REKLAMA

Kiedy należy wymienić opony na nowe? Najważniejsze parametry opony

Koło samochodu

Koło samochodu ((materiały prasowe))

Jak możemy poznać, że trzeba wymienić opony?

Nikt nie jest w stanie określić dokładnego czasu, po którym opony nie nadają się do dalszej eksploatacji. Ich żywotność to wypadkowa kilku ważnych czynników, takich jak styl jazdy, liczba przejechanych kilometrów, konstrukcja opony, klimat, warunki drogowe oraz sposób, w jaki się o nie dba. Każdy z wymienionych elementów ma wpływ na zużycie opon, a tym samym bezpieczeństwo kierowców oraz pasażerów. Stan ogumienia pojazdu należy regularnie kontrolować. Warto, co jakiś czas sprawdzić opony pod kątem głębokości bieżnika, jego nierównomiernego zużycia czy uszkodzenia przez różnego rodzaju ostre przedmioty.

Głębokość bieżnika - o czym warto pamiętać?

Bieżnik nowej opony od producenta wynosi od 8 do 10 mm. Polskie prawo wyraźnie określa, kiedy należy dokonać wymiany na nowe opony. Minimalna głębokość bieżnika to 1,6 mm. Zużyte opony wpływają znacząco na drogę hamowania oraz zwiększają ryzyko poślizgu podczas jazdy na mokrej nawierzchni. Przepisy określają również granicę głębokości przerw między blokami w bieżniku: 4 mm dla opon letnich i 3 mm dla opon zimowych. Szczególnie w przypadku opon na zimę należy zwracać na to szczególną ostrożność. Zimowe warunki, śnieg i oblodzone drogi wpływają negatywnie na bezpieczeństwo, dlatego należy pamiętać, że przykładowo w momencie wpadnięcia w poślizg wiele zależy od stanu opon.

W trosce o własne bezpieczeństwo warto regularnie mierzyć poziom zużycia bieżnika w oponie. Takiego pomiaru możemy dokonać samodzielnie. Większość producentów dodaje na gumie paski oraz wskaźniki TWI, które wskazują na zużycie bieżnika. Przeważnie znajdują się w rowkach lub na bokach opony. Pomogą nam określić, w jakim stanie znajduje się ogumienie pojazdu. Gdy znacznik zrówna się wysokością z bieżnikiem to znak, że nadeszła pora wymieniać opony.

Drugim sposobem na zbadanie opony jest posłużenie się przyrządem do pomiaru bieżnika. Przy tego typu badaniu należy pamiętać, aby dokonać go w kilku miejscach. Nierównomierne zużycie może być spowodowane nieprawidłowym ustawieniem geometrii kół. Bieżnik powinien być oceniany na podstawie najmniejszego wyniku.

Wiek - jak odczytać datę produkcji opony?

Podaje się, że maksymalny okres użytkowania to 10 lat. Guma również ulega procesowi starzenia. Nie warto czekać dekady na zakup nowych opon. Po pięciu latach od ostatniej wymiany należy poddać ogumienie dokładnemu przeglądowi. Mogły pojawić się na nim wybrzuszenia, pęcherze lub pęknięcia. Wówczas nie warto czekać, tylko udać się do wulkanizatora, który fachowym okiem oceni oponę, zdecyduje o kolejnych krokach i ewentualnym założeniu nowych opon.

Pytanie brzmi: w jaki sposób odczytać kiedy opona została wyprodukowana? Śpieszymy z odpowiedzią. Producenci opon umieszczają datę produkcji na boku za symbolem DOT. Moment wytworzenia określają 3 lub 4 wytłuszczone cyfry. To pierwsze oznaczenie stosowane jest w oponach wyprodukowanych przed 2000 rokiem. Jeśli na ogumieniu znajdują się cztery cyfry: dwie pierwsze to numer tygodnia, a pozostałe rok. Dla przykładu: gdy na oponie widnieją cyfry 1520, to oznacza to, że została wyprodukowana w 15 tygodniu 2020 roku.

Co jeszcze wpływa na starzenie się gumy i "łysienie opony"?

Na szybsze starzenie się opony ma wpływ nadmierna prędkość, szybkie ruszanie, gwałtowne hamowanie awaryjne czy jazda zniszczoną drogą. Warto także kontrolować liczbę przejechanych kilometrów. Jeśli nasz styl jest umiarkowany, ogumienie powinno wystarczyć na 25-50 tys. km.

Na żywotność opon wpływa również sposób przechowywania. Jeśli w trakcie sezonowania są wystawione na działanie promieni słonecznych, innych warunków atmosferycznych, jak deszcz czy śnieg lub znajdują się w pobliżu olejów, smarów, bądź środków chemicznych, proces starzenia gumy jest szybszy.

Bardzo ważnym elementem dbania o opony jest regularne sprawdzanie ciśnienia. Nieodpowiednie wartości mogą doprowadzić do pogorszenia jakości jazdy, ale również większego zużycia paliwa.

Wymiana opon na nowe - bądź czujny!

Nie jest możliwe dokładne określenie czasu eksploatacji opon - to kwestia indywidualna każdego pojazdu. Trwałość opon jest zależna od wielu czynników, m.in. od nawierzchni, po której podróżujemy. Jeśli zajdzie potrzeba zmiany opon, nowy komplet stanowi spory wydatek. Z drugiej strony: będzie on służyć przez kilka kolejnych sezonów. W związku z tym warto wybrać nowe opony od sprawdzonego producenta.

Add comment