REKLAMA

Boom na rynku aut używanych. Jak epidemia koronawirusa zmieniła rynek samochodów używanych?

pandemia covid-19

pandemia covid-19 (materiały prasowe)

Co takiego zmieniła pandemia w motoryzacji w ciągu ostatnich 12 miesięcy?

Początek pandemii: ludzie przechodzą z pracy stacjonarnej na zdalną, zamykane są także całe przedsiębiorstwa. Stają również taśmy produkcyjne w zakładach motoryzacyjnych. Pojazdów brakuje, a ceny nowych egzemplarzy idą w górę. Od początku pandemii można mówić o większym popycie na auta osobowe. Ludzie, w trosce o swoje zdrowie oraz życie, zaczęli unikać kontaktu w zamkniętych przestrzeniach, takich jak komunikacja miejska. Autobusy, tramwaje, trolejbusy pustoszeją, a tym samym wzrasta popyt na samochody osobowe. W związku z tym, że nowy samochód kosztuje więcej, zdecydowana większość Polaków szuka auta używanego. Jednak w naszym kraju nie jest łatwo o pojazd pewny w dobrym stanie technicznym.

Jak znaleźć samochód z drugiej ręki — garść statystyk

W maju 2021 roku przeprowadzono analizę na potrzeby Volkswagen Financial Services. Do badania wybrano reprezentatywną grupę dorosłych Polaków, którzy w ciągu ostatniego roku dokonali zakupu samochodu używanego. Było to 800 klientów indywidualnych oraz 156 jednoosobowych działalności gospodarczych.

W pierwszej kolejności respondenci mieli odpowiedzieć na pytanie, jak oceniają trudność zakupu dobrego samochodu, którego nie będą pierwszym właścicielem. Aż 77 proc. ankietowanych uznało, że zakupienie auta używanego jest "zdecydowanie trudne" lub "raczej trudne". Zdaniem Polaków są niewielkie szanse na zakup pojazdu bez większych problemów. Zaledwie jeden procent respondentów uważa, że kupno dobrego auta używanego za "zdecydowanie łatwe".

Następnie ankietowani musieli odpowiedzieć, dlaczego ich zdaniem ciężko znaleźć samochody używane. Wśród najczęstszych odpowiedzi znalazły się: krycie historii wypadkowej czy kręcenie liczników. 41 proc. respondentów obawia się ukrytych wad technicznych. Zatajanie historii wypadkowej to kolejny lęk. Co piąta osoba boi się, że pojazd pochodzi z kradzieży lub została zatajona historia przebiegu.

Jak zakupić dobre auto?

Jeśli chcemy być pewni, że pojazd jest zgodny z deklaracją sprzedawcy, możemy podjąć się prób weryfikacji stanu samochodu. Dokładne sprawdzenie pojazdu, zmniejsza ryzyko zakupu wadliwego egzemplarza. Ponad połowa ankietowanych stwierdziła, że tuż przed zakupem odwiedziła w tym celu niezależny warsztat lub serwis danej marki. Jedynie 6 proc. respondentów nie podjęło żadnych prób weryfikacji samochodu oraz jego dokumentów. 12 proc. badanych stwierdziło, że tuż po zakupie w aucie wyszły na jaw usterki lub pojazd okazał się awaryjny.

Gdzie znaleźć samochód używany?

Coraz częściej używane samochody są poszukiwane przez Internet. Polacy szukają sprawdzonych aut z pewnych źródeł. Należą do nich strony marek samochodowych oraz instytucji finansowych.

Podczas zakupów samochodów Polacy rezygnują z płacenia gotówką. Rośnie popularność kredytów oraz leasingów konsumenckich, czyli tzw. produktów finansowych. Według analizy Volkswagen Financial Services 69% ankietowanych dokona kolejnego zakupu za gotówkę. Wcześniej taką deklarację złożyło 85% respondentów.

Rewolucja na rynku samochodów używanych

Ceny nowych samochodów zwalają z nóg. To uboczny efekt pandemii koronawirusa. Jak widać po wynikach analizy Volkswagen Financial Services, Polacy decydują się zakupić samochód używany. Jednak nie jest to prosta sprawa. Pozyskanie dobrego pojazdu jest zdecydowanie trudne i trzeba się namęczyć, aby znaleźć porządny egzemplarz. Auto może np. pochodzić z kradzieży. Na liście obaw znalazły się także przekręcone liczniki, zatajone wady techniczne. Choć wirus sprawił, że przemysł motoryzacyjny przeżywa rewolucję, z pewnością jesteśmy w stanie znaleźć dla siebie również dobry pojazd używany.

Add comment