REKLAMA

Woskowanie samochodu - jak poprawić wygląd lakieru?

woskowanie samochodu

woskowanie samochodu (materiały prasowe)

Zalety nakładania wosku

O samochód trzeba dbać. Nie chodzi tylko i wyłącznie o regularne sprzątanie kabiny, ekonomiczną jazdę oraz wizyty na myjni. Karoseria jest narażona na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych oraz innych elementów ze środowiska. Zastosowanie wosku chroni lakier przed uszkodzeniami, poprawia jego barwę. Dzięki temu lakier jest lśniący. Do zalet woskowania należy również wypełnienie niedoskonałości oraz rys, które już powstały podczas codziennego użytkowania. Przy czym należy pamiętać, że wosk jest tylko maską. Nie eliminuje on zarysowań czy odprysków, ale tylko je tuszuje.

Przygotowanie samochodu - krok po kroku

Przed rozpoczęciem woskowania trzeba przygotować odpowiednio samochód. Przede wszystkim nie może być mokry i brudny. Trzeba zacząć od usuwania zabrudzeń. W pierwszej kolejności pojazd należy dokładanie umyć wodą. Warto zastosować przy tej okazji specjalne szampony oraz różnego rodzaju preparaty. Dzięki nim z łatwością pozbędziesz się nawet największych zabrudzeń czy też owadów. Po umyciu samochodu trzeba wytrzeć go za pomocą ręcznika z mikrofibry. Przed rozpoczęciem właściwego woskowania warto również wypolerować auto.

Stawiaj tylko na najlepsze produkty

W ofercie większości sklepów znajduje się wiele rodzajów wosków do stosowania na mokro i sucho. Występują pod postacią mleczka, pasty czy sprayu. Przed rozpoczęciem prac trzeba wybrać odpowiedni produkt. Decyzja zakupowa powinna uwzględniać kilka czynników: stan lakieru, jakie efekty chcemy uzyskać, czy mamy doświadczenie w woskowaniu.

Oto krótki poradnik:

  • pasty - najczęściej wybierana forma wosku. Zapewniają piękny połysk, kolor oraz ochronę. Do ich aplikacji trzeba mieć wprawę.
  • mleczka - aby wykonywać woskowanie przy pomocy tego produktu, nie trzeba posiadać większych umiejętności. Zadba o blask lakieru, odpycha cząsteczki wody.
  • spray - wosk w tej formie jest bardzo łatwy w aplikowaniu. Wystarczy spryskać nim karoserię, a następnie delikatnie przetrzeć ręcznikiem z mikrofibry.

W jaki sposób nakładać wosk?

Na początek warto sobie zadać pytanie, czy woskowanie karoserii pojazdu można wykonać samemu, czy lepiej powierzyć to specjalistycznej firmie. Jeśli auto ma bardzo zniszczony lakier, najlepiej oddać je w ręce fachowców, którzy w codziennej pracy wykorzystują profesjonalne narzędzia i najwyższej klasy preparaty.

Aby dostrzec efekty woskowania, warto mieć na uwadze, że najważniejsza jest technika polerowania. Jeśli nie masz wprawy w korzystaniu z elektrycznych urządzeń takich jak wiertarki czy szlifierki ze specjalistycznymi końcówkami, lepiej pozostać przy zwykłej gąbce. W przeciwnym razie możemy zniszczyć karoserię. Polerowanie jest bardzo czasochłonne i wymaga precyzji. Pośpiech może doprowadzić do kolejnych rys czy zniszczeń na lakierze. Kiedy zakończymy polerowanie, pora wziąć się za nakładanie wosku.

Wosk należy nakładać, gdy temperatura powietrza na zewnątrz przekracza 20 stopni Celsjusza. Przed rozpoczęciem pracy, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią pastę. Nakładanie wosku powinno odbywać się za pomocą specjalnej gąbki, kolistymi ruchami. Rozprowadzanie pasty nie może odbywać się na nagrzanej karoserii. Nakładanie preparatu rozpoczynamy od górnych elementów. Jesli rozprowadzamy go ręcznie, trzeba pamiętać, żeby warstwa była jak najcieńsza. W przeciwnym razie preparat może pozostawiać smugi.

Z woskiem zapomnisz o brzydkim lakierze

Woskowanie trzeba powtarzać co kilka miesięcy. Tylko wtedy przyniesie to oczekiwane efekty. Stosuj tylko dobre woski samochodowe. Dzięki nim uda się wypolerować i skutecznie usunąć wszelkie niedoskonałości. Karoseria również wymaga Twojej uwagi. Nie zapominaj o tym!

Add comment