REKLAMA

Zatrzaśnięte kluczyki, czyli jak otworzyć auto bez kluczyka?

Każdy może znaleźć się w mało komfortowej sytuacji, kiedy okaże się, że samochód zamknie się z kluczykami w środku. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie panikować, ale co dalej? W jaki sposób otworzyć auto? Czy koniecznie trzeba wzywać pogotowie zamkowe? Oto nasz poradnik, co zrobić w razie zatrzaśnięcia kluczyków.

Jak otworzyć samochód bez kluczyka?

Istnieje kilka sposobów otwierania zamków. Musisz jednak pamiętać, że obecnie auta są wyposażone w zabezpieczenia antywłamaniowe i elektroniczne. Uniemożliwiają one forsowanie zamka. Jeśli nie masz specjalistycznej wiedzy oraz odpowiednich narzędzi, nie warto siłować się z drzwiami samochodu. Jednak warto znać różne techniki, dzięki którym możliwe będzie otwarcie auta. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Fot. Skica911/Pixabay

Metoda na wieszak

Jednym ze sposobów na dostanie się do własnego auta jest metoda na wieszak. By dostać się do wnętrza pojazdu, potrzebujesz oczywiście wieszaka lub kawałka drutu. Wystarczy umieścić go między ramką drzwi a szybą. Dzięki nim możesz pociągnąć za dźwignię zamka. Dzięki drucikowi możesz podnieść bolec przy blokadzie drzwi. W niektórych samochodach będzie to jednak niemożliwe ze względu na budowę nadwozia. Ta metoda nie sprawdzi się również w przypadku aut wyposażonych w podwójne ryglowanie zamków.

Awaryjne otwieranie prętem i śrubokrętem

Innym sposobem na otworzenie drzwi jest wykorzystanie śrubokrętu i pręta. Przy odrobinie szczęścia może się udać. Wsuń śrubokręt między drzwi a dach. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że powstanie centymetrowa przestrzeń. Trzymając śrubokręt, wsuń pręt i spróbuj pociągnąć za klamkę.

Wybijanie szyby

Próba wybicia szyby własnego samochodu to raczej ostateczność, jednak w wielu przypadkach okaże się to najmniej kosztownym rozwiązaniem. Jest to także szybki sposób na otworzenie drzwi. O czym pamiętać w trakcie wybijania szyby? Przede wszystkim o tym, że najmniejszy element, nie zawsze będzie najtańszy. Wiele małych, trójkątnych szyb w autach jest wklejanych w nadwozie, więc ich koszt będzie wyższy. W przypadku wielu samochodów najniższy koszt stanowi wybicie szyby w drzwiach pasażera.

Fot. Skica911/Pixabay

Zestawy awaryjnego otwierania drzwi samochodu - sposób na podwójne ryglowanie drzwi

Samodzielne włamanie do auta może zakończyć się jeszcze większą katastrofą. Może dojść do uszkodzenia lakieru czy instalacji. W przypadku droższych samochodów lepiej postawić na profesjonalne otwarcie zamka. Niektóre auta mają skomplikowaną budowę i próbując je otworzyć samodzielnie, możesz spowodować poważny problem.

W Internecie znajdziesz wiele firm, które świadczą usługi otwierania samochodów. Warto wstrzymać się z samodzielnym awaryjnym otwieraniem zamków w drzwiach. Mobilni ślusarze posiadają odpowiedni sprzęt np. symulator kluczy samochodowych czy klucz uderzeniowy, dzięki któremu otworzą auto i wyciągną zatrzaśnięte kluczyki. Ceny za usługę różnią się w zależności od miasta, modelu pojazdu i pory dnia lub nocy. Kwoty oscylują w przedziale od 150 do nawet 600 złotych w przypadku aut premium. Wbrew pozorom jest to rozsądna cena, jeśli pomyślisz o tym, że niewłaściwe otwieranie zamka może skończyć się wizytą w warsztacie i drogimi naprawami.

Jak się zabezpieczyć na wypadek takich sytuacji?

Wystarczy chwila nieuwagi i może okazać się, że trzeba wybijać szybę w samochodzie. Jak się uchronić przed taką sytuacją? Właściciele pojazdów wyposażonych w centralne zamki, wręcz wyrobili sobie nawyk noszenia kluczyków przy sobie, by nie dopuścić do niespodziewanego zamknięcia auta. Jest na to kilka sposobów.

Po pierwsze warto mieć przy sobie dodatkowy kluczyk, którym otworzymy zamek w aucie. Nie trzymaj go jednak w pudełku magnetycznym przyczepionym do podwozia pojazdu. Jest to pierwsze miejsce, które sprawdzają złodzieje. Zabieraj klucz nawet wtedy, gdy idziesz tylko wyciągnąć rzeczy z bagażnika.

Fot. jl_creativespace/Pixabay

Możesz również wykorzystać brelok z nadajnikiem. Dzięki niemu dostaniesz powiadomienie na telefon, jeśli oddalisz się za daleko od auta. Wiele pojazdów wyposażonych jest również w automatyczne ryglowanie drzwi. Jeśli Twój pojazd posiada taką funkcję, warto również rozważyć jej wyłączenie.

Add comment