REKLAMA

Najczęściej kradzione auta. Ranking marek i modeli

kradzież samochodu

kradzież samochodu (materiały prasowe)

Co wynika z danych? Kradzieże aut w liczbach

Dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców mówią jasno — liczba kradzionych aut spada. W 1999 r. było to ponad 71 tysięcy egzemplarzy. W 2005 r. liczba skradzionych pojazdów wynosiła lekko ponad 45 tysięcy. W 2018 r. łupem złodziei padło 6844 pojazdy. Wreszcie w 2020 r. z powodu kradzieży wyrejestrowano 6910 samochodów.

Najwięcej kradzieży odnotowano w województwie mazowieckim, a konkretnie w Warszawie - 1801 samochodów. W następnej kolejności są to województwa wielkopolskie oraz dolnośląskie. Najmniej aut z powodu kradzieży wyrejestrowano w opolskim - 55, podlaskim - 64 oraz świętokrzyskim - 67.

Najczęściej kradzione samochody w 2020 r. - które marki i modele są na celowniku złodziei?

Niektóre marki i modele samochodów są szczególnie narażone na kradzież. CEPiK prowadzi statystyki, dzięki którym jesteśmy w stanie poznać preferencje złodziei. Wśród najczęściej kradzionych marek i modeli znajdują się:

  1. Toyota - 787
  2. Audi - 778
  3. BMW - 628
  4. Volkswagen -511
  5. Renault - 462
  6. Mercedes - 444
  7. Mazda - 345
  8. Hyundai - 284
  9. Honda -264
  10. Nissan - 244

Te samochody są szczególnie lubiane przez złodziei. Najczęściej w 2020 r. dochodziło do kradzieży, takich aut jak Toyota, Audi czy BMW.

Skoro znamy już producentów, warto wymienić również modele, które najczęściej są obiektem kradzieży. W 2020 r. na podium znalazły się Audi A4, BMW serii 5 oraz Audi A6. To te samochody były kradzione najczęściej. Tuż za nimi uplasowała się Toyota i jej trzy modele: Toyota Auris, Toyota Yaris oraz Toyota RAV4. Często dochodziło również do kradzieży, takich aut, jak Fiat Ducato, Honda Civic, czy Renault Master.

Po co komuś auto z kradzieży?

Rynek kradzionych samochodów ciągle rośnie. Jednak, dlaczego ludzie kradną pojazdy? Modele, które są na szczycie listy, czyli Audi A4, BMW serii 5 czy Audi A6 są popularne z powodu swojej niezawodności. W przypadku nowszych samochodów od tych producentów różne podzespoły są bardzo drogie. W ostatnich latach popularne stały się kradzieże katalizatorów. Kradzione modele rozkłada się na części, a następnie sprzedaje po korzystnej cenie. Warto podkreślić, że różne elementy od Audi lub BMW pasują do innych marek np. Skody czy Seata.

Japońskie modele samochodów, takie jak Toyota Auris, Toyota Yaris, Toyota RAV4 i Honda Civic są kradzione z powodu swojej małej awaryjności. Te auta są na celowniku złodziei, gdyż można je dalej sprzedać.

Najczęściej kradzione samochody — jak je zabezpieczyć?

Producenci samochodów zabezpieczają swoje pojazdy przed ewentualną kradzieżą, jednak warto również samemu podjąć różne kroki, które sprawią, że nasze auto będzie bezpieczniejsze. Do zabezpieczeń antykradzieżowych należą systemy lokalizujące. Niewielkie urządzenia monitorują, gdzie obecnie znajduje się dane auto. Nie spowoduje to, że pojazd nie zostanie skradziony, ale dzięki temu znajdziemy jego miejsce przebywania.

Immobilizer CAN sprawia, że auto nie uruchamia się lub gaśnie chwilę po uruchomieniu silnika. Odpalenie pojazdu jest możliwe po wpisaniu odpowiedniego kodu. Jest to dobry sposób na zabezpieczenie auta, jednak dosyć kosztowny.

Kolejnymi sposobami jest blokada kierownicy oraz skrzyni biegów. Rozwiązaniem, które może uratować nasze auto, jest autoalarm. Ta metoda jest w stanie skutecznie odstraszyć złodzieja.

W pierwszej połowie 2021 r. do najchętniej wybieranych form zabezpieczenia należał immobilizer oraz autoalarm. Mniej osób korzystało z blokad oraz lokalizatorów GPS.

Zabezpiecz swoje auto — nie daj się złodziejom!

Choć z powodu kradzieży wyrejestrowywane jest coraz mniej samochodów, a wykrywalność sprawców w pierwszym półroczu 2020 r. wzrosła, warto zabezpieczyć swoje auto, w szczególności jeśli posiadasz najczęściej kradzione modele, takie jak Fiat Ducato czy Renault Master. Nie kuś losu!

Add comment