REKLAMA

Najpopularniejsze używane samochody osobowe

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Pixabay)

Jaki samochód kupić za 20 tys. złotych?

W Polsce od wielu lat dominuje kilka samochodów, które niezmiennie przykuwają uwagę kierowców. W większości są to modele niemieckich marek, które cechują się dużą niezawodnością i nieskomplikowaną konstrukcją. To w większości przypadków około dziesięcioletnie auta z przebiegiem wynoszącym około 150-200 tysięcy kilometrów, często w przyzwoitym stanie technicznym. Duża popularność przekłada się też na dostępność części, co umożliwia tańszą eksploatację.

Opel

Jeśli chodzi o Ople, w cenie do 20 tys. złotych odnajdziemy samochody miejskie. Najczęściej będzie to Opel Corsa i Astra trzeciej lub czwartej generacji. Ze względu na niezmienną od dawna niezawodność tej marki, bez względu na jednostkę napędową będzie to niedrogi w serwisowaniu i eksploatacji wariant. W samochodach tej klasy znajdziemy silniki Diesla i benzynowe o najwyższej pojemności dwóch litrów.

W przypadku Corsy polecanymi jednostkami będą warianty Diesla bez filtra cząsteczek stałych lub jednostka benzynowa o pojemności 1,4 l. Przy niewielkiej masie pozostaną one wciąż wystarczające do wydajnej jazdy przy zachowaniu oszczędności paliwa. Astra, oprócz najmocniejszych silników, dzieli gamę z Corsą. Ze względu na jej większą masę warto przyjrzeć się jednostkom benzynowym o pojemności 1,8 lub 1,6 l. Rozważając ten drugi, lepiej wybrać wersję turbodoładowaną. Bez niej samochód może okazać się nieco ślamazarny.

Grupa Volkswagena

Wśród aut znajdujących swoje korzenie w fabrykach niemieckiego koncernu mamy w czym wybierać. Audi A3, Volkswagen Passat, Polo czy Golf to tylko niektóre z modeli możliwych do zakupu w kwocie nieprzekraczającej dwudziestu tysięcy złotych. Szukając samochodu, za priorytet postawmy sobie określenie zastosowania przyszłego pojazdu. Starszy, ale większy Passat może okazać się bardziej przydatny niż A3 z młodszego rocznika, jeśli potrzebujemy rodzinnego pojazdu.

Wybór nie jest bardzo trudny, pewna unifikacja występująca w samochodach VAG zwiększa możliwości w tym zakresie. Tutaj również występuje współdzielona gama silnikowa, a wśród niej jednostki o dużej pojemności, nawet powyżej dwóch litrów. Passat to polski wyjadacz, bez względu na rocznik. Co więcej, egzemplarze z lat 2007 czy 2008, a nawet wcześniejszych to solidność i dynamika na trasie. Co prawda będą miały najczęściej wysokie przebiegi, ale to normalne - pod względem niezawodności to prawdziwy lider wśród omawianych samochodów. Nie brak wersji kombi, a także limuzyn o dobrych osiągach.

BMW

W rozsądnej cenie nie brakuje też ofert na BMW serii 3. Ten model również występuje w kilku wariantach, jednak są to egzemplarze nieco starsze od reszty pojazdów w zestawieniu. Mówimy tutaj o sztukach produkowanych w latach 2004-2008. Właśnie dlatego warto dokładnie prześledzić informacje dotyczące tych samochodów. Nie brakuje perełek, jednak w sprzedaży znajdziemy też mocno wyeksploatowane egzemplarze. Charakterystyczny dla producenta napęd na tył skusił niejednego posiadacza do agresywnej jazdy, co mogło negatywnie wpłynąć na motor i inne części.

Toyota, Renault, a może Ford?

Ranking popularności na polskich drogach zawiera również kilka innych ciekawych aut. Wśród nich należy docenić takie modele, jak Toyota Yaris II, Ford Mondeo Mk4, Ford Focus Mk2 i Mk3 czy Renault Mégane III. Te auta używane są one mniej "toporne" i bardziej wyróżniają się na portalach ogłoszeniowych.

Z drugiej strony istnieje nieco więcej zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze jednego z tych używanych pojazdów. Nie każdy Focus nadaje się do korzystania z LPG, jednak to wciąż niezawodne auto. Karoseria w Mondeo była podatna na korozję, należy zapoznać się również z typowymi problemami silnika - w egzemplarzach z dieslem problematyczny był DPF, a bezpieczniejsze okazywały się wolnossące jednostki benzynowe. "Meganki" i Toyoty Yaris cechowały się wygodą i szerokim wachlarzem możliwości. Silniki nie sprawiały dużych kłopotów (w kompakcie Renault należy dokładniej kontrolować stan oleju), a kierowcy chwalą w nich dużą przestrzeń pasażerską i bagażową.

Dlaczego Audi A4 jest tak popularne?

Tak, jak wspomniano wcześniej, pojazdy grupy Volkswagena są z reguły uniwersalne i niezawodne. Zobacz, jak wiele iteracji poszczególnych modeli wyceniane jest w rozważanym przedziale cenowym. Nie inaczej jest w przypadku największej z wymienionych "audic". Występuje ona w wielu wariantach, a legendarny diesel o pojemności 1,9 czy 2,0 l cieszy się wielkim szacunkiem w świecie motoryzacji. Uważa się nawet, że poprzednie generacje są mniej wadliwe od nowych wersji.

W tym modelu do naszej dyspozycji pozostaje większa przestrzeń pasażerska i ładunkowa. Lepsze jakościowo zawieszenie zapewnia większy komfort jazdy i spokój na dłuższych trasach. W A4 motor nie musi być nudnym dieslem. Wśród ofert znajdziemy mocne benzynowe 1,8, a nawet niemal sportowy silnik 3,0. Zdarza się też, że natrafimy na sztukę z instalacją gazową. Zachowajmy jednak czujność, niejeden egzemplarz to sprowadzone auto, najczęściej zza zachodniej granicy. Tam, gdzie ceny będą podejrzanie atrakcyjne, przyglądnijmy się dokładnie treści ogłoszenia i historii pojazdu.

Czym kierować się przy zakupie samochodów używanych?

Niewątpliwie kwota 20 tysięcy złotych daje zaskakująco duży wybór. Mimo to, musimy wyselekcjonować najlepsze oferty, które zapewnią nam spokojną eksploatację. Nie każde auto, które "jeździło tylko po niemieckich autostradach" i wygląda pięknie na zdjęciach, będzie dobry wyborem. Niektóre z nich będą potrzebować serwisu tuż po zakupie. Dlatego warto udać się z wybranym pojazdem na stację diagnostyczną. Wymaga to co prawda zgody sprzedającego, jednak uczciwy właściciel nie powinien mieć z tym problemu.

Zobacz, że na polskich drogach dominują pojazdy pewnych marek. Używany pojazd, do którego występuje wiele elementów zamiennych, będzie zdecydowanie bardziej opłacalny. Czasami nie należy też odrzucać tańszych opcji - brak kilku gadżetów w modelach BMW lub Volkswagena jak moduł pamięci ustawienia fotela czy nawigacja to miejscami oszczędność kilku tys. złotych.

Add comment