REKLAMA

Systemy bezpieczeństwa aktywnego. Co posiada nowoczesny samochód i jak chronione jest bezpieczeństwo kierowcy?

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Mercedes-Benz)

Aktywne systemy bezpieczeństwa - aktywny tempomat, asystent pasa ruchu, bezpieczeństwo pieszych

Całonocna jazda może bardzo męczyć kierowcę. Czy aktywne systemy bezpieczeństwa mogą zapobiec konsekwencjom takiego stanu rzeczy? Nowe auto wyposażone w asystenta pasa ruchu i aktywny tempomat to bardzo cenny układ. Pierwszy z nich wyczuwa, kiedy samochód opuszcza wyznaczony obszar poruszania na pasie ruchu. Układ koryguje położenie kierownicy samochodu w przypadku, gdy kierowca traci koncentrację lub przysypia. Mimo to, w opisie działania mechanizmu, znajdziesz adnotację, że system ten utrzyma tor jazdy nie broniąc kierowcy celowego manewru. Założenia technologii są takie, aby uniknąć sytuacji, w której samochód bez całkowitej woli kierowcy (np. przy dużej prędkości) zacznie zmieniać tor jazdy. Ma to oczywiście na celu uniknięcie kolizji.

Aktywny tempomat przy pomocy kamer lub czujników określa położenie samochodu względem innych aut i jest w stanie dostosować prędkość pojazdu tak, aby zachował on bezpieczną odległość od auta poprzedzającego. Na rynku znajdziesz wiele samochodów, które posiadają ten system. W zamyśle jego działanie polega na dynamicznej i płynnej zmianie prędkości. Choć w połączeniu z asystentem pasa ruchu do pewnego stopnia automatyzuje on jazdę, ręce kierowcy wciąż muszą pozostawać na kierownicy.

Jakie jeszcze aktywne systemy bezpieczeństwa pomagają w czasie jazdy? Nowe auta posiadają zaawansowany tryb automatycznego monitorowania zachowania kierowcy. Na bieżąco sprawdza on, czy kierowca samochodu nie traci skupienia na drodze, nie przysypia lub czy nie zasłabł. Tak jak wspomniany układ dbający o pozostanie na pasie ruchu, tutaj również samochód sprawdza, czy kierowca porusza się w regularny, świadomy sposób. Jeśli samochód porusza się w nietypowy sposób, układ zacznie "budzić" kierowcę poprzez wysyłanie sygnałów dźwiękowych. W zależności od pojazdów, system ten może nieco różnić się w działaniu. Opis działania każdego z nich znajdziesz na stronie wybranego producenta samochodów.

Aktywne systemy bezpieczeństwa, a bezpieczeństwo pieszych

By uchronić od wypadku pieszych, samochody posiadają coraz bardziej rozbudowane systemy kamer i czujników, które pozwalają wykryć "przeszkody" na drodze auta i przystąpić do hamowania automatycznie. Oczywiście nigdy nie wyklucza to do końca kolizji. Kierowca zawsze musi mieć świadomość długości drogi hamowania, która także dotyczy systemów. Dlatego właśnie, nawet w przypadku najbezpieczniejszych pojazdów nie należy zapominać o konieczności zachowania przepisowej prędkości. Jest to niezwykle ważne w ruchu miejskim, gdzie jako kierowcy jesteśmy skazani na wiele rozpraszających bodźców.

Aktywne systemy bezpieczeństwa są nieustannie rozwijane. Samochód przystępujący do hamowania samoczynnie to duże osiągnięcie technologii. Jeszcze bardziej obiecujące są jednak aktywne systemy bezpieczeństwa, które są w stanie wykryć nie tylko przeszkodę, ale też pieszych, którzy są w ruchu w pobliżu toru jazdy. To imponujący system obecny w coraz większej ilości samochodów. Nagranie działania, jakie oferują podobne systemy znajdziesz w internecie.

