REKLAMA

Wypożyczenie auta - czy to się opłaca?

carsharing

carsharing (materiały prasowe)

Wypożyczenie auta — czy to się opłaca?

Nowoczesna wypożyczalnia samochodów posiada flotę na każdą okazję. Jako klient możesz dokonać wyboru spośród mnóstwa aut i wynająć np. SUV-a klasy premium. Pozostaje jednak spytać: komy opłaca się wynajem długoterminowy i jak wygląda aktualna sytuacja na rynku?

Wynajem długoterminowy — opłacalność i koszty

Wynajem długoterminowy sprawia, że przy podpisaniu umowy na dłuższy okres cena za dobę wynajmu się zmniejsza. Tutaj oczywiście poruszamy kwestię powodu, z którego potrzebujemy wynająć auto.

Przyczyn może być wiele. Zdarza się, że dojdzie do awarii pojazdu, bądź pojazd, którym poruszamy się na co dzień, okaże się niewystarczający. Jeśli planujemy na długo rozstać się z własnym wozem, pomyślimy zwykle o wynajmie długoterminowym. Przykładowo, chcąc uniknąć wynajmu specjalnej ekipy od przeprowadzek, zdecydujemy się na samochód dostawczy. Posłuży nam on przez okres transportu. Jeśli z kolei prowadzimy dom gościnny lub pensjonat i chcemy w okresie wakacyjnym przewieźć większą liczbę gości, poszukamy mini Vana.

Wypożyczalnia samochodów, zakup czy leasing?

Choć coraz częściej decydujemy się na długoterminowy wynajem aut, niekoniecznie jest to opłacalne. Musimy pamiętać, że samochody na wynajem są opłacalne przy krótszych okresach. W przypadku, gdy myślimy o użytkowaniu go przez rok lub dłużej skonfrontujmy inne warianty.

 Nie zmienia to faktu, że istnieją zalety długoterminowego najmu. Nie mamy konieczności dbania o kwestie związane np. z ubezpieczeniem, utratą wartości auta czy serwisowaniem. Wciąż jednak koszty mogą okazać się zbyt wysokie i przewyższyć cenę zakupu lub leasingu. Naturalnie będziemy musieli wykonać kalkulację czy rata kredytu w istocie zapewni nam większy komfort.

Wypożyczalnie samochodów — przegląd firm działających w Polsce

Gdzie szukać samochodu na wynajem? Wśród polecanych wypożyczalni samochodów możemy wskazać takie firmy jak 99rent, Express Car Rental czy Panek. Każda z nich oferuje chętnemu samochody z niemal każdej klasy.

Na co zwrócić uwagę rozważając wynajem samochodu? Poza standardowymi parametrami, jak ceny, zwróćmy uwagę na dodatkowe warunki umowy. Chodzi tutaj głównie o to, czy klient jest ograniczony liczbą kilometrów do przejechania, jak funkcjonuje ubezpieczenie i jak wygląda kwestia tankowania.

Wypożyczalnia samochodów — przegląd floty

Polskie przedsiębiorstwa przygotowały dla klientów atrakcyjną ofertę. Polacy mogą wybierać spośród aut miejskich, SUVów, a nawet klasy business czy premium. Oznacza to, że w puli samochodów znajdziemy takie modele jak: Opel Corsa, Ford C-MAX, Skoda Octavia, a nawet Volvo XC60.

Wynajem samochodu — dla kogo i na ile?

Trzeba przyznać, że w przypadku, gdy posiadamy własną firmę, warto rozważyć zakup pojazdu. Wtedy ubezpieczenie, naprawy czy przeglądy spoczywają na naszej głowie, ale ostatecznie posiadamy własny samochód.

Niektóre firmy wypożyczające samochody będą bardzo wymagające pod kątem stanu auta i jeśli podczas użytkowania przytrafi nam się szkoda nieujęta w spisie dozwolonych, dorobimy się niepotrzebnych utrapień. Jakie są alternatywy dla przedsiębiorców? Oczywiście wiele osób decyduje się na leasing — to także atrakcyjna opcja dla firm.

Do niedawna niektóre marki oferowały tak zwany "samochód na abonament". Rozwiązanie polegało na konieczności miesięcznej opłaty za użytkowanie auta.

Carsharing

Konkurencją dla tradycyjnego wypożyczenia samochodu okazuje się carsharing. Ta rozwijająca się usługa oferuje bardzo wiele możliwości. Polega ona na współdzieleniu przez kierowców aut przez krótki czas. Wszystko opiera się na mobilnej aplikacji, gdzie chętni dokonują rezerwacji pojazdu. Rozwiązanie można porównać do taksówki z tą różnicą, że to my prowadzimy auto. Znana firma Traficar nalicza opłatę jedynie za odległość i ewentualne postoje (nie płacimy zatem, gdy stoimy w korku). Każdy przejechany kilometr kosztuje nas mniej niż dwa złote, co sprawia, iż za 10-kilometrową podróż zapłacimy około 20 złotych. Podobną usługę oferuje też wspomniana firma Panek.

Podsumowanie

Podsumowując rozważania dotyczące najmu samochodu, należy zaznaczyć, że wypożyczenie pojazdu na krótki okres (1-2 dni) okaże się czasami strzałem w dziesiątkę. W jakich sytuacjach? Przykładowo wtedy, gdy wybieramy się na weekend do innego miasta koleją, a na miejscu przyda nam się niezależny środek transportu. Z drugiej strony wiele osób w takich sytuacjach wybierze carsharing. Najem auta na minuty niejednokrotnie kosztuje mniej.

Add comment