. Gorsza wytrzymałość bieżnika może skutkować koniecznością zakupu kolejnego kompletu dla naszego samochodu w krótkim czasie.

Jeśli planujemy, aby nowe letnie opony zapewniły oszczędną jazdę - szczególnie wśród większych aut typu SUV - powinniśmy zwrócić uwagę na rozwiązania oferowane przez modele Michelin Primacy czy Dunlop Sport Bluresponse. Zastosowany złożony bieżnik oznacza, że komplet takich opon nie tylko dobrze sprawdzi się na mokrej drodze - mniejsze opory toczenia przyczynią się także do niższego zużycia paliwa. Opona francuskiego producenta osiągnęła w testach ADAC najlepszy wynik w 2020 roku. W tegorocznej klasyfikacji została z kolei wyróżniona za długą żywotność i wyniki na suchej nawierzchni.

Jak najkorzystniej zakupić opony?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli kierowca przewiduje długie trasy, a zatem intensywne użytkowanie ogumienia, może wziąć pod uwagę zakup kompletu nowych opon z poprzedniego rocznika, co zazwyczaj okaże się bardziej opłacalne. Wyrób najwyższej klasy, zakupiony w odpowiednim momencie potencjalnie zrówna się cenowo z produktem o słabszych parametrach z następnego roku modelowego.

Jakie opony letnie wybrać?

Kluczowe jest, aby przeprowadzić indywidualne zestawienie. Należy zadać sobie kilka istotnych pytań - jak użytkuję mój samochód? Jaki jest mój styl jazdy i czy moje auto posiada dużą moc? Więcej podróżuję po mieście, na krótkich odcinkach czy planuję częste i długie wyjazdy? Trudno bowiem, będąc posiadaczem auta do okazjonalnej jazdy w dużych miejscowościach, od razu rozważać zakup produktów premium. Rozsądnym wyborem w takiej sytuacji mogą okazać się opony klasy średniej.

Jeśli jednak wsiadasz do auta nieco częściej, warto regularnie kontrolować stan ogumienia, na którym jeździsz - zwróć uwagę m.in. na to, jak bardzo zużyty jest bieżnik. Jeśli odczuwasz, że w okresie letnim pojazdowi brakuje przyczepności, skup się na tym parametrze i sprawdź, które ogumienie cechuje się najlepszymi wynikami. Warto obejrzeć również praktyczne testy wideo dostępne w Internecie. Pamiętaj o jednej kwestii: dobry wybór opon jest niezwykle istotny, ponieważ to one powinny zapewnić Ci spokój za kierownicą.

Add comment