REKLAMA

Jak bezpiecznie jechać autostradą? Na to warto zwrócić uwagę

ruch na autostradzie

ruch na autostradzie (materiały prasowe)

Unikaj jazdy lewym pasem

Tylko "prawy"! Pamiętaj: na polskich autostradach i drogach szybkiego ruchu lewa część jezdni służy tylko do wyprzedzania. W miarę możliwości korzystaj z niego jak najrzadziej. Jazda lewym pasem w przypadku braku wolniejszych pojazdów na "prawym" jest niedozwolona i stwarza niebezpieczeństwo.

Pełne skupienie i przepisy

Obecnie po autostradzie możemy poruszać się z maksymalną prędkością 140 km/h, z kolei korzystając z dróg ekspresowych - 120 km/h. Jazda po drodze jednojezdniowej, ekspresowej cechuje się ograniczeniem do 100 km/h.

Odległość od innych aut — kierowca musi znajdować się w odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu. Odległość zmienia się w zależności od prędkości naszego auta. Stanowi ona dokładnie połowę z liczby oznaczającej naszą prędkość. Przykładowo: jadąc 140 km/h powinniśmy jechać 70 metrów za samochodem przed nami.

Pamiętaj o odpoczynku

Czasami zdarza się, że przy użyciu autostrad przemierzamy w ciągu dnia cały kraj. Przy długiej jeździe nietrudno o popełnienie błędów. Zmęczeni kierowcy potrzebują większej ilości czasu na reakcję i mogą utrudniać jazdę innym. Niezależnie od drogi i samochodu (nawet takiego z czujnikiem zmęczenia) skorzystaj z MOP lub stacji benzynowych, aby odpocząć przed dalszą jazdą. Najważniejsze to dotrzeć do celu całym i zdrowym. Pośpiech jest zdecydowanie złym doradcą.

Lewy pas to nie tor wyścigowy — przestrzegaj limitu prędkości (140 km/h)

Na autostradach oraz na każdej innej drodze musimy zastosować się do przepisów dotyczących szybkości jazdy. Zawsze dostosuj prędkość do regulacji i warunków pogodowych.

Bezpiecznie jeździć... czyli jak? Na przykład ułatwić pojazdom na pasie rozbiegowym włączenie się do ruchu. Pas rozbiegowy służy płynności jazdy zarówno w przypadku jadących po autostradzie, jak i tych, którzy potrzebują włączyć się do ruchu.

Jeśli z niezależnych od nas przyczyn zmuszeni jesteśmy zatrzymać się na pasie awaryjnym, zachowajmy wyjątkową ostrożność. Zawsze ubierzmy kamizelkę odblaskową i włączmy światła awaryjne. Dodatkowo 100 metrów za samochodem musimy ustawić trójkąt ostrzegawczy. Pas awaryjny to niebezpieczne miejsce — korzystajmy z niego tylko w ostateczności i pod żadnym pozorem nie wysiadajmy na stronę jezdni!

Sprawdź samochód!

Przed dłuższą podróżą uważnie kontroluj stan swojego auta. Wielu kierowców zaniedbuje stan swoich pojazdów i sprawia, że muszą zatrzymać się na autostradzie z powodu braku paliwa, uszkodzonej opony lub braku płynów eksploatacyjnych. Auto możemy zawsze skontrolować niewielkim kosztem. Czasami profilaktyczna geometria kół czy test hamulców nie zaszkodzi, a może uchronić nas od poważnych konsekwencji. Z kolei jeśli korzystamy z przyczepy, upewnijmy się, że oświetlenie działa prawidłowo.

Podsumowanie — najważniejsze wskazówki

  1. Trzymaj się prawego pasa i jak najszybciej "uciekaj" z lewego pasa!
  2. Zachowaj odpowiedni odstęp od innych kierowców. Odległość między autami wynosi połowę Twojej prędkości.
  3. Ostrożnie wyprzedzaj inne pojazdy, weź pod uwagę panujące warunki drogowe i drogę ewentualnego hamowania
  4. Jadąc przez autostradę, zachowaj skupienie. Dłuższe rozmowy i dyskusje zachowaj na postój.
  5. Utrzymuj swoje auto w odpowiednim stanie. Pojazd, który wyjeżdża na trasę pierwszy raz od roku bez rutynowej kontroli, może sprawić dużo problemów.
  6. Przy zjeżdżaniu z autostrady zwolnij odpowiednio wcześnie. Na "ślimakach" nietrudno o korek.
  7. Obserwuj zachowanie innych kierowców. Obowiązkowy odstęp i gospodarowanie prędkością to tylko kilka elementów bezpiecznej jazdy. Zawsze należy przewidująco obserwować otoczenie.
  8. Nie wyprzedzaj z prawej strony! Jeśli auto przed Tobą porusza się z przepisową prędkością i ewidentnie mija wolniejsze wozy, poczekaj, aż kierujący zrobi Ci miejsce.

Add comment