REKLAMA

Co warto wiedzieć o gaśnicach samochodowych?

Samochód po wybuchu

Samochód po wybuchu ((materiały prasowe))

Do czego potrzebna jest gaśnica w samochodzie?

Przede wszystkim ma zapobiec rozprzestrzenianiu się płomienia. Nie służy jednak do gaszenia pożarów! Według danych pożar samochodu zdarza się częściej, niż mogłoby się wydawać, więc nie wolno wykluczać żadnej sytuacji. Czasami niedbała konserwacja woskiem lub brak odpowiedniej ilości oleju czy płynu chłodniczego może spowodować znaczny wzrost temperatury. W konsekwencji dochodzi do zapłonu pewnych elementów auta.

Jak wybrać gaśnicę samochodową?

W kodeksie drogowym znajdziemy zapis narzucający pojemność gaśnicy - każda gaśnica musi mieć pojemność kilograma lub większą. Co dwa lata musimy wykonać jej przegląd. Przepisy nie precyzują jednak, jakie parametry powinna mieć umieszczona w samochodzie butla z proszkiem gaśniczym. Na jakie kwestie zwrócić uwagę, aby dokonać poprawnego wyboru?

Zacznijmy od podziału. Gaśnica o oznaczeniu Z to tańsze rozwiązanie, której działanie opiera się na zbiorniku, w którym znajduje się dwutlenek węgla. Wytwarza on odpowiednie ciśnienie w celu wystrzału proszku. Dzieje się to jednak po pewnym czasie. Użycie wymaga większego wyczucia, a działanie może okazać się małoefektywne. Najczęściej gaśnice w wariancie Z nie umożliwią ugaszenia pożaru instalacji elektrycznej.

Typ X posiada specjalny wskaźnik ciśnienia azotu. Ten gaz pozwala na natychmiastowe działanie proszku. Dzięki temu szybciej i skuteczniej ugasimy ogień. Tego typu gaśnice będą też przydatne w przypadku zapłonu instalacji elektrycznej.

Jak gasić pożar samochodu?

Na początku wyłączamy silnik i wyciągamy kluczyk lub kartę ze stacyjki. W przypadku dymu wydobywającego się spod maski nie otwieramy jej, a lekko uchylamy za pomocą wajchy. Po wyciągnięciu gaśnicy usuwamy zawleczkę z rączki przyrządu. Następnie trzymając gaśnicę w pozycji pionowej, należy skierować dyszę na źródło płomienia czy dymu. W końcu przystępujemy do gaszenia, naciskając spust.

Gaśnica samochodowa pracuje przez około 5 sekund i przy odpowiednim użyciu jest w stanie dużo zdziałać. Pamiętajmy jednak, że kilogramowy zbiornik - a nawet większe - mają ugasić płomień, ale nie służą do gaszenia pożaru. Jeśli nie mamy pewności, jaka jest skala zagrożenia, natychmiast zawiadamiamy straż pożarną! Bez odpowiedniej reakcji przy pomocy profesjonalnych narzędzi, spalenie samochodu wygeneruje olbrzymie straty.

Najtańsza gaśnica samochodowa to zły pomysł

W związku z niedoprecyzowanym zapisem mamy prawo kupić niemal każdą gaśnicę, pod warunkiem, że będzie zawierać 1 kg proszku. To stosunkowo niewielka ilość substancji, która może nie wystarczyć do gaszenia większego płomienia. Warto zdecydować się na gaśnicę o pojemności 2 kg lub większej. Na pewno zauważyłeś, że gaśnice posiadają też inne oznaczenie. Wśród danych na etykiecie znajdziemy ciąg liter. Mówi on o konkretnych zastosowaniach danej gaśnicy. Zazwyczaj gaśnice samochodowe posiadają oznaczenie ABC. Oznacza ono, że możemy ich użyć do ugaszenia ciał stałych, cieczy i materiałów, które ulegają topnieniu oraz gazów.

Brak gaśnicy samochodowej? Mandat to nawet 500 złotych!

Niektórym kierowcom do rozsądku nie przemawia kwestia bezpieczeństwa. Warto jednak zdać sobie sprawę, że kara nakładana w przypadku braku gaśnicy przy kontroli pojazdu może być bardzo wysoka. Wysokość mandatu może wynieść najmniej 20 złotych, ale to wciąż część kwoty zakupu nowej sztuki. Gorzej jeśli grzywna przekroczy jej wartość. Wystarczający środek gaśniczy kosztuje około 100 złotych. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań - firmy przygotowują wiele rodzajów gaśnic samochodowych. Znajdziemy mniejsze z uchwytem, a także naprawdę duże egzemplarze.

Warto jeszcze wspomnieć, że mandatu możemy spodziewać się także w momencie, gdy butla będzie źle umiejscowiona. Powinniśmy zamocować ją tak, aby była łatwodostępna. Z drugiej strony, nie przesadźmy - nie może luźno przemieszczać się w kabinie, stwarzając dodatkowe zagrożenie.

Która gaśnica samochodowa jest najlepsza?

Tak jak wspomniano wcześniej, gaśnica jest przede wszystkim obowiązkowym elementem wyposażenia. Powinniśmy wiedzieć, że najlepiej będzie wybrać produkt, który będzie posiadał jak najwięcej zastosowań. Optymalnym rozwiązaniem będzie taka, która posiadać będzie parametry ABC. Lepiej, żeby nie była to najtańsza, kilogramowa gaśnica, choć nie jest to sprzeczne z literą prawa.

Potrzebujemy jednak środka, który działa w wielu różnych okolicznościach i skutecznie schłodzi nasz samochód. Dostosujmy też rozmiar i pojemność gaśnicy do naszego auta. Do większych samochodów osobowych czy dostawczych warto kupić większy zbiornik. Najlepsza z gaśnic to taka, która znajduje się w łatwo dostępnej lokalizacji, a równocześnie nie stwarza zagrożenia.

Pamiętajmy, że najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Interweniujemy do momentu, kiedy nie jesteśmy zagrożeni. Poważny pożar to sprawa dla odpowiednich służb. W takim przypadku zadzwońmy pod numer alarmowy 112.

Add comment