REKLAMA

Najbezpieczniejsze samochody według Euro NCAP

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne (mat.prasowe)

Czym jest Euro NCAP?

Organizacja European New Car Assessment Programme (Euro NCAP) została założona w 1996 roku. Jako podmiot niezależny zajmuje się ona rzetelnym sprawdzaniem samochodów pod względem bezpieczeństwa w testach zderzeniowych (tzw. crash testy), które odzwierciedlają różne sytuacje w ruchu drogowym. Rezultat obrazuje liczba otrzymanych gwiazdek, a oceną maksymalną jest 5.

Procedury Euro NCAP są o wiele bardziej restrykcyjne od standardowych wymaganych przy homologacji poszczególnych modeli. Pomimo że testowanie samochodów nie jest obligatoryjne, producenci chętnie przekazują swoje modele, aby zostały one poddane próbie. Dzięki temu samochody zyskują potwierdzenie oferowanego poziomu bezpieczeństwa, co ma wpływ na jego sprzedaż.

Supermini – Renault Clio

Najbezpieczniejszy samochód w klasie "Supermini", w której znajdują się auta z segmentu A i B, to Renault Clio V. Jego cząstkowe wyniki przedstawiają się następująco: ochrona dorosłych (kierowcy i pasażerów) - 96 proc., bezpieczeństwo dzieci - 89 proc., ochrona pieszych i rowerzystów - 72 proc., a systemy bezpieczeństwa - 75 proc. Łącznie otrzymał najwyższą notę w klasie i 5 gwiazdek.

Mały samochód rodzinny – Mercedes-Benz Klasy A

Kategoria "Mały samochód rodzinny" zawiera głównie auta kompaktowe. Tutaj najwyższą punktację otrzymała Klasa A. Jeśli przeanalizujemy jego cząstkowe wyniki testów we wszystkich ocenianych kategoriach (noty: 96%, 91%, 92%, 75%), okazuje się, że jest nie tylko najbezpieczniejszym modelem wśród swojej konkurencji, ale dobrze wypada również na tle zdecydowanie większych rywali. W tej kategorii doceniony jest także inny model niemieckiej marki - Mercedes CLA, jak również konkurent z Ingolstadt - Audi A3.

Duży samochód rodzinny - Tesla Model 3

Wśród większych kompaktów triumfuje elektryczna Tesla Model 3. Otrzymała ona wysoką ocenę w kwestii bezpieczeństwa dorosłych - 96 proc., a także bardzo dobrze zostały ocenione systemy asystujące kierowcy - 94 proc. W tej drugiej kwestii Tesla ustępuje jedynie zdecydowanemu liderowi bezpieczeństwa - Volvo XC60. Auto bardzo dobrze ocenione w tej klasie to BMW serii 3, a także Skoda Octavia.

Executive – Volkswagen Arteon

Według nazewnictwa stosowanego przez Euro NCAP w kategorii "Executive" znalazły się auta klasy średniej wyższej i wyższej. Najlepszą łączną ocenę uzyskał flagowy model Volkswagena - Arteon. Co ciekawe, został on poddany testom w 2017 roku, jednak do tej pory żaden konkurent tego modelu nie zdobył większej liczby punktów. W każdej z kategorii Arteon otrzymał ponad 80 proc., co ukazuje, że jego konstruktorzy zwrócili uwagę na bezpieczeństwo w różnych zakresach - od ochrony dorosłych pasażerów po odpowiednie systemy bezpieczeństwa.

Małe MPV – Volkswagen T-Cross

Wśród najbezpieczniejszych samochodów typu MPV przoduje T-Cross. Podobnie, jak w przypadku Arteona, w każdej kategorii zdobył co najmniej 80 punktów. Eksperci Euro NCAP ocenili bezpieczeństwo dorosłych na 97%, bezpieczeństwo dzieci na 86%, ochronę pieszych na 81%, a systemy asystujące na 80%.

Mały SUV - Subaru Forester

Najlepsze noty wśród małych SUV-ów otrzymało Subaru Forester, które jest bardzo bezpieczne dla pasażerów w kabinie - bezpieczeństwo dorosłych oceniono na 97 proc., a ochronę dzieci na 91 proc. Tylko Klasa A może się pochwalić takimi wysokimi notami w tych dwóch klasach. Z kolei ochrona pieszych Forestera otrzymała 80 proc., a systemy bezpieczeństwa 78 proc.

Duży SUV - Volvo XC60

Najbezpieczniejsze samochody to te największe. Zdecydowaną domeną modelu Volvo XC60 jest właśnie bezpieczeństwo. To auto otrzymało tytuł World Car of the Year w 2018 roku i wyróżnia się również swoim rezultatem w testach Euro NCAP. XC60 otrzymał cząstkowe oceny: 98%, 87%, 76% i 95%. Łączna ocena sprawia, że to auto jest, nie tylko najbezpieczniejsze w klasie SUV, ale także najbezpieczniejszym modelem testowanym przez organizację Euro NCAP w ciągu ostatnich 4 lat. Innym przykładem bardzo bezpiecznego dużego SUV-a jest Tesla Model X.

Gwiazdki to nie wszystko

Nie ulega wątpliwości, że dzięki powstaniu instytucji, jaką jest Euro NCAP, jeździmy dzisiaj zdecydowanie lepiej wyposażonymi pod względem bezpieczeństwa autami. Należy jednak pamiętać, że nawet najbezpieczniejsze samochody nie zapewnią nam stuprocentowej ochrony oraz nie zastąpią odpowiedzialności kierującego. Miejmy na uwadze, że od zdrowego rozsądku na drodze zależy zdrowie i życie nasze, a także naszych bliskich.

Add comment