Pamiętaj jednak, że uniknięcie kolizji to wciąż Twoje zadanie. Odpowiedzialność za zachowanie samochodu na drodze to wciąż Twoja odpowiedzialność. Nigdy nie należy porzucać obserwacji obszaru wokół pojazdu. Z resztą ochrona pieszych to nie tylko system bezpieczeństwa. Podczas wyboru auta musimy kierować się także oceną EURO NCAP. Z jej pomocą znajdziesz informacje odnośnie bezpieczeństwa pieszych w przypadku wypadków drogowych z ich udziałem.

System bezpieczeństwa - pomocnik w trakcie jazdy

Coraz częstszym elementem wyposażenia samochodów jest asystent martwego pola. W rogu lusterka bocznego umiejscowiona jest dioda, która w sytuacji wykrycia pojazdu w niewidocznym obszarze zostaje podświetlona. W sytuacji, gdy kierowca mimo to zdecyduje się manewr, system może wydać dodatkowe, na przykład dźwiękowe, ostrzeżenie. Dzięki tej technologii możliwe jest uniknięcie sytuacji, w której zwyczajnie zajedziemy drogę innemu kierowcy doprowadzając do kolizji. 

Aktywne systemy bezpieczeństwa to także rozwiązania na ekstremalne sytuacje. Samochody z ostatnich lat potrafią zapobiegać poważniejszym wypadkom. Dzięki technologii systemu bezpieczeństwa RSC podczas szybkiej jazdy w zakrętach, ograniczane jest ryzyko koziołkowania aut.

Warunki drogowe wymuszają też inne nagłe manewry. W celu uniknięcia kolizji pojazdów musimy niejednokrotnie mocno wcisnąć pedał hamulca. Choć należy unikać takich zachowań, czasami zupełnie nie mamy wyboru. Z pomocą przychodzą tutaj nowe systemy, które w zależności od prędkości naciskania hamulca przyczyniają się do zwiększenia ciśnienia płynu hamulcowego. Na celu jest oczywiście skuteczniejsze zwalnianie samochodów.

Inne aktywne systemy bezpieczeństwa pojazdów

Zdarzenia drogowe to nie tylko kolizje pojazdów w ruchu miejskim czy autostradowym. Nie zawsze powodem kolizji jest nadmierna prędkość lub całkowity błąd kierowcy. Problematyczne jest z pewnością wycofywanie podczas wyjeżdżania z miejsca parkingowego. Nowoczesne systemy bezpieczeństwa monitorują otoczenie samochodu nie tylko podczas faktycznej jazdy. W skrajnych przypadkach do zatrzymania kół przez komputer dojdzie też w innym wypadku. Gdy w kierunku tyłu naszego pojazdu, (np. poza polem widzenia kierowcy) zbliży się pojazd stwarzając ryzyko kolizji, jeden z systemów powstrzyma przed dalszym wycofywaniem auta.

Jednym z coraz powszechniejszych systemów jest układ rozpoznawania znaków drogowych. Samochody rozpoznają je i przy pomocy automatycznego systemu przekazują odpowiednie informacje na wyświetlacz we wnętrzu samochodów.

Najprostsze z systemów bezpieczeństwa - ABS i pasy

Naturalnie asystent martwego pola i pasa ruchu, działanie automatycznego tempomatu czy układ kamer wokół pojazdu to tylko niektóre z elementów bezpieczeństwa. Dbają one o spokój kierowców w trakcie jazdy. Nie możemy zapomnieć, że od wypadku chronią nas też tak "proste" systemy jak ABS, a nawet automatycznie włączające się światła drogowe. Zarówno w nowszych, jak i starszych samochodach pamiętaj o pasach! W sytuacji, gdy dojdzie do wypadku, a kierowca jest nimi przypięty, automatycznie zablokują się one, aby jak najlepiej unieruchomić jego ciało.

