REKLAMA

Poleasingowe samochody osobowe - wady i zalety

Samochody na parkingu

Samochody na parkingu ((materiały prasowe))

Gdzie szukać samochodów poleasingowych?

Samochody firmowe po okresie leasingu zwykle obierają trzy różne drogi: pozostają w dotychczasowej firmie, są wykupowane przez przedsiębiorców i pracowników na własność lub trafiają do sprzedaży. Takich samochodów należy poszukiwać na placach leasingodawców lub wśród aut wystawionych na specjalne aukcje. Sporo z nich trafia również na portale ogłoszeniowe, jak Autotrader.pl.

Kondycja używanych samochodów zależy w głównej mierze od sposobu użytkowania i tego, jaką rolę pełniły w firmie. Samochody niższej klasy wykorzystywane są przede wszystkim przez pracowników jako narzędzie pracy pokonujące setki tysięcy kilometrów, natomiast te z półki średniej i premium - trafiają do dyrektorów, menedżerów średniego szczebla lub właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych i niejednokrotnie używane są niemal jako samochód rodzinny.

Jakie zalety ma samochód poleasingowy?

Pierwszym argumentem przemawiającym za zakupem używanego samochodu poleasingowego jest jego wiek. Zwykle takie auta są eksploatowane w przedsiębiorstwie tylko przez okres leasingu (3-4 lata), po czym trafiają na sprzedaż. Dodatkowo większość z nich pochodzi z polskich salonów, a także posiada przejrzystą, kompletną dokumentację na temat eksploatacji i prowadzonej obsługi serwisowej. Zwykle serwisowane są w ASO, natomiast ewentualne naprawy powypadkowe realizowane są w ramach ubezpieczenia AC, więc przynajmniej teoretycznie wpływa to na korzyść stanu pojazdu. Mimo to nie powinno decydować się na zakup takiego samochodu w ciemno, ponieważ zdarzają się egzemplarze z cofniętymi licznikami, po poprawkach blacharskich czy z różnego rodzaju innymi poważnymi usterkami. Niezależnie od źródła, z którego zamierzamy kupić samochód używany, warto zweryfikować jego historię poprzez numer VIN.

Z reguły samochody poleasingowe są tańsze od tych sprzedawanych w komisach czy przez osoby prywatne. Wynika to z faktu, że zwykle te modele mają wyższe przebiegi w porównaniu do podobnych ofert dostępnych na rynku. Warto wspomnieć, że istnieje jeszcze jedna korzyść - sprzedaż aut poleasingowych odbywa się zwykle na podstawie faktury VAT, dzięki czemu firmy lub osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą odliczyć od zakupu kwotę podatku VAT.

Samochody poleasingowe - główne wady

Zakup auta poleasingowego nie jest również pozbawiony wad. Jedną z podstawowych kwestii jest wysoki przebieg, który występuje w większości ofert tego rodzaju. Możemy mieć do czynienia z autami, które przejechały kilkadziesiąt lub ponad 200 tys. kilometrów. W przypadku aut flotowych używa ich jednocześnie kilku kierowców, co również może zostać uznane za wadę. Każdy z użytkowników ma inny styl jazdy i niekoniecznie dobre nawyki. To z kolei wpływa negatywnie na zużycie podzespołów, m.in. na pracę sprzęgła.

Leasing samochodów dla pracowników ma na celu obniżenie kosztów w przedsiębiorstwie, dlatego też w tych samochodach nie znajdziemy bogatego wyposażenia. Poza tymi podstawowymi, jak manualna klimatyzacja czy radio, nie ma tam raczej innych udogodnień. Zawężona jest również paleta kolorów nadwozia pojazdu - najpopularniejsze są auta białe, srebrne lub ciemne. Im niższy segment samochodu, tym auto jest ubożej wyposażone. Jednak w samochodach wyższej klasy dedykowanym kierownictwu i przedsiębiorcom ta zależność raczej nie występuje.

Zakup samochodów poleasingowych może być dobrym wyborem

Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, zakup samochodu, którego leasing się zakończył, może stać się dobrą okazją, z której warto skorzystać. Co prawda, część z nich przejechała setki tysięcy kilometrów, jednak z drugiej strony zdarzają się pojazdy w bardzo dobrym stanie technicznym i z pełną dokumentacją, dzięki czemu znana jest jego historia. Jeśli kupujący zachowa czujność i starannie przejrzy serwisy ogłoszeniowe lub rozejrzy się na aukcjach, może znaleźć auto bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów jego zakupu. Nie może dziwić, że staje się to coraz popularniejszy sposób nabycia samochodu, a rosnąca liczba oferta sprawia, że mamy duże pole do popisu.

Add comment