REKLAMA

Kupiłeś lub sprzedałeś samochód? Zobacz, co Cię czeka

Podpisana umowa kupna-sprzedaży samochodu

Podpisana umowa kupna-sprzedaży samochodu ((materiały prasowe))

Wysokość podatku od sprzedaży auta

Podatki to jedna z dwóch pewnych rzeczy w życiu. Potwierdza to także opłata, którą należy uiścić po kupnie pojazdu. Jest to podatek w wysokości dwóch procent od wartości pojazdu zadeklarowanej w umowie kupna-sprzedaży. Ważne, aby ustalić szczegóły dotyczące tego obowiązku przy wsparciu poprzedniego właściciela pojazdu. Należy bowiem pamiętać, że ta kwestia leży zarówno po stronie sprzedającego jak i kupującego. Powszechnie jednak przyjmuje się, że to nowy właściciel zadba o tę część zobowiązań. Zgodnie z literą prawa ma on 14 dni na wypełnienie deklaracji PCC-3. Odpowiada ona za odprowadzenie podatku od czynności cywilno-prawnej, jaką jest zbycie samochodu. Dokument ten możemy wypełnić z użyciem rządowego portalu internetowego.

Po kupnie auta masz 30 dni

Nie tak dawno czas na czynności związane z ewidencją pojazdów był nieco dłuższy. Najnowsze przepisy świadczą jednak, iż autor zapisu nakłada na kupującego pojazd obowiązek jego rejestracji w urzędzie w ciągu niecałego miesiąca. Po tym czasie, jeśli nie dopełnimy formalności, będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Będzie to kara w wysokości 1000 złotych. Jeśli kupiłeś właśnie auto kosztujące niewiele więcej, poczujesz dotkliwe ukłucie. Zadbajmy, aby wszystko odbyło się od początku do końca zgodnie z literą prawa. Naturalnie wizyta w urzędzie skarbowym nie jest najprzyjemniejszą formą spędzania czasu. Zazwyczaj wiąże się to z długim oczekiwaniem w kolejce. Chcąc uniknąć nerwów, a zarazem spełnić obowiązek nabywcy, możemy zgłosić fakt nabycia samochodu z użyciem rządowej strony gov.pl. To wystarczy, aby uniknąć grzywny. Warto zaznaczyć, że z użyciem strony nie uda nam się zarejestrować pojazdu. Z tą czynnością będziemy musieli poczekać na wizytę w wydziale komunikacji.

Powiadom ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu

Okres 14 dni to niewiele czasu. Musimy pamiętać, aby zgłosić firmie ubezpieczeniowej, iż sprzedaliśmy auto. Jeśli tego nie zrobimy, dokonana transakcja będzie stanowić źródło problemów. Wbrew przekonaniom, sprzedaż auta nie oznacza, że składki zostaną automatycznie przepisane przez ubezpieczyciela na nowego właściciela. Konsekwencje takiego niedopatrzenia mogą mieć opłakane skutki. Jeśli polisa była rozłożona na raty, będą one wciąż obciążały rachunek zbywcy. Co gorsza, jeśli nowy właściciel rozbije samochód, prawny posiadacz polisy zwyczajnie straci zniżki na składki. Sprawę może uda się rozwiązać, jednak będzie to wiązać się z dodatkowymi kosztami. Jak sprawnie "przepisać" auto w oczach ubezpieczyciela? Wystarczy, że podamy mu imię, nazwisko, numer PESEL i adres zamieszkania osoby, która jako kolejny właściciel będzie korzystać z samochodu i odpowiadać za zapłatę składki.

Nie zapomnij o odnowieniu polisy!

Zakupiony samochód już w garażu? Okres ważności ubezpieczenia trwa jeszcze kilka miesięcy? To oczywiście świetne nowiny! Jednakże nie wolno zapomnieć o odnowieniu polisy ubezpieczeniowej po zakończeniu trwania obecnej. Tak jak w przypadku składek, nie zostanie to wykonane automatycznie. Sprzedający powinien zwrócić na to uwagę kupującego, jednak to tylko jego prawo, nie obowiązek. Na polisie jednak bez problemu odnajdziesz daty rozpoczęcia i zakończenia trwania polisy. Warto zrobić to od razu, a nową umowę zawrzeć przed upływem poprzedniej. Wykonanie tego we wcześniejszym terminie da wymierne korzyści - nie narazisz się na kary, a do tego uda Ci się nieco zaoszczędzić.

Dawno, dawno temu...

Często zdarza się, że mniej uczciwi sprzedawcy wręczają nowemu posiadaczowi polisę ubezpieczeniową, na której widnieje odległa data wygaśnięcia. Czasami jednak ma to niewiele wspólnego z faktyczną długością trwania umowy. Specjalna instytucja państwowa - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uważnie monitoruje stan polis. Może okazać się, że po pewnym czasie otrzymasz informację, że... ubezpieczenie wygasło dawno temu. Ku naszemu zaskoczeniu sprzedawca doprowadził do wcześniejszego wypowiedzenia umowy. Prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji jest niewielkie, trzeba jednak zachować czujność.

Pamiętaj o formalnościach

Nie ulegajmy emocjom. Zysk po zbyciu auta nie powinien przyćmić istotnych obowiązków. Przekażmy ubezpieczycielowi wymagane informacje, sprawdźmy długość okresu ubezpieczenia i upewnijmy się, że nie doszło do wypowiedzenia umowy. Z wyprzedzeniem sprawdźmy też godziny pracy wydziału komunikacji, aby zaplanować działania administracyjne.

Add comment