W połączeniu z systemem ABS dużą skutecznością może pochwalić się układ EBD. Gdy samochód jest w ruchu, uchroni on od wypadku poprzez skrócenie drogi hamowania. System ten w odpowiedni sposób różnicuje siłę hamowania na poszczególnych kołach, tak, aby auto zatrzymało się jak najszybciej.

Przed kupnem nowego samochodu...

Wśród kierowców panuje jednak zbyt mocne zaufanie do technologii i systemów bezpieczeństwa. Zapominają oni o konieczności zachowania podstawowych środków ostrożności. Myślą, że mogą bez konsekwencji rozpędzać pojazd do dużych prędkości. Oczywiście nowe samochody są wyposażone w coraz lepsze rozwiązania, a dziedzina technologii bezpieczeństwa nieustannie się rozwija. Mimo to, zawsze musimy mieć się na baczności.

Pamiętaj! Choć systemy bezpieczeństwa aktywnego wspomagają samochód w ruchu drogowym i nie tylko, nie zwalniają kierowcy z ostrożności! Zawsze jesteśmy zobowiązani do kontrolowania prędkości pojazdu - nawet jeśli wspiera nas tempomat. Choć samochody, które są wyposażone w zdobycze technologii poddawane są dużej ilości testów, nie wyręczają one całkowicie kierowcy. Z drugiej strony, brak jakichkolwiek systemów bezpieczeństwa w starszych samochodach jest czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy ewentualnym zakupie.

SAAB w trosce o życie w ruchu samochodowym

Nie jest to jednak reguła bez wyjątków. O ochronę kierowcy w trakcie jazdy dbają nie tylko nowe auta. O konieczności dbania o zdrowie i życie kierowcy wiedziano już kilkanaście lat temu. W starszych samochodach wygaszonej już marki SAAB zastosowano jeden z wyjątkowych systemów bezpieczeństwa. W momencie kolizji lub wypadku, dochodziło do automatycznego przesunięcia fotela kierowcy za słupek B. Dzięki temu kierowca miał duże szanse na uniknięcie tragicznych konsekwencji wypadku. Choć auto musiało zostać poddane kasacji, znany jest przypadek, gdy po uderzeniu innego pojazdu wspomniany układ faktycznie zachował życie kierowcy. Pamiętaj jednak, że nie zawsze ten środek będzie wystarczający.

Obecnie znane są systemy bezpieczeństwa, które przy wykryciu zagrożenia oferują komplet działań samochodu. W celu ochrony pasażerów system domknie szyby oraz szyberdach, zmieni ustawienie fotela, a nawet wygeneruje specjalny dźwięk mający przygotować nasz organizm na niebezpieczeństwo.

Unikanie groźnych sytuacji drogowych

Przeglądając oferty sprzedaży nowych samochodów mamy do wyboru wiele wersji wyposażenia i systemów bezpieczeństwa. W zestawieniach znajdziesz wiele aut, które mają zapewnić spokój kierowcy na drodze. Wiele z układów będzie chronić pieszych, a z pomocą innych unikniemy kolizji drogowych. Wszystkie systemy są poddawane tysiącom testów. Szybkość ich reakcji jest niezwykle ważna. Kluczowe jest, aby zadziałały one przy każdej prędkości poruszania.

Nie możemy jednak nigdy zapomnieć o zachowaniu podstawowych środków bezpieczeństwa w samochodach. Życie kierowców, jak i pasażerów zależy od ich rozsądku, a nie tylko od wyposażenia aut. Aktywne systemy bezpieczeństwa nie zabraniają nam wyboru - pewne manewry wykonamy bez względu na ostrzeżenia. Nie zapomnijmy o konieczności zachowania zasady ograniczonego zaufania, także do najnowszych aut. Kierowców nie mogą zwieść żadne wyniki testów, ani marketing. W przypadku wszystkich pojazdów musimy trzymać się dozwolonej prędkości i zachować ostrożność przy każdym ruchu.

Add comment