REKLAMA

Ceny paliw. Którzy kierowcy mają powody do obaw?

ceny paliw

ceny paliw (materiały prasowe)

Co wpływa na wysokość cen paliw?

Cena paliw zależy od kilku bardzo ważnych czynników. Od początku sierpnia możemy zaobserwować jej drastyczne wzrosty. Dzienne zmiany to nawet kilkanaście groszy na litrze.

Część ceny tworzą:

 • koszt paliw w rafineriach;
 • akcyza czyli podatek, który obejmuje wyroby konsumpcyjne;
 • tzw. opłata paliwowa, z której 80 proc. zasila Fundusz Drogowy, a 20 proc. kolejowy;
 • podatek VAT;
 • marża rafineryjna - wynosi ona 50 gr na każdy litr;
 • marża stacji paliw;
 • opłata emisyjna.

Każdy z tych elementów wpływa na średnią cenę paliw w Polsce. W głównej mierze o tym, jaka będzie cena na rynku, decydują producenci i importerzy. Choć czasami poszczególne stacje benzynowe mają paliwo tej samej marki, różnią się one ceną. To ze względu na marżę i ostateczną cenę zakupu.

Warto również wiedzieć, że na średnie ceny wpływa także pozycja waluty - w naszym przypadku złotówki. Gdy ona rośnie, cena ropy naftowej staje się niższa. Każda transakcja jest zawierana w dolarach amerykańskich.

Podwyżki cen paliwa w wakacje 2021 roku

Według danych statystycznych średnie ceny paliwa w Polsce są o 30 proc. wyższe, niż miało to miejsce w zeszłym roku. Dlaczego tak się stało? Ma na to wpływ cena ropy naftowej, ale również nasz rodzimy problem, jakim jest słabość złotego. Przez wszystkie dni lipca i sierpnia mogliśmy obserwować, jak cena za litr paliwa stale rośnie. Dopiero początek września przyniósł lekką obniżkę, ale również nie na długo.

Spadek cen hurtowych niestety nie przełożył się na spore obniżki na stacjach benzynowych. Ropa naftowa odrabia już straty na światowych giełdach, dlatego nie ma co liczyć na obniżenie cen.

Olej napędowy, benzyna, LPG - aktualne ceny w Polsce

Ostatni raz spadek cen paliw w Polsce mogliśmy zaobserwować na początku maja. Olej napędowy taniał pod koniec czerwca. Od tego czasu krzywa na wykresie pikuje w górę i nie wydaje się, że w najbliższym czasie zacznie spadać. Jak prezentują się wartości poszczególnych paliw? Cena litra 95-oktanowej benzyny wynosi średnio 5,73 zł, w przypadku diesla jest to 5,42 zł. Powodów do uśmiechu nie mają posiadacze aut z instalacją LPG. Koszt jednego litra gazu to 2,69 zł.

Zwykle zadowoleni z rachunku właściciele aut z instalacją LPG, mogą mieć powody do obaw. Warto zagłębić się w ten temat. Koszt tankowania autogazu ciągle rośnie, a ma to związek z utrudnioną dostawą zza wschodniej granicy. Pod koniec czerwca Unia Europejska nałożyła na Białoruś sankcje. Przełożyło się to na import produktów z tego kraju. Polska zaopatrywana jest w autogaz z Rosji oraz Białorusi.

Prognozy nie są obiecujące

Chcąc sprawdzić prognozy na najbliższy okres, z pomocą przychodzi portal e-petrol.pl. Według informacji zawartych na tej stronie możemy z przykrością stwierdzić, że nie ma co liczyć na obniżkę w najbliższym tygodniu. Oto jak prezentują się poszczególne koszta za litr:

 • 95-oktanowa benzyna - 5,69-5,80 zł
 • 98-oktanowa benzyna - 5,93-6,07 zł
 • olej napędowy - 5,40-5,51 zł
 • autogaz - 2,76-2,82 zł

Prezentowane prognozy dotyczą okresu między 6, a 12 września 2021 roku.

Uzbrój się w cierpliwość

Wszyscy mamy już dość stale wzrastających kosztów tankowania pojazdów. Lipiec, sierpień i wrzesień nie zatrzymały tego zjawiska. Prognozy nie są obiecujące, ale trzeba liczyć na to, że wkrótce tendencja się odmieni i cena w końcu zacznie spadać. Czy można jakoś obniżyć koszt tankowania? O ile średnia cena jest wysoka, można zrobić przegląd w różnych stacjach benzynowych w okolicy miejsca zamieszkania. Być może uda się nam znaleźć miejsce, gdzie zatankujemy taniej.

Add comment