REKLAMA

Instalacja LPG. Co warto wiedzieć?

Gazoowa kuchenka

Gazoowa kuchenka ((materiały prasowe))

Cechy instalacji gazowej

Rozważając właściwości instalacji LPG, musimy zrozumieć sposób jej działania. W najpopularniejszym obecnie typie układu - sekwencyjnym - płynny gaz jest magazynowany w dodatkowym zbiorniku, potocznie zwanym butlą. Przy pomocy przewodów jest on przekazywany do dodatkowej listwy dysz, znajdującej się przy oryginalnych wtryskiwaczach paliwa. Dodatkowo jedna z najistotniejszych części instalacji, czyli reduktor, zamienia stan paliwa z cieczy w gaz. Jest to rozwiązanie stosunkowo zdrowe dla silnika samochodu. Instalacja gazowa może jednak występować też w innych wariantach, odpowiednim dla każdego z aut. Wszystko zależy od fabrycznego układu paliwowego, który posiadamy w samochodzie. W silnikach ze wtryskiem jednopunktowym wykorzystamy instalację starszej generacji, która wymaga nieco mniejszych nakładów pieniężnych. Rozwój technologii pozwolił jednak, aby najnowsze instalacje były w stanie obsłużyć alternatywne paliwo w formie ciekłej, poszerzając zakres jego pracy.

Sposoby instalacji LPG w samochodach

Bez względu na rodzaj zastosowanej instalacji, obowiązują pewne uniwersalne zasady. Przede wszystkim, musimy zwrócić uwagę na możliwości posiadanego pojazdu. Starsze samochody przyjmują gaz bez większych problemów, a do tego są mniej wrażliwe na powiązane z nim negatywne reakcje fizyczne. Niewielka złożoność silnika eliminuje problemy związane ze zróżnicowaniem wtrysku mieszanki, a niejednokrotnie tworzywa użyte w komorze spalania lepiej zniosą różnicę temperatur. Jeśli jednak posiadamy nieco nowszy silnik z bezpośrednim wtryskiem, nie warto oszczędzać.

Polecane są rozwiązania nieco droższe w zakupie, ale beztroskie w eksploatacji. Na rynku nie brakuje optymalnych rozwiązań. Istotne, aby układ odpowiadał naszym potrzebom. Zbiornik gazowy znajduje często zastosowanie przy silnikach o ogromnej pojemności. W takim przypadku tankujący dozują gaz i nieco większą niż inni ilość benzyny, aby w odpowiednich sytuacjach uzyskać bogatszą mieszankę paliwową. Naturalnie zbiornik to tylko część wydatków. Posiadając zaawansowany silnik, cena całej instalacji może znacznie przekroczyć pięć, a nawet siedem tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć też wymianę filtrów fazy lotnej i ciekłej. Taki zabieg należy wykonać odpowiednio co 10-15 i 20-30 tys. km. Oznacza to dosyć dużą cenę inwestycji. Naturalnie te wydatki przy odpowiedniej ilości wyjeżdżonych kilometrów zaczną się zwracać, wymaga to jednak wykonania odpowiednich prognoz.

Bezpieczeństwo i niezawodność

Nowoczesne instalacje LPG opierają się na działaniu elektroniki. Musimy wiedzieć, że specjalny sterownik, będący ich niezbędną częścią ma docelowo regulować dawkę gazu i sposób zasilania auta. Odbywa się to z wykorzystaniem obecnego już w samochodzie elektronicznego procesora. Aby oszczędzić jeżdżąc "na gazie", element ten musi być wyposażony w odpowiednie oprogramowanie, aby automatycznie regulować przepływ paliwa i bezpiecznie odłączać benzynę. Kluczowe zatem, aby tradycyjnie dopasować instalację do konkretnego modelu samochodu. Wtedy zagrożenia związane z montażem zminimalizujemy niemal do zera.

Wskazówki zakupowe i eksploatacyjne

Zacznijmy od montażu. Rozważając zakup butli LPG, sprawdźmy, gdzie znajdziemy dla niej miejsce. Dla własnej wygody warto, aby dostęp do niej był jak najbardziej ułatwiony. Jakże często zauważamy na stacji paliw nieporadnych kierowców. Nierzadko muszą oni niemal wczołgać się pod swój samochód w celu napełnienia zbiornika.

Wspomniane wcześniej filtry to nie jedyne elementy wymagające okresowej kontroli czy wymiany. Zgodnie z obowiązującymi przepisami związanymi z instalacją gazową, co 10 lat należy wykonać badanie homologacyjne. Należy też regularnie monitorować ewentualne błędy komputera sterującego LPG.

Obserwacji wymagają też wtryskiwacze, stanowiące istotny element zasilania silnika gazem. Ustrzeżmy się też własnych błędów. Wśród kierowców panuje zwyczaj "odpalania" z użyciem gazu przy ujemnych temperaturach. Warto wiedzieć, że w przypadku LPG dostarczanego w formie lotnej, może być to szkodliwe dla reduktora. W przypadku nieostrożnego użytkowania trzeba będzie go wymienić w krótszym czasie, niż jego przewidywana żywotność. Zachowajmy czujność i rozsądek.

Rosnąca popularność instalacji gazowych sprawia, że coraz więcej firm podejmuje się realizacji takiego rozwiązania i aktywnie szuka klientów. Niestety, w parze za głośnym marketingiem, nie zawsze idzie odpowiednia jakość. Szukając fachowców związanych z instalacją LPG, pamiętajmy, że tak jak w innych przypadkach, dobrym warsztatom i zakładom niepotrzebna jest prześladująca i nachalna reklama.

Add comment