REKLAMA

Co mówi o Tobie kolor samochodu?

Niebieskie auto

Niebieskie auto ((materiały prasowe))

Najpopularniejszy kolor auta

Najnowsze dane wskazują, że w 2020 roku w Europie wśród nowych pojazdów przeważał kolor szary (25% udziału) i jego odcienie. Zgodnie z raportem firmy Axalta, niewiele mniej popularne okazały się biały i czarny. Wydawać by się mogło, że wynika to z nastrojów Europejczyków. Przyjęło się jednak twierdzić, że lider wśród kolorów lakieru sugeruje postrzeganie takiej barwy pojazdu jako nowoczesnej. Kolor ten, nie tylko w dziedzinie motoryzacji, istotnie kojarzy się obecnie z wysokim standardem i prestiżem.

O czym świadczy wysoki wynik pozostałych dwóch kolorów? Należy zwrócić uwagę na fakt, iż dwa skrajne - biały i czarny to zazwyczaj domyślne, "bezpłatne" kolory lakierów. Stanowią one standardowe wyposażenie pojazdów. Chcesz wyrazić siebie i zamienić swoją Corsę w Ferrari? Czerwony lakier to wydatek rzędu dwóch tysięcy złotych! Pewni właściciele na pewno skuszą się na taką inwestycję. Najprawdopodobniej będą to jednak wyjątki. Szczególnie na rodzimym rynku.

Kolor auta to jego historia

Okazuje się, że Polska flotowcami stoi. Oznacza to, że większość nowych pojazdów sprzedawanych w naszym kraju to samochody kupowane dla firm. Jak łatwo można się domyślić, spółka zamawiająca dwadzieścia egzemplarzy miejskiego kompaktu nie będzie przykuwać uwagi, jaki kolor będzie posiadać wydane pracownikowi auto. Czasami wybór padnie na łatwiej dostępny, barwny egzemplarz. Zazwyczaj jednak skończy się na klasyce. Dlatego też na rynku wtórnym znajdziemy tak dużo pojazdów w tych kolorach. Są to najczęściej poleasingowe sztuki wykupione przez firmy i sprzedawane z nadzieją odzyskania części kwoty.

Mniej popularny czarny przydaje elegancji, dlatego lubią je przedsiębiorcy. Nie zabraknie wśród nich zadbanych egzemplarzy używanych przez eleganckich biznesmenów. Jakkolwiek, trzeba powiedzieć o najważniejszym. Sprawdź przebieg i dokładną historię aut w standardowych kolorach. Możliwe, że były silnie eksploatowane i służyły do podróży po całej Europie.

Radosny żółty i najszybszy czerwony

Wygląda na to, że producenci chcą nieco uprzyjemnić ciężki 2021 rok. Można powiedzieć, że chcą pokolorować szarą rzeczywistość. Do swoich ofert wprowadzają kolejne, żywe kolory. Najnowsze auta coraz lepiej obrazują naszą osobowość i mówią coraz więcej o właścicielu. Miłośnikom terenówek z pewnością wpadły w oko niebieski Jeep Wrangler i kolorowe odmiany Forda Bronco.

W rankingu popularności kolory, takie jak zielony czy niebieski zajmują odległe miejsca. Są zarezerwowane dla pojedynczych sztuk - przeważnie w segmencie aut sportowych i kompaktów. Nie bez kozery mówi się, że te kolory są związane z osiągami samochodów. Już od wielu lat budzą one skojarzenia z legendarnymi pojazdami jak Ford GT czy pierwszymi Ferrari. Ten fakt również może mówić wiele o właścicielu. Jeśli wybiera samochód legendarnej marki w kolorze odmiennym od domyślnego, może to podkreślać wyjątkową osobowość. 

Dominacja monochromatycznych kolorów ma miejsce także w innych rejonach świata. Azjaci wybierają odcienie bieli wyjątkowo często - prawie co drugi nowy samochód ma jeden z jego odcieni. Całkiem podobnie sprawa ma się po drugiej stronie globu. Amerykanie, niezależnie od grupy pojazdów również upodobali sobie ten kolor. Trudno odmówić im słuszności. Wybór ten jest uzasadniony. Uważa się, że biały pasuje do wszystkich samochodów. Decydując się na nowy pojazd, musimy wziąć pod uwagę jego zastosowanie. Obecnie kolor auta ma dla nas większe znaczenie niż w przeszłości. Wyrażamy nim swoją osobowość, ale też pozwalamy na łatwiejszą identyfikację na przykład z wykonywanym zawodem. Mamy do czynienia z wieloma stereotypami. Jeśli jesteś prawnikiem, istnieje duża szansa, że podróżujesz czarną limuzyną, a będąc przedstawicielem handlowym - Twoje auto to przypuszczalnie srebrny Ford.

Jakie znaczenie ma kolor auta dla Twojego bezpieczeństwa?

Nie tak dawno temu kolor auta był istotny dla firm ubezpieczeniowych. Było tak, zanim wprowadzono obowiązek korzystania ze świateł. Jaskrawe kolory nie tylko mówią więcej o właścicielu. Są one bardziej widoczne niż srebrny czy szary.

Kolor auta mówi też sporo złodziejom. Auto w unikalnym kolorze ma dla przestępcy mniejsze znaczenie. Choć wydawać by się mogło, że będzie ono droższe w sprzedaży, jest wręcz przeciwne. Łatwiej bowiem sprzedać oddzielone części w kolorze czarnym czy dla samochodu mającego kolor srebrny. Jak wiemy, takich samochodów jest najwięcej, także tych używanych. Dlatego właśnie dla osoby z przestępczego świata większe znaczenie i wartość ma regularny kolor auta.

Samochód, którym jeździsz nie musi być czarny

Kolor auta mówi nie tylko o zasobności portfela. Warto mieć też na uwadze, że może on wiele powiedzieć na temat historii samochodu. Na pewno zdradza też nieco informacji o właścicielu - kolor może wyrażać nasze cechy, a nawet ujawnić trochę danych. Kolor auta mówi o wielu aspektach Twojego życia. Przykładowo: są pewne zależności pozwalające określić płeć, a nawet to, do jakiej grupy wiekowej należy posiadacz.

Przydatna będzie mała przestroga: jeśli kupujesz auto używane, sprawdź jego historię. Zobacz, czy kolor auta nie skrywa prawdy o jego flotowej przeszłości. Jakkolwiek, na rynku aut używanych znajdziemy niejeden indywidualny egzemplarz, który mówi wiele o obecnym właścicielu i podkreśla jego osobowość. Może jednak nie pokrywać się z wizją nabywcy. W tym momencie należy zadać sobie pytanie, czy ma to dla nas tak wielkie znaczenie. Zanim zdecydujesz, żeby szukać innych samochodów, bo zamiast żółtej Hondy marzył Ci się srebrny egzemplarz, sprawdź dokładnie kolorowy wóz. Możliwe, że taka barwa niewiele mówi o nowym właścicielu... Jednakże, jeśli stan techniczny pozytywnie Cię zaskoczy, czemu nie powiedzieć "tak" cytrynie?

Add comment